نحوه استفاده از سشوار صنعتی

نحوه استفاده از سشوار صنعتی

آموزش های کاربردی

نحوه استفاده درست از سشوارهای صنعتی

به طور کلی و تقریبا تمامی سشوارهای صنعتی از المنت و دمنده ساخته شده اند. اساس کار این ابزار برقی به این صورت می باشد که زمانی که دستگاه روشن می شود، المنت آن شروع به گرم شدن کرده و حرارت ایجاد می کند. این حرارت به واسطه دمنده تعبیه شده در دستگاه به خارج از دستگاه منتقل می شود.
مدل های مختلفی از سشوار حرارتی در بازار ابزار ایران موجود بوده و به فروش می رسند، اما در صورتی که بخواهیم در رابطه با وجه تمایز آنها صحبت کنیم، باید گفت، کیفیت ساخت و در واقع قطعاتی که در ساخت چنین محصولاتی استفاده می شوند، حرف اول را می زند و بر قیمت نهایی تاثیر می گذارد.

مزایا و معایب سشوار صنعتی های جدید

لازم به ذکر است که مدل های جدیدی روانه بازار شده اند که اصلاح شده مدل های قدیمی هستند و ساختار طراحی آنها متفاوت است.

عملکرد مدل های قدیمی:

در واقع مدل های قدیمی طوری طراحی شده اند که المنت آنها بدون روکش بوده و مستقیما در دستگاه تعبیه شده است و زمانی که دستگاه روشن می شود، المنت گرم شده و حرارت ایجاد مینماید و همان طور که گفته شده، حرارت ایجاد شده از طریق دمنده به خارج از دستگاه انتقال می یابد. اگر چه در این نوع طراحی، احتمال آسیب به المنت کم می شود اما در واقع سبب عدم تعال دمایی دستگاه می گردد به این صورت که میزان حرارت خروجی کم و زیاد می گردد و دستگاه برق بیشتری مصرف می کند.

عملکرد مدل های جدید:

اما در مدل های جدیدی که روانه بازار شده اند، المنت های سرامیکی در دستگاه استفاده شده است و این سرامیک سبب یکنواخت نگه داشتن حرارت دستگاه گردد. علاوه بر این، وجود المنت سرامیکی، از روشن ماندن مداوم المنت جلوگیری کرده و همین موضوع سبب کاهش مصرف برق می گردد.
اما با تمام این توصیفات باید خاطر نشان کرد که ایراد سشوار صنعتی جدید، امکان آسیب و شکسته شدن سرامیک المنت می باشد. با شکسته شدن این قطعه، المنت آسیب می بیند و در نهایت خرابی دستگاه را به همراه دارد. اما جای نگرانی نیست. در ادامه نکاتی پیرامون نگه داری این ابزار برقی آمده است که با رعایت آنها می توانید از آسیب به دستگاه تا حد زیادی جلوگیری نمایید.


سشوار صنعتی چیست؟


نحوه نگهداری صحیح از سشوار صنعتی

  • قرار دادن دستگاه روشن بر روی طرفین، مانع رسیدن هوای کافی به درون دستگاه شده، همچنین اشیا ریز به همراه هوا به درون دستگاه کشیده می شود و سبب پوشانده شدن دریچه های ورودی شده و در نهایت و در بلند مدت، سبب آسیب به دستگاه می گردد.

بهترین راهکار این است که: حالت قرار دادن دستگاه بهتر است به صورت مستقیم و عمودی روی زمین  باشد چرا که طوری طراحی شده اند که معمولا هوا از دو طرف بدنه به درون مکیده می شود.


  • همواره به خاطر داشته باشید که افزایش بیش از حد دمای سرامیک المنت، سبب شکسته شدن آن با کوچکترین ضربه می گردد.

بهترین راهکار این است که: حین کار با دستگاه در دمای بالا، در بازه زمانی ۳۰ دقیقه ای،حدودا ۵ دقیقه دمای آن را به کمترین حالت ممکن تغییر دهید. از آنجایی که این دستگاه ها به طور معمول، دو قسمت المنتی در پایین و بالا دارند. المنت پایین با برد سری شده و جهت تامین حرارت تا ۵۰ درجه مناسب به نظر می رسد. به همین دلیل یک سنسور حرارتی روی آن قرار داده شده است که دمای لحظه ای سشوار را بسنجد و المنت را فعال یا غیر فعال کند. در واقع تنظیم حرارت دستگاه روی حداقل، سبب به کار افتادن فن دستگاه می گردد و آرام آرام دمای المنت کاهش می یابد. نکته مهم در این بخش شیوه خاموش کردن دستگاه است که توجه به آن لازم است. در واقع برای خاموش کردن دستگاه نیز از روشی که برای خنک کردن دستگاه گفته شد، استفاده نمایید، با این روش، المنت و سرامیک اطراف  دستگاه کاملا خنک می شود سپس می توانید سشوار را خاموش کنید.


  • عدم حفظ فاصله مناسب دستگاه با قطعه کار نیز سبب آسیب به دستگاه می شود. به این صورت که هوای گرم درون دستگاه به درستی تخلیه نشده و از طرف دیگر هوای گرم خروجی مجددا به درون سشوار وارد می گردد در نتیجه آسیب جدی به برد اصلی و موتور دستگاه را خواهیم داشت.

بهترین راهکار این است که:  لوله دستگاه حدودا ۱۵-۲۰ سانتیمتر با قطعه کار فاصله داشته باشد. همواره سعی کنید آن را به صورت مستقیم و عمودی روی زمین قرار دهید. با توجه به ساختار این دستگاه صنعتی معمولا هوا از دو طرف بدنه به درون مکیده می شود.


خشک کردن رنگ با سشوار صنعتی


نتیجه گیری:

حالا که با عملکرد این نوع ابزار برقی آشنا شدید، با مطالعه نکات و راهکارهای ساده ای که در این مقاله مطرح شده، به راحتی می توانید از دستگاهتان در برابر خطرات احتمالی محافظت و نگه داری نمایید. اگر چه این نکات ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند، اما رعایت همین موارد، در نهایت سبب افزایش طول عمر دستگاه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *