نحوه باد کردن لاستیک خودرو با کمپرسور هوا 

نحوه باد کردن لاستیک خودرو با کمپرسور هوا 

آموزش های کاربردی

چگونگی باد کردن لاستیک اتومبیل با پمپ باد

داشتن لاستیک در فشار مناسب می تواند تفاوت زیادی در هندلینگ اتومبیل و مسافت پیموده شده ایجاد کند، بنابراین دانستن چگونگی استفاده از کمپرسور هوا برای باد دادن لاستیک یک مهارت مفید برای هر صاحب خودرو است. نکته خوب در مورد کمپرسورهای قابل حمل هوا امروزه این است که آنها می توانند کارهای زیادی انجام دهند با توجه به کوچک بودن  کمپرسورهای هوا، بنابراین می توان از آنها برای تأمین انرژی سایر ابزارهای خودرویی نیز استفاده کرد.

نگه داشتن لاستیک در فشار مناسب فواید زیادی برای وسیله نقلیه دارد که شاید به اندازه ای باشد که انتخاب برای سرمایه گذاری در کمپرسور را حتی بیشتر توجیه کند. وقتی لاستیک ها در فشار ایده آل خود هستند، وسیله نقلیه خیلی بهتر کار می کند. لاستیک هایی که به طور مناسب هوادهی می شوند، دارای سطح ایده آلی از نیروی کششی هستند. اما چه اتفاقی می افتد که لاستیک ها کم باد می شوند؟

آنها وقتی با زمین در تماس هستند، باعث افزایش بی مورد منطقه تماس با جاده می شوند. فرمان شروع به کندی می کند و در مسافت پیموده شده، لاستیک دچار مشکل می شود. از آن بدتر، لاستیک ها وزن ماشین را روی شانه های خود حمل می کنند که باعث کم باد شدن زودرس آنها می شود.

باد کردن لاستیک اتومبیل با پمپ باد

  • ابتدا فشار باد توصیه شده برای اتومبیل پیدا شود

بارزترین شاخصی که  نشان می دهد که حداقل یکی از لاستیک های خود را باد کنید، این است که چراغ لاستیک روی داشبورد ظاهر می شود. با این اوصاف، هنوز هم یک اقدام احتیاطی خوب است که هر چند وقت یک بار فشار باد لاستیک کنترل شود، خصوصاً قبل از رانندگی طولانی. چند نکته وجود دارد که باید آنها را بخاطر سپرد تا بتوان یک خوانش دقیق را تا حد ممکن دریافت کرد.

باید دانست که چگونه می توان فشار تایر را خواند و آن را به روشی که سازندگان خودرو در نظر گرفته اند، تفسیر کرد. بیشتر تولیدکنندگان اتومبیل فشار باد تایر را با فرض “سرد” بودن لاستیک ذکر می کنند، یعنی قبل از اینکه ماشین حرکت کند. اما بعضی از سازندگان اتومبیل ممکن است با “گرم” بودن لاستیک، فشار را تعیین کنند که این امر  فقط در صورت اندازه گیری فشار باد تایر پس از چندین ساعت رانندگی،  قابل دریافت است. یک تایر “سرد” که هنوز از گاراژ خارج نشده است، معمولاً فشاری کمتر از ۲ تا ۳ پوند بر اینچ مربع (PSI) دارد که چند ساعت رانندگی در جاده را سپری کرده است.

اطلاعات مربوط به میزان فشار باد لاستیک، ممکن است روی پلاکاردهای فشار باد لاستیک باشد که پس از باز کردن درب، اغلب به قسمت پایین درب سمت راننده متصل می شوند. همچنین ممکن است یک برچسب مشابه در درب یا داخل درب سوخت پیدا شود.  باید توجه داشت که برخی از اتومبیل ها ممکن است فشار تایرهای مختلفی برای چرخ های جلو و چرخ های عقب داشته باشند. همچنین باید توجه داشت می بایست به دنبال توصیه های سازنده خودرو بود نه سازنده تایر.

همچنین می توان امتیازات PSI را بر روی خود تایرها پیدا کرد که معمولاً این نشان دهنده حداکثر فشاری است که لاستیک می تواند داشته باشد، که به احتمال زیاد از فشار لازم برای تحمل حداکثر وزن بارگیری شده وسیله نقلیه فراتر خواهد رفت. هنگامی که فشار لاستیک توصیه شده برای اتومبیل پیدا شد، زمان آن رسیده است که لاستیک ها را با فشار سنج تایر یا درجه باد اندازه گرفت.

  • فشار لاستیک اندازه گیری شود

اگر از ماشین زیاد استفاده می شود،  پس ایده خوبی است که روی یک فشار سنج لاستیک با کیفیت خوب سرمایه گذاری شود. برخی از وسایل نقلیه جدیدتری که امروز در جاده ها هستند، ممکن است همراه با سیستم کنترل فشار باد لاستیک باشند که می تواند به طور خودکار هنگام کاهش باد لاستیک به راننده اطلاع دهد. حتی اگر اتومبیل یکی از آنها را داشته باشد، باز هم ایده خوبی است که یک فشار سنج با کیفیت خریداری شود. برای استفاده از فشار سنج ، ابتدا درپوش والو تایر می باست باز شود. سپس روی لبه قرار گیرد. اگر صدای خش خش  شنیده می شود، باید فشار سنج را بیشتر به شیر تایر فشار داد تا آب بندی بهتری داشته باشد. پس از متوقف شدن خش خش، باید منتظر بود تا صفحه شماره گیری یا میزان بازخورد تثبیت شود. میزان مشخص شده می بایست یادداشت شود. وقتی که مشخص شد که کدام لاستیک ها باید باد شوند،وقت آن است که از کمپرسور استفاده شود.

  • لاستیک های کم باد با کمپرسور هوا باد شود

ابتدا باید کمپرسور باد را روشن کنید تا بتواند هوای فشرده خود را جمع کند. اگر  از نوع برقی است، ابتدا باید به پریز برق وصل شود و سپس نزدیک لاستیک ها قرار داده شده و شیلنگ هوا به آن وصل  شود. بررسی کلید ایمنی نازل یا کوپلر مهم است، اگر دارای یک سوئیچ است، فعال شود.  وقتی نازل به ساقه والو تایر وصل شد، باید منتظر بود تا لاستیک پر شود. بیشتر کمپرسورهای قابل حمل هوا با نازل های بادکننده دارای اندازه گیری های خاص خود هستند که فشار تایر فعلی را نشان می دهند.

در صورت  داشتن پمپ باد کوچکتر، می توان متوجه شد که پر کردن یک لاستیک، چه مدتی طول  می کشد.طبیعی است، لاستیک باید پر شود تا فشار صحیح را داشته باشید ، اما توجه به این نکته ضروری است که لاستیک را نباید بیش از حد باد کرد. پس از پر کردن لاستیک، نازل و شلنگ هوا باید جدا شود. برای تأیید پر بودن لاستیک تا حد فشار توصیه شده، می توان مرحله دوم را انجام داد. اگر هوای کافی بود، می توان به لاستیک بعدی رفت و دوباره فرآیند را تکرار نمود.

هر چند گاهی ممکن است به طور تصادفی متوجه شد که لاستیک بیش از حد باد شده است. در این صورت می توان با فشار سنج، لاستیک را بررسی نمود و هنگامی که مشخص شد که لاستیک دو برابر باد شده است، می توان لاستیک را خارج نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *