برش دایره‌ای در چوب با اره عمودبر

برش دایره‌ای چوب با اره عمودبر

آشنایی با ابزار آموزش های کاربردی

نحوه برش دایره در چوب با اره عمود بر

برای برش دایره در چوب، ابتدا باید وسایل مورد نیاز برای این کار را آماده کرد. لوازم مورد نیاز این کار، ساده و در دسترس می باشد و شامل موارد زیر است:

  • مداد و پرگار
  • اره عمود بر
  • دریل برقی یا شارژی
  • کاغذ سمباده یا سمباده زن

جهت برش دایره‌ با استفاده از این اره، اولین کاری که باید انجام شود، کشیدن دایره با قطر مورد نظر بر روی چوب است. برای این کار می توان از پرکار یا هر وسیله گرد دیگری به عنوان الگو استفاده نمود.

نحوه برش دایره‌ در چوب

ایجاد برش دایره ای در چوب 

  • جهت برش چوب به صورت دایره‌ای شکل: می بایست برش را از کناره‌ چوب شروع نمود. برای این کار ایجاد یک یا چند سوراخ  با استفاده از دریل برای وارد شدن تیغه به داخل چوب لازم است.این سوراخها می بایست نزدیک خط دایره‌ای کشیده شده روی چوب،باشد چرا که در صورت انتخاب سوراخها روی خط دایره یا بیرون آن، سبب هدر رفت چوب خواهد شد. برای داشتن برش بی عیب و نقص و بدون هدر رفتن چوب، لازم است  سوراخ در فاصله ۶ میلیمتری خط دایره  ایجاد شود.

ایجاد برش دایره ای شکل چوب 

ایجاد برش دایره ای در داخل چوب

  • جهت برش دایره درون قطعه چوب: می بایست  برش را از نقطه مرکزی دایره شروع کنید. در صورت نیاز به دایره داخلی، می‌توان عملیات برش کاری را از کناره‌ها و در زاویه‌ای در جهت لبه‌های دایره آغاز نمود. در این صورت نیازی به تغییر جهت تیغه نیست و برش در امتداد دایره صورت خواهد گرفت. برای اینکه برش دقیق و تمیزی حاصل شود، سرعت دستگاه را در حالت آهسته قرار داده و می بایست دندانه های تغیه به صورت دقیق روی خط دایره قرار گیرد.

ایجاد برش دایره ای شکل در داخل چوب

در مرحله آخر نویت می رسد به استفاده از سمباده، لبه‌های چوب که به صورت دایره‌ای شکل برش خورده را می توان با استفاده از سنباده صاف و صیقلی نمود. اگر دایره برش خورده کاملا گرد از آب در نیامد، جای نگرانی نیست، کافی است از دستگه سمباده زن استفاده نمود. اگر این دستگاه در دسترس نمود کافی است از کاغذ سنباده استفاده نمایید.

نکته: بسیاری از نجاران ترجیح می دهند برای برش دایره ای از عمودبر استفاده نمایند. اما لازم به ذکر است که اره های چوب دیگری نیز برای این کار وجود دارند که می توان از آنها جهت انجام این کار استفاده نمود. اورفرز نجاری، اره مویی، اره نواری نمونه هایی از این دستگاه ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.