تیغه های اره افقی بر

تیغه های اره افقی بر

آشنایی با ابزار آموزش های کاربردی

تفاوت تیغه های اره افقی بر

بسته به تیغه ای که روی اره افقی بر نصب می شود، می توان از این اره تقریباً در تمام وسایل خانه استفاده کرد. از چوب و تخته سنگ تا لوله های فلزی و سنگ تراشی، این اره می تواند همه آنها را برش دهد. حتی می توان از آن برای هرس درختان نیز استفاده نمود.

متداول ترین تیغ های اره افقی بر

تیغه های این ابزار معمولاً دندانه دار می باشد، اگرچه چند نوع وجود دارد که به جای دندانه های تیز، دارای دندانه سایشی برای ساییدن مواد است. تراکم این دندانه ها با TPI یا همان دندانه ها در هر اینچ می باشد. هرچه تعداد تیغه دندانه ها بیشتر باشد، یعنی دندانه های روی تیغه ریزتر و فاصله بیشتری دارند.

Gullet -TPI همچنین نشان  از اندازه عمق و عرض فضای بین دندانه ها می گوید. در مجموع، اندازه TPI و هندسه دندانه و موادی که تیغه و دندانه از آن ساخته شده اند، نوع ماده ای را که تیغه می تواند برش دهد را تعیین می کند.

تیغه های اره افقی بر با TPI پایین: دارای دندانه های بزرگتری هستند یا ممکن است دارای دندانه هایی باشد که فاصله آنها از یکدیگر بسیار زیاد است. این نوع تیغه ها برش را تسریع می کنند. آنها همچنین برش های خشن تری ایجاد می کنند. این تیغه ها برای کار تخریب عمومی و برش سریع چوب،دیوارهای خشک و سایر مواد نرمتر ایده آل هستند.

تیغه های اره افقی بر با TPI بالا: در طرف دیگر، تیغ با TPI بالا قرار دارد که دندانه های ریزتری دارند که در فاصله نزدیک به یکدیگر قرار دارند و بهتر است از آنها با سرعت کمتری استفاده شود. اینها مناسب برشهای نرمتر چوب و مواد نرم می باشند و همچنین تیغه هایی هستند که می توان برای برش لوله های فلزی و مواد سخت تر  نیز استفاده کرد. یک قاعده کلی در مورد ابزارهای برقی با تیغه های دندانه دار این است که همیشه باید سعی کرد حداقل ۳ دندانه با مواد تماس داشته باشد. این امر از گرفتگی و شکستن دندان جلوگیری می کند،مخصوصا در صورت سرو کار داشتن با فلز و سنگ.

کاربرد تیغه های اره همه کاره 

برای آلومینیوم

این تیغه ها می توانند لوله های آلومینیومی، قطعات آلومینیومی ریخته شده یا ورق های آلومینیوم را برش دهند، اینها برای برش فلز طراحی می شوند. تعداد TPI کوچکتر و دندانه های ظریفی دارند که برای برش های آرام و آهسته با سرعت کمتر در نظر گرفته شده اند. هنگام استفاده از این ابزار، روی آلومینیوم، باید همیشه  از محافظ چشم استفاده شود.

برای استخوان

این تیغه ها برای برش استخوان در قصابی استفاده می شود. این ها معمولاً از فولاد ضخیم و سفت و سخت ساخته می شوند و کمک می کنند تا هنگام برش قطعات ضخیم استخوان، تیغه در برابر خم شدن مقاوم باشد.

برای آجر

این تیغه ها برای تراش آجر، سنگ و گچ طراحی شده اند و با تیغ اره های معمولی  فرق دارند. طراحی این تیغه به دفع گرد و غبار و قطعات آجر و همچنین دفع گرما کمک می کند. در نتیجه این تیغه ها برای آجر و گچ طراحی شده اند می توانند TPI تا ۲ داشته باشند.

برای صفحه سیمان

اکثر تیغه های اره همه کاره، می توانند تخته های سیمان و همچنین چوب و دیوارهای خشک را برش دهند.  تخته سیمان را با استفاده از تیغه معمولی ۶ اینچی می توان برش داد و با TPI حدود ۶ نتیجه خوبی گرفت. اکثر تیغه های اره ای که برای این نوع کارها طراحی شده اند از فولاد پر کربن ساخته شده اند و در برخی از موارد بهتر برای افزایش عمر تیغه ها از دندانهای روکش شده کاربید استفاده می شود.

برای شاخه ها

این تیغه ها در واقع برای برش شاخه های تازه و درختان کوچک طراحی شده اند و معمولاً به عنوان تیغ اره هرس شناخته می شوند. اینها به گونه ای طراحی شده اند که دارای عمق و دندانه های ناهموار هستند که می تواند حرکت جلو و عقب داشته باشد، حتی در صورت استفاده از چوب مرطوب یا الوارهای تحت فشار،اتصال را به حداقل می رساند. برخی از تیغه های این اره نیز به شکل منحنی در آمده اند و کمک می کنند تا شاخه ها و درختان به طور موثر برش خورده شوند.

برای چدن

برای برش از طریق لوله های چدن، تیغه ریگ الماس بهترین انتخاب می باشد. تیغه های ساینده به سرعت تیغه های دندانه دار، کند نمی شوند و برش های نرم تری نیز می دهند و امکان برش بهتر لوله های چدنی  را  فراهم می کنند. هموراه باید قبل از برش چدن، از محافظ چشم استفاده نمود. برخی از لوله های چدنی نیز می توانند بسیار ضخیم باشند، در این صورت می توان کمی روغن کاری کرد تا راحتتر برش بخورند.

برای لوله های سفالی

لوله های سفالی سنتی را می توان به سرعت با این اره و تیغه سنگ کاربید برش داد.

 برای بتن

برای برش بتن طراحی شده اند و در واقع تعداد کم TPI، امکان برش بلوک های بتونی را فراهم می کند. برای عمر بیشتر تیغه، می توان تیغ اره بتنی با دندانهای نوک کاربیدی را انتخاب کرد. همچنین می توان از یک اره الماسه برای ایجاد برش های تمیزتر روی بتن با اره افقی بر استفاده کرد. اگرچه برای اهداف تخریب، یک تیغه دندانه دار نتایج بسیار سریع تری می دهد.

برای لوله مسی

برای بریدن لوله مسی، می توان به یک تیغ اره دندانه ریز، خریداری نمود که برای برش فلز طراحی شده است. این تیغه ها از TPI بالاتری برخوردارند و به گونه ای طراحی شده اند که به آرامی برش می خورند.

 برای دیوار کچی

تقریباً هر تیغه اره همه کاره ای می تواند دیوار گچی را برش دهد، اما بسته به نتیجه ای که نیاز است، بعضی از تیغه ها می توانند بهتر عمل کنند. یک تیغه ۶ اینچی معمولی که برای دیوار گچی طراحی شده است، این امکان را فراهم می کند که با استفاده از آن بتوان برش های سریع تری روی دیوارها انجام داد و هزینه زیادی هم نخواهد داشت. بهترین تیغه برای دیوارهای کچی، دندانه های نوک کاربیدی است، زیرا در مقایسه با دندانه های فولادی پر کربن معمولی سریعتر برش می خورند و مدت بیشتری تیز می مانند.


بیشتر بدانید:

بهترین اره افقی بر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *