تعویض روغن جک سوسماری دکترابزار

تعویض روغن جک سوسماری

آموزش های کاربردی

چگونگی تعویض روغن جک سوسماری

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کار تعویض روغن جک های سوسماری کار سخت و پیچیده ای است و اغلب آن را به دست تعمیرکاران می‌سپارند در صورتی که این امر، بسیار ساده است و کاربران به راحتی از عهده چنین کاری بر می‌آیند. لذا در این مقاله مراحل تعوویض روغن جک سوسماری مرحل به مرحله به طور کامل شرح داه شده است که با پیروی از دستوراتی که در هر مرحله ذکر شده است به راحتی می‌توان از عهده آن بر آمد. انجام این کار نیاز به لوازمی است که در پایین لیست شده است:

 • پارچه
 • پمپ باد
 • یک سطل
 • یک عدد قیف
 • چند عدد پیچ گوشتی
 • مقداری روغن هیدرولیک

بسیاری از کاربران این سوال را دارند که ” آیا از روغن موتور می‌توان به جای روغن هیدرولیک جهت پرکردن سیلندر استفاه نمود؟” در پاسخ باید گفت که در شرایط فورس و در صورت لزوم  می‌توان روغن موتور ۳۰ را جایگزین روغن هیدرولیک نمود اما باید به این نکته توجه نمود که در اولین فرصت مجددا روغن را تعویض نمایید و از روغن هیدرولیک جهت پر نمودن سیلندر استفاده نمایید.


روغن جک سوسماری دکترابزار

خرید جک سوسماری از دکترابزار

آموزش تعویض روغن جک های سوسماری

 • تمیز نمودن جک پیش از هر بار تعمیر و یا هواگیری

تمیز کردن درست و حسابی این ابزار گاراژی قبل از تعمیر و یا هواگیری بسیار مهم است. چرا که اگر می‌خواهید به این وسیله آسیب جدی وارد نکنید، می‌بایست حتی کوچکترین گرد و غبار درون سیلندر باقی نماند. بدین منظور پارچه ای که از قبل برای این کار کنار گذاشته اید را برداشته و  شروع به تمیز کرد سیلندر و اجرای کلی آن نمایید.

 • باز نمودن درپوش سیلندر و در صورت نیاز تعویض درپوش

در پوش پلاستیکی در بخش بالایی سیلندر این وسیله تعبیه شده است. برای باز نمودن آن می‌بایست از لوازمی که برای تعمیر کنار گذاشتته و آماده نموده اید، پیچگوشتی را برداشته و با کمک آن و به آرامی درپوش را بیرون آورید. نگران آسیب به درپوش نباشید، در صورتی که به هر دلیلی آسیب دید یا خورده شد، می‌توانید یک درپوش جدید خریداری نموده و آن را تعویض نمایید.

دلیل باز نمودن در پوش این است که در اکثر مواقع درست کار نکردن جکهای سوسماری به دلیل خراب شدن درپوش سیلندر می‌باشد که سبب وارد شدن گرد و خاک داخل مایع هیدرولیک درون سیلندر گردیده و در نتیجه خرابی جک را در پی خواهد داشت.

 • خالی نمودن مایع هیدرولیک و تمیز کردن داخل سیلندر

برای خالی نمودن مایع هیدرولیک نیاز به یک سطل هست تا با برگرداندن جک سوسماری، تمام مایع به طور کامل خارج گردد. دلیل این امر این است که با خالی نمودن مایع می‌توان مطمئن شد که هیچ گونه جرم و زباله ای درون آن نیست. برای خالی کردن هر گونه کثیفیی می‌توان از کمپرسور باد کمک گرفت. در این صورت داخل سیلندر کاملا پاک و تمیز خواهد شد.

 • تعویض مایع هیدرولیک و انتقال مایع هیدرولیکی جدید

در این مرحله به کمک قیفی که از قبل آماده نموده ایم، نیاز داریم. حال که سیلندر کاملا تمیز است، با قیف می‌توان مایع هیدرولیک جدید را به داخل آن منتقل نمود. به بدنه نگاه کنید، میزان روغن بر روی بدنه نوشته شده است. میزان روغن در واقع به حجم سیلندر و ابعاد جکها بستگی دارد.

در مواقعی پیش می‌آید که ممکن است میزان دقیق روغن مشخص نیست در این شرایط توصیه می‌شود که تا حد ممکن سیلندر را پر کنید. وقتی سیلندر کاملا تمیز شد باید با کمک قیف مایع هیدرولیک جدید را به درون سیلندر منتقل کنید.

 •  تعویض درپوش سیلندر در صورت لزوم و بستن آن

درپوش پلاستیکی را با دقت  نگاه کنید و مطمئن شوید که خوردگی و خراشیدگی نداته باشد.با پارچه آن را تمیز نموده تا هیچ گونه گرد و غبار وآلودگی روی آن نباشد. درپوش را روی سیلندر گذاشته و با ملایمت آن را ببندید.. درپوش می‌بایست کاملا صاف و بدون مشکل روی سیلندر قرار گیرد تا هوا وارد سیلندر  نشود و به درستی کار کند.

 • آزمایش جهت عملکرد بهتر

جهت اطمینان از عملکرد صحیح آن ابزار، پیشنهاد می‌کنیم پیش از کار کردن با آن و وارد کردن فشار اضافی به آن، چند مرتبه عملکردش را امتحان کنید. بدین منظور دسته را چند مرتبه به پایین فشار داده، جک می‌بایست نرم و طبیعی بالا بیاید و بتواند موقعیت خود را حفظ نماید.

در مرحله بعد آن را زیر وسیله نقلیه امتحان نموده و سعی کنید با کمک آن خودرو را به آرامی از زمین بلند نمایید. پیش از آن که به طور کامل از جک استفاده کنید، مطمئن شوید از عهده نگه داشتن وزن ماشین بر خواهد آمد.

خرید انواع ابزار گاراژ از دکترابزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *