چرا مخزن کمپرسور هوا پر نمی شود؟

عمومی

ابزارهای بادی جزو قدرتمندترین ابزارها در حوزه های مختلف با مصارف گوناگون هستند که از فشار هوا برای تولید کار استفاده می کنند. این ابزارها که به نام تجهیزات پنوماتیک هم شناخته می شوند، برای کارهای بسیار متفاوتی به کار انسان می آیند و امروزه کاربرد آنها در مشاغلی مانند نجاری، کابینت سازی، کاشی کاری و… غیر قابل انکار است.
یکی از مهمترین تجهیزاتی که در کنار ابزارهای بادی به کار می رود، کمپرسور هوا یا کمپرسور باد است. تأمین هوای فشرده مورد استفاده در ابزارها بر عهده این دستگاه است که بسته به میزان نیروی مورد نیاز در هر فعالیت، دارای حجم های مختلفی است. انتخاب کمپرسور با حجم هوای تولیدی نادرست نه تنها باعث اتلاف انرژی می شود، بلکه به قسمت موتور نیز فشار فراوانی وارد کرده و به سرعت باعث استهلاک و خرابی آن می شود. به همین دلیل نوع، اندازه، قدرت و سرعت ابزار در کنار خصوصیات محیط کار مصرف کننده باید حتماً در نظر گرفته شود تا بتوانید کمپرسورهای مناسبی با ظرفیت کافی انتخاب کنید.
همانند دیگر تجهیزات و ابزارها در حوزه های مختلف، این ادوات هم دچار مشکلات و خرابی هایی می شوند که دانستن چگونگی رفع آنها می تواند کمک فراوانی به کاهش هزینه ها و جلوگیری از اتلاف وقت کند. یکی از مهمترین و شایع ترین این مشکلات پر نشدن مخزن آنهاست که در این مطلب به طور ویژه به این مسئله می پردازیم و دلایل اصلی را به طور خلاصه به نقد می گذاریم. با ما همراه باشید تا با علت این مشکل و چگونگی رفع آن آشنا شوید.

علل اصلی پر نشدن مخزن کمپرسور هوا

پر نشدن مخزن می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد و ویژگی های آن نیز گستره وسیعی از تغییرات را تجربه می کنند. ممکن است عدم پر شدن به صورت دائمی یا زودگذر باشد و در هنگام روشن کردن دستگاه یا پس از مدتی استفاده خود را نشان دهد. به طور کلی، تشخیص علت عدم پر شدن مخزن یکی از مهمترین نکات تعمیرات در این مدل تجهیزات است که به دلیل هزینه های سرسام آور تعمیرات اساسی آنها می تواند از نظر اقتصادی فوق العاده مهم باشد.
به طور کلی دلایل زیر برای این معضل مطرح می شود:

 • خرابی موتور
 • وجود نشتی
 • جریان هوای نامناسب
 • خرابی شیر یک طرفه
 • مشکلات سوپاپ اطمینان
 • به هم خوردن تنظیمات پرشر سوئیچ

در ادامه به طور خلاصه به هر کدام از این دلایل و چگونگی مقابله با آنها می پردازیم.

مهمترین علل پر نشدن مخزن پمپ باد

 • خرابی موتور

کاهش توان موتور می تواند به شدت در پر شدن مخزن اثر بگذارد که اغلب به خاطر استفاده از روغن موتور نامرغوب یا عدم تعویض به موقع آن است. موتوری که روغن موتور آلوده یا نامناسب دارد، مجبور است بیشتر کار کند و این کار بیشتر منجر به استهلاک شدید می گردد.
بهترین راه حل برای مقابله با این مسئله، تعویض دوره ای و منظم روغن موتور است.

 • وجود نشتی

فشرده شدن هوا در داخل مخازن فرآیندی است که همواره با تولید مقدار کمی بخار آب همراه است که با شارژ متوالی دستگاه این بخار آب نیز افزایش یافته و بدل به مایع می شود. اگر هر چند وقت یک بار این آب تولیدی تخلیه نشود، با مشکل زنگ زدگی و سوراخ شدن بدنه مخازن روبرو می شوید و نشتی به وجود می آید.
برای کشف این مسئله می توانید از مخلوط آب و کف، مشابه روش پیدا کردن نشتی گاز در لوله ها، استفاده کنید. پیشگیری در این وضعیت بهتر از درمان است و بهتر است به تخلیه دوره ای مخازن خود عادت کنید، چون در غیر این صورت مجبورید کل مخزن را تعویض نمایید.

 • خرابی شیر یک طرفه

کار شیر یک طرفه جلوگیری از برگشتن هوا به داخل موتور است. در صورتی که موتور فشار بیش از حدی تولید کند، با پس زدن هوا روبرو می شوید که می تواند باعث خرابی شیر شود. به جز این، خود شیر هم ممکن است بر اثر استهلاک دچار مشکل گردد. اگر با وجود خاموش بودن موتور با جریان هوای پرفشار در محل شیر مواجه شدید، چاره ای جز تعویض این قطعه ندارید.

 • مشکلات سوپاپ اطمینان

سوپاپ اطمینان فشار اضافی را تخلیه می کند و کارکرد آن رابطه نزدیکی با شیر یک طرفه دارد. خرابی آن می تواند منجر به سوراخ شدن اتصالات شده و دیگر قطعات مانند شیر یک طرفه را دچار مشکل کند. گاهی نیز تنظیمات آن به هم می خورد و با قرار گرفتن روی تنظیمات پایین تر از پر شدن مخازن جلوگیری می کند. پس چک کردن آن خالی از لطف نخواهد بود.

 • به هم خوردن تنظیمات پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ با اندازه گیری فشار مخزن، روشن و خاموش شدن موتور را تعیین می کند. اگر تنظیمات آن به هم بخورد و روی فشار پایین تری قرار داشته باشد، موتور را زودتر از موعد از کار می اندازد و به همین دلیل مخزن پر نمی شود. پس باید تنظیمات این قطعه را هم چک کنید.

 • جریان هوای نامناسب

آخرین علتی که در اینجا مطرح می کنیم، عدم وجود جریان هوای مناسب در محیط مورد استفاده است. کمپرسورها برای کارکرد بهینه نیاز دارند هوای محیطی را به داخل خود کشیده و فشرده کنند. اگر هوای محیطی جریان و تهویه مناسبی نداشته باشد، طبیعتاً با کاهش راندمان موتور و پر نشدن مخازن روبرو می شوید. پس بد نیست تهویه محل قرارگیری دستگاهتان را چک کنید. ذیل همین علت می توان به گرفتگی فیلترها و مسیرهای ورودی نیز اشاره نمود که آنها هم می توانند جریان هوای ورودی به دستگاه را کاهش داده و عملکرد آن را مختل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.