6 ابزار باغبانی برای تازه کارها

۶ ابزار باغبانی برای تازه کارها

آشنایی با ابزار عمومی

ابتدایی ترین ابزارهای باغبانی

مانند بسیاری از حرفه های دیگر که به ابزارآلات تخصصی خود وابسته هستند، آغاز کردن باغبانی هم وسایل و ادوات خاص خودش را می طلبد. علاقمندانی که به تازگی وارد این حوزه می شوند با انبوهی از پیشنهادات روبرو می شوند که نه تنها به آنها در انتخاب ابزار مناسب کمکی نمی کند، بلکه کوهی از اطلاعات گیج کننده را روی سر افراد آوار می کنند. در این مطلب تلاش می کنیم برای شفاف شدن این زمینه و کمک به کسانی که می خواهند برای اولین بار به سراغ این حوزه بروند، مهمترین ابزارهای باغبانی را معرفی کنیم. دقت داشته باشید که ترتیب خاصی در اینجا مطرح نیست، اما اگر تازه سر و کارتان با باغبانی افتاده است به عمده این ابزارآلات نیاز مبرم پیدا می کنید. با ما همراه باشید.

مهمترین ابزار باغبانی برای تازه کارها

دستکش

قبل از هر چیز باید بدانید که کار با گیاهان، چه گل ها و چه گیاهانی که مصارف خوراکی دارند، می تواند به دستان شما آسیب وارد کند. پس باید حتما از دستکش برای محافظت استفاده کنید. دستکش های متفاوتی در بازار یافت می شوند و حتی گاهی اوقات با مدل های فصلی هم روبرو می شوید. پیشنهاد ما یک دستکش نرم است که در دستتان راحت باشد و بتوانید به راحتی انواع فعالیت را با آن انجام دهید، اما در عین حال ضخیم هم باشد تا ایمنی را تضمین کند.

قیچی

هرس کردن و قلمه زدن دو مورد از کارهای روتین در این حوزه هستند و به همین دلیل داشتن یک قیچی مقاوم و خوش دست اهمیت خاصی پیدا می کند. دقت داشته باشید منظور ما از قیچی در اینجا ابزاری است که بتوانید با یک دست با آن کار کنید یعنی ابزار دستی باغبانی. نمونه های بزرگتر که به هر دو دست نیاز دارند برای افراد تازه کار بیش از حد خطرناکند. به جنس و شکل دسته و شکل تیغه دقت داشته باشید. مهمترین نکته این است که با ابزار راحت باشید تا به مرور زمان به کار با آن عادت کنید.

بیلچه

کاشتن گیاهان کوچک و زیر و رو کردن خاک گلدان با یک بیلچه کوچک به مراتب راحت تر می شود. به جز این، برای جا به جا کردن خاک از یک محل به محل دیگر هم می توانید از آن استفاده کنید. دقت داشته باشید که جنس سری و محکم بودن اتصال آن به دسته اهمیت فراوانی دارد، پس حتماً به این دو مورد دقت داشته باشید.

ابتدایی ترین ابزارهای باغبانی 

چنگک

مشابه قیچی، چنگک هم می تواند برای مصارف گسترده ای به کار برود که واضح ترین آنها کار با خاک است. یک بار دیگر، منظور در اینجا ابزارآلات کوچکتری است که با یک دست می توانید آنها را کنترل کنید. نیازی نیست به سراغ یک چنگک بزرگ و پردردسر بروید که برای یک فضای چند ده هکتاری طراحی شده است. هرچه باشد، قرار است در ابتدای کار به کار با این تجهیزات عادت کنید نه اینکه خودتان را آزار بدهید.

آب پاش

جا به جا کردن آب با سطل یا بطری نوشابه را فراموش کنید. هر باغبان مسئولیت پذیری حتماً یک آب پاش مقاوم و خوش دست با ابعاد متوسط در چنته دارد که به کمک آن می تواند گلدان ها و باغچه خودش را به دقت و با ملایمت آبیاری کند. جنس بدنه چندان مهم نیست، فقط دقت داشته باشید که حتما درزگیری شده باشد و از همان ابتدای کار سوراخ نباشد.

شلنگ

این مورد آنقدر پیش پا افتاده است که بعید است آن را از همان ابتدای کار در نظر نگرفته باشید. دسترسی به یک شلنگ بلند فوق العاده کار راه انداز است، به خصوص وقتی باغچه بزرگتری برای خودتان فراهم می کنید و آبیاری آن با آبپاش تبدیل به یک کابوس می شود. حواستان باشد که شلنگ نباید خیلی کوتاه باشد، اما نباید آن را خیلی هم بلند بگیرید چون با افت فشار آب روبرو می شوید. سعی کنید طول آن متناسب با طول و عرض باغچه شما باشد. سری های مختلفی برای شلنگ ها در بازار وجود دارد که به دلخواهتان می توانید از آنها هم استفاده کنید، اما الزامی در این خصوص وجود ندارد.
تهیه شلنگ به این معنا نیست که آب پاش نمی خواهید. بسیاری اوقات آبیاری یک گلدان با بذر تازه کاشته شده بیشتر از اینکه مفید باشد زیانبار خواهد بود. پس اگر شلنگ دارید، از زیر آبپاش خریدن در نروید!

 نتیجه گیری

در این مطلب شش مورد از ابتدایی ترین ابزارآلات مورد نیاز باغبانی را با هم بررسی کردیم. بدیهی است همه چیز به ابعاد فضای مد نظرتان بستگی دارد: اگر باغ بزرگتری دارید، شاید بهتر باشد به جای بیلچه و چنگک کوچک به سراغ نمونه های بزرگتری بروید. اما شکی نیست که در نهایت به تمام این موارد در باغچه خودتان نیاز دارید. پس دفعه بعد که خواستید برای خرید لوازم باغبانی سری به بازار بزنید، نیم نگاهی هم به این فهرست داشته باشید.

2 پاسخ در “۶ ابزار باغبانی برای تازه کارها

  1. سلام من اگه استعلام قیمت به صورت ابزار عمده و یراق به صورت عمده بخوام رو چه جوری باید بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *