تفاوت اره خشک بر و تربر

تفاوت اره خشک بر و تربر چیست؟

عمومی

فرق بین اره خشک بر و تربر در چیست؟

اره‌ها در حوزه ها و مشاغل مختلفی استفاده می شوند و برش کاشی و سرامیک یکی از این حرفه هاست. برخلاف آنچه ممکن است یک فرد با اطلاع اندک از این حوزه تصور کند، برش دادن این جنس مواد دشواری های خاص خودش را دارد. برای مثال، کاشی ها در برابر ترک خوردگی و شکافتن از محل برش به شدت حساس هستند و اگر مهارت کافی برای کار با اره مورد نظر در این زمینه را نداشته باشید، به راحتی ممکن است قطعه را از بین ببرید. برای تسهیل این فرآیند و کمک به فعالان در این حوزه تجهیزات اصلی و جانبی متعددی پیشنهاد شده است که دو مورد از مطرح ترین آنها اره‌های خشک بر و تربر هستند. در این مطلب به بررسی و مقایسه این دو ابزار می پردازیم و بحث می کنیم که چطور باید از هر کدام از آنها استفاده کنید.

کاربرد اره های خشک بر و تربر

در پاسخ به سوال، برش کاشی و سرامیک با بقیه مواد چه تفاوتی دارد؟ می توانی گفت،کاشی ها و سرامیک ها انواع بسیار متنوعی دارند، اما وجه اشتراک همه آنها ماده اصلی تشکیل دهنده است که اغلب شامل شن، آب و خاک رس می شود. برای تولید این محصولات بسته به فرمولاسیون هر کدام، شکل کلی محصول به شکل مربعی ایجاد شده و بعد در کوره پخته می شود تا رطوبت آن استخراج گردد. چینی ها (پرسلان) متراکم تر از سرامیک هستند و مدل های سفالی هم تنه حاوی خاک رس می باشند. افزودن لعاب به هر محصول پس از فرآیند پخت صورت می گیرد که برای اغلب کاربردهای فضای داخلی انجام می شود.

برخلاف موادی مانند چوب، چوب پنبه و فلز، برش زدن این محصولات کار چندان آسانی نیست. سطح آنها بر اثر حرارت می تواند بسوزد و زیبایی خود را از دست بدهد، موضوعی که کاربرد اره‌های درخت بر برقی را با مشکلات عدیده روبرو می کند چون این ادوات به خصوص در مدت زمان استفاده طولانی به شدت داغ می شوند. از طرف دیگر، اگر بخواهید با اره‌های دستی کار برش را انجام دهید، گسترش شکاف و ایجاد ترک خوردگی در سطح سرامیک بسیار شایع است.
اره‌های خشک بر و تربر راه حل این مشکلات هستند که در ادامه با معرفی هر کدام چگونگی پاسخ دهی آنها را درک خواهید کرد.

کاربرد اره های خشک بر و تربر

اره خشک بر و طرز استفاده از آن

اره خشک بر از نظر ظاهری شبیه به جک خودرو یا جک میله ای است، به این صورت که شامل فضایی برای قرار دادن قطعه بوده و دارای یک تیغه هستند که می توانید با دست آن را به سمت پایین بیاورید. با صرف نیرو برای سرعت بخشیدن به حرکت تیغه و وارد کردن فشار کافی به قطعه، عمل برش انجام می شود. در واقع در این مدل به جای بریدن قطعه از روش ضربه زدن با یک تیغه فوق العاده تیز به آن استفاده می شود.

کار با این دستگاه چندان پیچیده نیست، اما نباید انتظار دقت بالایی را از آن داشته باشید. برای استفاده از آن باید قطعه را داخل کاتر گذاشته و محل برش را علامت گذاری کنید. برای علامت گذاری اغلب چرخ مخصوص آن پیشنهاد می شود چون برخی سطوح به راحتی با علامت گذاری کم عمق کنار نمی آیند و ممکن است بشکنند. سپس باید تیغه را به صورتی حرکت بدهید که در جهت علامت کار برش صورت بگیرد. مشخصا روش کار بسیار راحت است و تا وقتی که مواظب دست خود باشید، می توانید اکثر قطعات را با این ابزار ببرید. این سادگی در عملکرد در کنار قیمت کمتر، قابلیت حمل آسان و تناسب برای پروژه های کوچک باعث شده است این دستگاه محبوبیت خاصی به خصوص برای کسب و کارهای خرد در این حوزه داشته باشد.

مشکل اینجاست که با ورود تیغه به سطح قطعه، به علت خواص مکانیکی مواد مورد استفاده در سرامیک و کاشی، شکافت قطعه بسیار محتمل است. تلاش می شود به کمک علامت گذاری با چرخ، باز شدن قطعه کنترل شود. با این وجود، همچنان ریسک قابل توجهی را باید برای شکستن قطعه بپذیرید و با در نظر گرفتن اینکه گاهی باید ده ها قطعه را ببرید، مشخص است که بازدهی چندان بالایی را شاهد نیستیم.
اینجاست که مدل تربر وارد می شود و خود را به عنوان یک جایگزین بهتر مطرح می کند.

اره تربر چیست و طرز استفاده از آن

اگر می خواهید یک قطعه سرامیکی یا چینی را به دقت و با کیفیت بالا ببرید، بهترین گزینه برای شما مدل های تربر هستند. این دستگاه ها اکثر اوقات از تیغه های مشابه اره میزی استفاده می کنند که به تیغه الماسه مشهورند. با داشتن موتور برای چرخاندن تیغه و سیستم های اتصال به الکتریسیته، این محصولات در واقع زیرمجموعه ای از ابزارهای برقی به شمار می روند. اما گفتیم که مدل های برقی به علت بالا رفتن حرارت تیغه هایشان و سوزاندن سطح سرامیک گزینه مناسبی نیستند. پس راه حل چیست؟ مدل های تربر برای حل این مشکل از یک سیستم پمپاژ آب بهره می برند که در حین کار، سطح برش را خیس و تیغه را خنک نگه می دارد. به این ترتیب معضل دما رفع می شود. با این حال، این راه حل خودش می تواند سوال جدیدی مطرح کند: آیا کار با قطعه ای که دائماً خیس و لغزنده است دشوار نیست؟

پاسخ مثبت است. کار با این سری تجهیزات به مراتب دشوارتر از مدل های خشک بر است. با این حال، برش به کمک آنها فوق العاده دقیق، تمیز و صاف خواهد بود. بسیاری از طرح های پیچیده و منحنی با جزئیات دشوار به کمک این تجهیزات ایجاد می شود. همچنین، برای بریدن قطعات بزرگتر نیز استفاده از آنها می تواند فوق العاده راهگشا باشد. سرعت بالاتر، دقت بیشتر و اطمینان بالا در حین کار از جمله مهمترین مزایای آنها هستند.
با این حال، همچنان مشکلاتی هم در رابطه با آنها وجود دارد. مهمترین آنها به وضوح مهارتی است که برای کار با آنها نیاز دارید. جدا از این، ابعاد آنها معمولاً بزرگ است که تنظیم کردنشان را دشوار و زمان بر می کند. این ابعاد بزرگ همچنین رعایت نکات ایمنی در خصوص آنها را بیش از پیش مهم می کند. قیمت آنه نیز نسبت به مدل های خشک بر بالاتر است و بیشتر به کار کسانی می آید که پروژه های بزرگتر ساختمانی را دریفت می کنند.

نتیجه گیری

در این مطلب با اره‌های خشک بر و تربر و ویژگی های هر کدام آشنا شدیم. همان طور که گفتیم، هر دو مدل برای بریدن کاشی و سرامیک کاربرد دارند. مدل های خشک بر قیمت کمتر و استفاده راحت تری دارند، اما دقت کمتری داشته و ریسک کار با آنها بالاتر است. در عین حال به لطف سیستم پاشش آب در مدل های تربر دقت و سرعت کار با آنها بالاتر است، اما به همین نسبت هزینه بیشتری هم به شما تحمیل می کنند و یادگیری کار با قطعه خیس و لغزنده می تواند زمان بر و چالش برانگیز باشد. امیدواریم این اطلاعات توانسته باشد به شما در انتخاب بهینه دستگاه بر اساس نیازها و شرایط پروژه هایتان کمک کافی کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *