مقایسه سنباده لرزان گرد و تخت

آشنایی با ابزار

فرق سنباده لرزان گرد و تخت

یکی از فعالیت های تکمیلی در فرآیند تولید انواع مصنوعات چوبی، سنباده زنی پس از تکمیل قطعه است. علاوه بر اینکه این کار ظاهر قطعه شما را بهبود بخشیده و به زیباتر شدن آن کمک می کند، زبری و خشن بودن سطح را هم از بین می برد و به این ترتیب به شدت در رضایت شما از محصول نهایی موثر خواهد بود. گرچه سمباده های دستی به وفور در بازار در دسترس هستند، اما در بسیاری موارد به خاطر بزرگ بودن ابعاد پروژه یا سطح جزئیات مد نظر پیشنهاد می شود از یک ابزار حرفه ای به منظور انجام این کار بهره ببرید. دستگاه های سنباده زن گونه ای از این تجهیزات هستند که علاوه بر پرداخت قطعه می توانند به شما در حذف سطوح ناصاف و آسیب دیده هم کمک کنند.

با این وجود، انواع مختلفی از این تجهیزات در بازار یافت می شود و دانستن اینکه کدام مدل برای کار شما مناسب است، خود یک چالش قابل توجه به شمار می رود. در این مطلب تلاش می کنیم با بررسی سنباده های لرزان تخت و گرد و مقایسه آنها به شما کمک کنیم تا بهترین گزینه را از میان این دو محصول برای عملیات سنباده زنی و پرداخت قطعه خود انتخاب کنید.

کاربرد سنباده لرزان چیست؟

سمباده لرزان یک ابزار نجاری و محبوب در صنایع چوب است که برای صیقل دادن و صاف کردن سطوح به کار می رود. در این ابزار، موتور به کار رفته پد سمباده را به طور دائمی حرکت می دهد و در واقع حرکتی که در حالت عادی باید با دست آن را انجام دهید تا لایه ای از سطح برداشته شود، تقلید می کند. کار کردن با آن بسیار راحت است و تنها با قرار دادن آن بر روی سطح مد نظر می توانید عمل صاف کردن را انجام دهید. با این وجود، این دستگاه در مدل های مختلف تولید می شود که دو نوع اصلی آن نوع گرد و نوع تخت یا مستطیلی هستند که در ادامه به خصوصیات آنها می پردازیم.

تفاوت میان مدل های گرد و تخت در نحوه حرکت پد است. در حالی که مدل گرد به صورت دورانی چرخیده و لرزش قابل توجهی ایجاد می کند، مدل تخت به جای آن از حرکت رفت و برگشتی استفاده می کند. شاید تفاوت میان این دو سیستم چندان برایتان واضح نباشد، اما واقعیت این است که هر کدام نقاط ضعف و قوت خاص خودشان را دارند.
مدل گرد برای کارگاه ها و استفاده حرفه ای عملکرد بهتری داشته و به خاطر اینکه علائم به کارگیری آن کمتر بر روی قطعه باقی می ماند، طرفداران خاص خود را دارد. در عین حال، لرزیدن آن باعث می شود افراد مبتدی نتوانند به راحتی و برای مدت طولانی از آن استفاده کنند. مدل مستطیلی اما هم قیمت کمتری دارد و هم برای یادگیری کار با این دستگاه ها کاربری بهتری در اختیار شما قرار می دهد. جدا از این، مجموعه ای از مزایا و معایب مختص هر نوع نیز وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

سنباده لرزان چیست؟

تفاوت سنباده لرزان گرد و تخت

به طور کلی، مهمترین مزایای مدل گرد در قدرت و امکانات اضافی آن خلاصه می شوند. به طور کلی می توان مزایای اصلی آن را شامل موارد زیر دانست:

 1. قابلیت تغییر سرعت
 2.  دارای موتور بزرگ و قوی
 3. عدم نیاز به تعویض سمباده
 4. ایجاد پرداختی صاف و یکدست
 5.  عملکرد بالا در حذف مواد مختلف
 6. دارای سیستم جمع‌ آوری گردوغبار
 7. دیسک‌های قلاب و حلقه قابل تعویض

اما در عین حال، قیمت بالا و لرزش شدید مهمترین مشکلات آن به شمار می روند.

سنباده لرزان گرد

مدل تخت یا مستطیلی به خصوص برای لبه ها و گوشه ها مفید است، اما بهای این انعطاف بیشتر با قدرت کمتر پرداخت می شود. به طور کلی مزایای این مدل عبارتند از:

 1. قیمت ارزان
 2. مناسب برای کارهای ظریف
 3. وزن سبک و سهولت در حمل
 4. ایجاد پرداخت صاف روی سطوح
 5. مناسب برای کار روی گوشه‌ و لبه‌ها

با این وجود همان طور که گفتیم، قدرت کمتر و به جای گذاشتن آثار و علائم بیشتر مهمترین نقاط منفی آن به شمار می روند.

سنباده لرزان تخت

نتیجه گیری

همان طور که در این مطلب متوجه شدیم، مدل های گرد برای کارگاه ها و استفاده حرفه ای بهتر هستند. آنها قدرت بالاتری دارند و اثر کمتری از خود به جا می گذارند، اما برای صیقل دادن لبه های قطعه چندان مناسب نبوده و لرزش آنها هم باعث می شود در طولانی مدت کار با آنها آزاردهنده باشد. مدل های تخت ارزان قیمت تر هستند، برای افراد تازه کار مناسب ترند و انعطاف کاربردی بیشتری دارند، اما هم جای استفاده از آنها روی محصول باقی می ماند و هم قدرت سایش کمتری ارائه می کنند. پس تصمیم گیری در خصوص اینکه کدامیک گزینه بهتری است به شما و کاربردتان بستگی دارد.
امیدواریم اطلاعاتی که در این مطلب برایتان مطرح کردیم بتواند به شما در انتخاب گزینه بهینه کمک کند. فراموش نکنید که در نهایت این شما هستید که برای خرید دستگاه هزینه می کنید، پس اشراف بر ویژگی های این دو محصول می تواند مسیر را برایتان هموار کند و ما خوشحالیم که می توانیم این دانش را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.