آموزش کار با پیستوله

آموزش کار با پیستوله

آموزش های کاربردی

آموزش نحوه کار با پیستوله رنگپاش

در این مقال قصد داریم در ابتدا چگونگی کار با پیستوله را آموزش دهیم و در ادامه نکات ایمنی کار با این دستگاه را ارائه نماییم. توجه به این اصول ایمنی قبل از شروع کار، سبب می شود تا کاربران از خطرات ناشی از این دستگاه در امان بمانند. در ادامه این محتوا با ما همراه باشید.

 1. در ابتدا لازم است سطح موردنظر را کاملا تمیز نمایید. سپس یک لایه رنگ آستری به سطح مورد نظر اضافه کرده و در آخر با استفاده از سنباده و کاردک ناصافی‌ها را بر طرف نمایید.
 2. حالا در این مرحله، نوبت می رسد به آماده سازی پیستوله. در ابتدا می بایست فشار پاشش آن را تنظیم نمایید. این کار با استفاده از رگلاتور و در بازه ۱۲- ۲۵ پوند براینچ مربع می بایست انجام شود.
 3. غلظت رنگ بسیار مهم است یعنی می بایست به اندازه‌ای باشد که کاملا روان، از دستگاه خارج گردد. چرا که اگر بیش از حد غلیظ باشد،خارج شدن آن از دستگاه مشکل خواهد بود بیش از حد رقیق بودن رنگ نیز مشکل ساز خواهد شد. جهت جلوگیری از مشکلات مذکور، باید رنگ و حلال را طبق دستور العمل کارخانه تولیدکننده ترکیب نمایید.
 4. حالا نوبت می رسد به اتصال سوپاپ هوا و اطمینان ازمحکم شدن آن. جهت بازشدن مسیر ورودی لوله مقداری تینر می توان در داخل مخزن ریخت. دریچه اندازه‌گیری مایع ورودی را باز کرده و ماشه را فشار دهید. پس از خارج شدن مقداری هوا رنگ با فشار بسیار کمی خارج میگردد.
 5. رنگ‌ها را ترکیب نموده (حتما میایست  مطابق دستورالعمل باشد) و داخل مخزن پیست بریزید. (رنگ می بایست حدودا به میزان ۲/۳ مخزن باشد)
 6. بهتر است سر دستگاه ۱۲- ۲۵ سانتیمتر از سطحی که قرار است رنگ آمیزی شود، فاصله داشته باشد.
 7. قبل از هر چیز بهتر است، رنگ آمیزی روی یک نمونه (قطعه چوب یا مقوا ) تست شود.
 8. بهتر است مخزن دستگاه حین رنگ آمیزی خالی نشود و دائما آن را قبل از خالی شدن پر کنید.
 9. در صورت توقف کار در حین رنگ آمیزی بهترین راهکار خالی نمودن مخزن و تمیز کردن آن با تینر است.
 10. در پایان کار، منتظر خشک شدن رنگ بمانید و سپس لایه های بعدی رنگ را روی سطح کار بیاورید.

آموزش نحوه کار با پیستوله رنگپاش

چگونگی تنظیم پیستوله رنگ پاش

دستگاه مذکور به صورتی ساخته شده است که قسمت های مختلف آن قابل تنظیم می باشد:

 • پیچ پست دستگاه: جهت تنظیم میزان خروجی رنگ
 • پیچ تنظیم باد: جهت تنظیم میزان فشار باد (در مدل های جدید تعبیه شده است)
 • درپوش هوا در قسمت جلوی رنگپاش: امکان تنظیم پترن خروجی رنگ (در حالت بیضی خروجی نرمال بوده و باید حرکت دستگاه در زاویه ۹۰ درجه باشد. در صورت حرکت دستگاه در راستای افقی شاخک‌های درپوش نیز باید در راستای افقی قرار بگیرد.)

مقایسه پیستوله برقی و بادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *