چوب زبان گنجشک و نکات کار با آن

چوب زبان گنجشک و نکات کار با آن

آشنایی با ابزار آموزش های کاربردی

نجاری با چوب زبان گنجشک

نیمی از موفقیت در کارهای صنعتی در حوزه های مختلف، شناخت ابزار و نیمی دیگر شناخت موادی است که با آنها سر و کار دارید. این موضوع در خصوص حرفه های مختلفی که با چوب کار می کنند هم مصداق دارد. گرچه نمی توان از اهمیت شناخت اره چوب، مته، سنباده و…. به راحتی عبور کرد، اما دانستن ویژگی های متریالی که محصول نهایی از آن ساخته می شود هم اهمیت فراوانی پیدا می کند. مانند کار با فلزات که تفاوت های میان متریال هایی مانند آهن، مس و آلومینیوم هم در کاربرد و هم در نحوه شکل دهی می تواند به معنای فرآیندهای عملیاتی بسیار گوناگونی باشد، چوب ها هم هر کدام شرایط خاصی دارند که از فرد روش عملکرد منحصر به فرد و رعایت نکات معینی را می طلبند.
در سری مطالب آشنایی با انواع چوب ها و نکات مرتبط با آنها، به سراغ شناخته شده ترین متریال های حرفه های مرتبط با چوب می رویم و تلاش می کنیم هرچند اجمالی و ساده شده، مهمترین نکات کار و استفاده از آنها را به خصوص برای افراد تازه کار و کم تجربه مطرح کنیم. در این مطلب نیز نوبت به چوب زبان گنجشک رسیده است. با ما همراه باشید تا با این جنس ماده آشنا شوید.

نجاری با چوب زبان گنجشک

 

درخت زبان گنجشک و مشخصات آن

درخت زبان گنجشک گیاهی از گونه نعناسانان است که برگ ریز بوده و میوه می دهد. میوه های آن خوشه ای، ریز و در یک سمت نوک تیز هستند و به همین دلیل شبیه زبان پرنده به نظر می رسند. همین ویژگی است که این اسم را برای این درخت به ارمغان آورده است. نام های دیگری که این درخت با آنها شناخته می شود ون، اش، دردار، لسان العصفور، اهر، نباوج و تلک وتلکوچی است که بسته به محل رویش آن در ایران متفاوت است.
گیاه مذکور بیشتر به عنوان درختی اروپایی شناخته می شود و اکثر گونه های آن از انگلستان تا اسکاندیناوی پخش شده اند. با این وجود، در ترکیه، قفقاز و کوه های البرز نیز می توان نمونه هایی از آن را یافت. از نظر تعریف آن را جزو درختانی با چوب سخت قرار می دهند و رنگ متریال آن در قسمت خارجی به کرم یا بژ و در مغز کنده به قهوه ای نزدیک می شود. از نظر کاربرد و ویژگی های فنی اغلب آن را با بلوط مقایسه می کنند، اما رشد سریع این درخت و شکل پذیری فوق العاده متریال آن باعث برتری زبان گنجشک شده است.
شاید مهمترین ایراد این جنس، مقاومت ناچیز آن در برابر پوسیدگی باشد. این موضوع باعث می شود برای مصنوعاتی که در معرض باد و باران یا هوای آزاد قرار دارند، چندان ایده آل نباشد. با این وجود برای لوازم خانگی، کف پوش ها، روکش پلکان و لوازم ورزشی (مانند چوب بیس بال) استفاده گسترده ای از آن می شود.

 

نکات نجاری با چوب زبان گنجشک

کار با این متریال پیش از هر چیز می طلبد که بدانید با چه نوع چوبی روبرو هستید: کار با زبان گنجشک اغلب ساده است و نکات زیادی را در بر نمی گیرد، اما ویژگی های آن می تواند برخی موضوعات را در حین کار برایتان برجسته کند. مانند بلوط، اینجا هم با جنس سختی روبرو هستیم که به سرعت می تواند تراشه های تیز و برنده تولید کند، بنابراین تیغه های کند و آلوده گزینه های خطرناکی برای کار به حساب می آیند. تا حد امکان سعی کنید تیغه اره ها، به خصوص اره رومیزی، را تیز نگه دارید تا از تولید و پرتاب تراشه و آسیب دیدگی خود جلوگیری کنید.
قابلیت این ماده در شکل پذیری و پذیرفتن بخار به عنوان تثبیت کننده تغییر شکل، به این معناست که در قطعات منحنی می توانید از آن استفاده گسترده داشته باشید. با این وجود، این قابلیت به معنای اثرگذاری شدید شرایط محیطی هم می باشد که تضمین می کند در استفاده هایی مانند نیمکت یا تخت در باغ به سرعت با پوسیدگی چوب روبرو شوید.
رنگ عادی آن اغلب اوقات برای نجاران چندان جذاب نیست و پوشاندن آن با رنگ یا دیگر پوشاننده ها پیشنهاد می شود. با این وجود، پوشاننده هایی که پایه آب دارند اغلب عملکرد بهتری در مقایسه با پوشاننده های پایه روغنی به شما تحویل می دهند. رنگ کردن آن نیز امکان پذیر است، اما باز هم به خاطر پوسیدگی آسان و تولید تراشه، هر گونه ترک در سطح می تواند باعث آسیب شدید به ظاهر قطعه شما شود.

نتیجه گیری:

در این مطلب تلاش کردیم شما را با چوب زبان گنجشک، ویژگی های آن و نکاتی که حین کار با این متریال در نظر داشته باشید آشنا کنیم. امیدواریم این مطلب بتواند حداقل به افرادی که به تازگی به سراغ مشاغل مرتبط با چوب و مصنوعات تولیدی از این جنس می روند، کمک کند تا با مواد اصلی کارشان بیشتر آشنا شوند. هرچه باشد تسلط بر این نکات و اطلاع داشتن از ویژگی های مذکور می تواند به شما کمک کند تا عملکرد بهتری داشته باشید و در نهایت از نتیجه تلاش هایتان رضایت خاطر بیشتری کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *