مقایسه پیستوله برقی و بادی

مقایسه پیستوله برقی و بادی

آشنایی با ابزار

تفاوت پیستوله بادی و برقی

با طراحی و ساخت رنگپاش ها، کار رنگ امیزی به نسبت روش های قدیمی بسیار راحتتر شده است. با استفاده از این دستگاه به راحتی می توان دیوار، خودرو، چوب، فلز و … را رنگ آمیزی کرد. دلیل محبوبیت این ابزار در بین کاربران را می توان در کیفیت اجرای خوب، سرعت بالا در رنگ کاری و جلوگیری از هدر رفتن انرژی دانست.

در این مقاله قصد داریم به مقایسه پیستوله بادی و برقی و کاربردها و ویژگی هایی آنها بپردازیم. با مطالعه این نوشته، می توانید تصمیم بگیرید که چه  رنگپاشی مناسب کار و متناسب با نیاز شماست. پس با دکتر ابزار همراه باشید.

پیستوله بادی بخریم یا برقی؟

پیستوله بادی دستگاهی است که نیروی و انرژی لازم برای پاشش رنگ را از دستگاهی به نام کمپرسور باد یا همان پمپ باد دریافت می کند. پس برای استفاده از این وسیله حتما باید یک کمپرسور داشته باشید. اما پیستوله برقی نیروی مورد نیاز خود برای پاشش رنگ را از طریق موتوری که دارد، تأمین می کند. اینکه کدام یک مناسب کار شماست بستگی به شرایط کاری دارد. اما باید خاطر نشان کرد که نوع بادی این دستگاه محبوبیت خاصی در بین کاربران دارد و دستگاهی حرفه ای جهت اجرای انوع رنگ می باشد. اما نوع برقی برای زمان و شرایط خاص طراحی شده است. جایی که امکان استفاده از نوع بادی وجود ندارد.

مزایا و معایب پیستوله های برقی و بادی

در این بخش قصد داریم این دو ابزار را از جنبه های مختلف با یکدیگر مقایسه نماییم و بدین طریق مزایا و معایب هر یک را مطرح نماییم. ویژگی ها و فاکتورهای مطرح شده، مهم ترین آیتم هایی هستند که در هنگام خرید می بایست به آنها توجه نمایید.

امکانات و کارایی

برای انجام رنگ کاری به صورت کاملا حرفه ای، نیاز به تهیه پیستوله ای است که امکانات و کارایی بالایی داشته باشد و بتوان با استفاده از تنظیماتی که برای آن طراحی و تعریف شده است، در موقعیت های مختلف و شرایط کاری متفاوت، از آنها استفاده نمود. لذا در هنگام انتخاب و خرید به این مورد توجه نمایید. در مقایسه این دو دستگاه باید گفت، امکانات پیستوله های بادی به دلیل قابلیت تغییر تنظیمات به مراتب بیشتر از نوع برقی است. با استفاده از نوع بادی می توان مقدار خروجی رنگ، میزان خروجی هوا و گستردگی پاشش رنگ را تنظیم نمود که در نوع برقی چنین تنظیماتی وجود ندارد. پس توصیه ما به شما در هنگام خرید، توجه به تنظیمات و قابلیت های دستگاه است. برخی از مدل ها، سه تنظیمات گفته شده را دارند.

خرید پیستوله بادی
مقایسه و خرید انواع پیستوله بادی در فروشگاه اینترنتی دکتر ابزار

میزان مصرف رنگ

در استفاده از پیستوله بادی یا برقی، باید مهارت لازم را داشته باشید تا از هدر رفتن و مصرف زیاد رنگ جلوگیری شود. در واقع، مصرف رنگ بستگی به مهارت و تجربه دارد. اما اگر بخواهیم به طور کلی این مورد را بررسی نماییم، باید گفت، با تنظیم درست دستگاه، توجه به غلظت رنگ و رنک کاری درست و اصولی، می توان در مصرف رنگ به میزان قابل توجهی صرفه جویی نمود. نوع بادی به دلیل حرفه ای بودن و دارا بودن تنظیمات مختلف، مصرف کمتری خواهد داشت.

قیمت 

اگر بخواهیم این دو دستگاه را از نظر قیمتی مقایسه نماییم، به طور قطع، نوع برقی بسیار ارزان تر از بادی است. نوع بادی به دلیل اینکه لازمه کار با آن استفاده از کمپرسور است و باید هزینه ای نیز بابت خرید این ابزار پرداخت نمایید، پس قیمت تمام شده آن بالاتر است. اگر قرار است کار حرفه ای و خوب انجام دهید، نباید به قیمت توجه نمایید و باید متناسب با نیاز و شرایط کاری که دارید، برای خرید ابزار مورد نیاز خود سرمایه گذاری نمایید. اما اگر از علاقمه مندان به حوزه ابزار هستید و قرار نیست کار حرفه ای با آن انجام دهید، خرید نوع برقی برای رنگ کردن دیوار و لوازم خانه گزینه مناسبی است.

کیفیت پاشش

همان طور که گفته شد، پیستوله ای که قابلیت تنظیم داشته باشد، بهترین گزینه است. چرا که با استفاده از آن به راحتی میتوانید کارهای حرفه ای تری انجام دهید. پس نوع بادی به دلیل قابلیت تنظیماتی که دارد، کیفیت پاشش بهتری نیز دارد و با استفاده از آن می توان رنگ کاری باکیفیت تری را انجام داد.

میزان فشار هوا

در نوع برقی، از یک موتور برقی برای پاشش مستقیم استفاده می شود. فاقد مخزن بوده و به همین  دلیل، مبی بایست از یک فشار هوای یکنواخت برای رنگ کاری استفاده نمود. در اکثر پیستوله های برقی، تنظیم فشار هوا امکان پذیر نیست. اما نوع بادی که فشار هوای بسیار زیادی نسبت به نوع برقی دارد، با ذخیره شدن هوا در مخزن، نیازی به روشن ماندن موتور نیست و پس از کاهش فشار هوای مخزن، موتور روشن و خاموش می گردد.

حمل و نقل

با توجه به موقعیت و شرایط کاری، برخی از کاربران برای اجرای پروژه، می بایست وسایل و تجهیزات خود را همراه داشته باشند. بدون شک جا به جایی و حمل و نقل نوع برقی بسیار راحت تر از نوع بادی خواهد بود. به دلیل اینکه در نوع بادی از کمپرسورهای هوا استفاده می شود و حمل آن و تجهیزات لازم به محل انجام پروژه سخت است و باید از وسیله نقلیه استفاده نمود.  اما نوع برقی با وزنی بین ۴ تا ۵ کیلوگرم  به راحتی قابل حمل می باشد.

خرید پیستوله برقی
مقایسه و خرید انواع پیستوله برقی در فروشگاه اینترنتی دکتر ابزار

سوالات متداول

  • آیا می توان برای رنگ امیزی جعبه های چوب و MDF از پیستوله های برقی استفاده نمود؟ آیا کیفیت پاشش رنگ خوبی دارد؟ 

به طور کلی،پیستوله برقی مناسب این کار نمی باشد، اما اگر مهارت کافی برای انجام این کار دارید و خرید نوع بادی برایتان مقرون به صرفه نیست، می توانید از آن استفاده نمایید.

  • برای رنگ آمیزی سازه های کوچک چوبی میتوان از پیستوله با کمپرسور سایلنت ۲۵ لیتری استفاده نمود؟

معمولا از پمپ باد سایلنت در فضاهایی فاقد گرد و غبار استفاده می شود. به طور کلی خرید کمپرسور ۵۰ لیتری گزینه مناسبی برای این کار است.

  •  برای پیستوله بادی چه نوع کمپرسوری مناسب است؟

در پاسخ باید گفت، خرید پمپ باد مناسب، بستگی به حجم کاری است که انجام می دهید. معمولا در کارگاه های کوچک و مصارف خانگی ۵۰ تا ۱۰۰ لیتری ایده ال است.

  • از چه نوع شلنگ هوایی استفاده کنیم؟

شیلنگ های فنری انتخاب مناسب و ایده الی نیستند چرا که در مقابل مواد شیمیایی رنگ، مقاومت بالایی ار خود نشان نداده و سوراخ می شوند. شیلنگ های صنعتی بهترین گزینه برای انتخاب می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.