تفاوت اره افقی بر و گردبر

تفاوت اره افقی بر و اره گردبر

آشنایی با ابزار

تفاوت اره افقی بر و اره دیسکی

هنگامی که وارد یک کارگاه می شوید، معمولاً مجموعه وسیعی از ابزارها را خواهید دید. بسته به ماهیت کار، ممکن است شامل مجموعه ای از ابزارهای برقی و شارژی و بادی و غیره در اندازه ها و سبک های مختلف باشد. به عنوان مثال، در بیشتر کارهای ساختمانی از یک اره افقی بر و  یک اره دیسکی یا گردبر استفاده می شود. علی رغم شکل ظاهری متفاوتی که دارند، معمولا این دو اره با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. اگرچه هر دو دستگاه می توانند مواد زیادی را بر اساس تیغه خود برش دهند،اما شکل تیغه های بسیار متفاوتی دارند. این راهنما ضمن برجسته سازی عملکردهای اساسی هر یک از ارههای برقی، به آشکار سازی تفاوت های اساسی آنها پرداخته و سردرگمی ها را از بین می برد.

نوع تیغه

یکی از قابل توجه ترین تفاوتهای این دو،نوع تیغه آنهاست. برای این منظور،اشکال هر تیغه به طور چشمگیری متفاوت است که به نوبه خود منجر به سطوح مختلف عملکرد می شود.به عنوان مثال، افقی بر دارای تیغه دندانه دار چاقو مانند است در حالی که اره گردبر، یک تیغه دیسک مانند با انواع مختلف دندانه است. این اختلاف به راحتی از راه دور نیز مشخص است،حتی وقتی ارهها غیرفعال هستند.

تفاوت اره افقی بر و اره دیسکی

ظرفیت برش

در نتیجه متفاوت بودن تیغه ها و عملکرد آنها، ظرفیت های برش متفاوتی نیز خواهند داشت. به عنوان مثال، یک اره همه کاره یا افقی بر، اغلب می تواند یک تخته چوب را به سرعت برش دهد. برای مقایسه، ممکن است برش یک اره گرد بر، کمی بیشتر طول بکشد، اما در عوض لبه های برش خیلی تمیزتر از آب در می آید.

در واقع می توان گفت، این دو دستگاه، انعطاف پذیری عملکرد متفاوتی دارند. اره گردبر، بهتر می تواند چوب های نرم و هموار را با دقت بالا برای یک پروژه نجاری برش دهد. از طرف دیگر، یک اره افقی بر فقط می تواند از پس برش چوب هایی با ابعاد بزرگ و ناهموار بر آید که به ظرافت زیادی احتیاج ندارند.

فاکتور فرم

وقتی نوبت به دست گرفتن هر دو نوع ابزار می رسد، فاکتورهای فرم و شکل آنها کاملاً متفاوت است. اره دیسکی یا گرد همانطور که از نام آن پیداست به شکل دایره ای است و در اطراف تیغه، دیسک مرکزی واحد قرار دارد. در حالی که، یک افقی بر کشیده است و بیشتر اوقات مانند یک تفنگ نگه داشته می شود.در حالی که هر دو، برای کار کردن معمولاً به کمک دو دست نیاز دارند، اما نوع قرارگیری انها، بسیار متفاوت است.

تفاوت اره افقی بر و اره گرد بر

قیمت

ارههای افقی بر و دیسکی را نیز می توان براساس قیمت تفکیک کرد. افقی بر نسبتاً مقرون به صرفه تر می باشد. در حالی که گردبر، گران تر است و این موضوع،معمولاً به سطح دقت و عملکرد بالاتر مربوط می شود.

اره افقی بر بخریم یا دیسکی؟

همانطور که انتظار دارید، این دو نوع دستگاه به بهترین وجه برای انواع مختلف کارها مناسب هستند.به عنوان مثال، همه کاره یا افقی بر، استاد تخریب و ساختارشکنی است. به این دلیل که می تواند به سرعت و به طور موثر چوب و فلز  را برش دهد. از طرف دیگر، فاکتور فرم و شکل منحصر به فرد آن به کاربر امکان می دهد از آن به طور موثرتری در فضاهای باریکی که دیگر ارههای برقی نمی تواند به آن دست یابد، دسترسی پیدا کند.

ایمنی ارههای دیسکی بسیار بیشتر از ارههای افقی بر می باشد، بنابراین برای استفاده کاربران بی تجربه مناسب تر به نظر می رسد.

نتیجه:

اگرچه اکنون باید کاملاً واضح باشد، این دو دستگاه به گونه ای طراحی نشده اند که به جای یکدیگر استفاده شوند و در عوض برای انواع مختلف کارهای ساختمانی مناسبند. در واقع انواع ارهها ساخته شده اند تا به نوعی نیازهای مختلف کاربران را پوشش دهند. اولین قدم برای انتخاب درست ابزار، شناخت نیاز و سپس انتخاب دستگاهی است که بتواند آن نیاز را بر طرف نموده و کار را به نحو احسنت انجام دهد. امیدواریم این مقاله بتواند در انتخاب درست به شما کمک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *