خرید بهترین جعبه ابزار

خرید بهترین جعبه ابزار

آشنایی با ابزار تعمیر و نگهداری ابزار

راهنمای خرید بهترین جعبه ابزار

راهنمای خرید بهترین جعبه ابزار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین نوع آن را خریداری نمایید. در واقع با مطالعه تمامی ویژگی هایی که این وسیله می تواند داشته باشد، می توانید آن را با نیازهای خود تطبیق داده و در نتیجه یک خرید خوب را تجربه نمایید.

داشتن  این وسیله به شما کمک خواهد کرد تا ابزارآلات مورد نیاز خود را جمع و جور و طبقه بندی نموده و از مفقود شدن آنها جلوگیری نمایید. چرا که هر ابزاری در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیر دو در دسترس بودن و مراقب از آنها بسیار اهمیت دارد. علاوه بر این، می توانید آنها را با خود به هر جایی ببرید.

ویژگی های یک جعبه ابزار خوب

در این بخش شما را با تمامی ویژگی هایی که یک این وسیله باید داشته باشد، آشنا خواهیم ساخت. با دقت به تمامی موارد توجه نمایید و آنها را با نیازهای خود تطبیق دهید.

قابل حمل بودن 

قابل حمل این وسیله بسیار ارزشمند است. اگر مدلی را پیدا کردید که ارزان قیمت است، ممکن است که در طی دو ماه استفاده مداوم، دوام نیاورد. به همین دلیل هنگام خرید جعبه ابزار قابل حمل باید عاقل باشید.مدلی را  بخرید که مقاوم و با دوام بوده و طول عمر زیادی داشته باشد.

راهنمای خرید بهترین جعبه ابزار

اندازه و تعداد محفظه ها 

شما باید در نظر بگیرید که چه تعداد ابزار می خواهید درون آن قرار دهید. با توجه به تعدا ابزاری که دارید سایز آن را انتخاب نمایید. به عنوان مثال اگر فقط ابزار های مقدماتی دارید، یک مدل قابل حمل دستی ساده کافی خواهد بود. بهتر است که ابزارهای خود را دسته بندی کنید و هر دسته را در قسمت خاصی از باکس خود قرار دهید، مثلا ابزارهای نجاری را در یک قسمت و دستی را در قسمتی دیگر و …

اگر فضایی برای نگه داری ندارید، می توانید کوچکترین سایز را انتخاب کنید، این وسیله در سایز ها و اندازه های گوناگونی در بازار موجود می باشند. نیازی نیست در ابتدا اقدام به خرید نوع طویل و بزرگ نمایید.

چرخ 

اگر به فکر مدل متحرک هستید، چرخ ها را بررسی کنید. چرخ های کوچک فقط برای مصارف داخلی استفاده می شوند اما  آنهایی که دارای قطر بزرگ، حداقل ۴ اینچ هستند، دارای چرخ هایی برای انواع زمین ها می باشند. در واقع هرچه چرخ ها بزرگتر باشند، در زمین های ناهموار تر راحتر حرکت می کند. به عنوان مثال در صورتی که در یک مکان کار ساخت و ساز انجام می دهید که پر از خاک و ماسه های گشاد است، جهبه ای با چرخ های بزرگ مناسب است.

ویژگی های یک جعبه ابزار خوب

ویژگی های امنیتی

بیشتر آنها قابل حمل بوده و حداقل دارای لوازم جانبی برای قفل کردن هستند. در این صورت اگر کسی وارد گاراژ یا کارگاه شما شود، نمی تواند برای دستیابی به وسایل گرانبهای شما وارد جعبه ابزار شما شود. سارقان ترجیح می دهند، قطعات گران قیمت را بردارند، بنابراین با دیدن قفل آن را رها خواهند کرد.

وارانتی محصول

یک مدل قابل حمل خوب معمولاً دارای ضمانت ماندگاری محدود است. این امر به ویژه در مورد کیفیت محصولات صادق است. برخی از شرکت های تولید کننده برای گونه محصولات وارانتی در نظر می گیرند. که در موقع خرید توجه به این مورد نیز خالی از لطف نیست.

فضای کافی و بهینه

فضای کافی و بهینه به معنای بزرگی آن نیست. نظم و پارت بندی بودن داخل آن مهم است. و این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد تا بتواند ابزارهای خود را با نظم خاصی درون آن بچیند و با کمترین حجم ممکن یک جعبه ابزار کامل داشته باشد.

استحکام بدنه

یک مدل مقاوم و با کیفیت انتخاب کنبد چرا که این وسیله همواره در معرض ضربه و سقوط می باشد. بنابر این باید موردی را انتخاب نمایید که تحمل شرایط مختلف کاری را داشته باشد. نوع فلزی استحکام  بالایی دارد اما ایراد آنها این است که  وزن زیادی دارند. بنابراین انتخاب نوع پلیمری می تواند گزینه مناسبی باشد چرا که استحکام بالا و در عین حال، وزن کمتری دارند.

انواع جعبه ابزار

به دلیل تنوع زیادی که دارند بهتر است کاربران آن را با توجه به نیاز خود، انتخاب نمایند. در غیر این صورت پول خود را هدر خواهند داد. پس برای اینکه در هزینه های خود صرفه جویی کنید، مدلی را انتخاب نمایید که مناسب کار شما باشد.

 • پلاستیکی
 •  ابزار فلزی
 • ابزار کمدی

شرکت های تولید کننده جعبه ابزار

شرکت های مختلفی در ساخت و عرضه آن فعالیت دارند اما از مشهورترین برندهای سازنده این نوع از محصولات، می توان به موارد زیر اشاره نمود. لازم به ذکر است که این شرکت ها تولید کننده ابزارآلات برقی، دستی، بادی، جوش و برش، نجاری و غیره نیز می باشند.

 • نووا
 • رونیکس
 • دیوالت
 • میلواکی
 • آ.ا.گ
 • ماکیتا
 • کرون
 • ایران پتک

روش های مراقبت و نگهداری از جعبه ابزار

این وسیله اگر چه ساختاری سخت دارد و طوری ساخته شده اند  که دوام و مقاومت بالایی دارند اما به این معنا نیست که آنها غیر قابل تخری هستند. هر وسیله ای نیاز به مراقب و نگهداری دار تا دوام و طول عمر بالایی داشته یاشد لذا در این مقاله بر آن شدیم تا راهکارها و روش های مراقبت و نگهداری از جعبه ابزار را برایتان شرح دهیم.

روش های مراقبت و نگهداری از جعبه ابزار

 • در جایی خشک نگه دارید. حتی اگر باکس شما از پلاستیک ساخته شده و ضد آب است، نباید به راحتی آن را در معرض رطوبت قرار دهید. با گذشت زمان، مقداری رطوبت در آن فرو می رود و وسایل داخل را فاسد می کند. برای جلوگیری از این اتفاق، آن را در جایی خشک و ترجیحاً آن را  از کف زمین جدا کنید.
 • هر هفته یک بار آن را تمیز و گرد و غبارهای موجود در آن را بزدایید. برای این کار می توانید با پاک کردن تمام سطوح با استفاده از یک دستمال مرطوب، آن را تمیز نموده و سپس بگذارید قبل از قرار دادن وسایلتان به طور کامل خشک شود.
 • هر دو ماه یا یکبار از آب صابون استفاده کنید. برای اینکه باکس پلاستیکی تان مثل روز اول بدرخشد، باید هر دو ماه یک بار آن را شستشو دهید. چیز خاصی نیست. شما فقط کافی است کمی آب صابون و یک برس نرم یا اسفنج  داشته باشید تا از شر همه کثیفی ها و باقیمانده های روغن درون آن خلاص شوید. بعد از تمیز کردن  و شست وشو، بگذارید کاملاً خشک شود.
 • به طور مرتب لولاها، بندها و چرخ ها را روغن کاری کنید. این کار سبب می شود تا چرخ هایی که چرخ هایی که به طور ناگهانی از کار افتاده اند، به راحتی شروع به کار کردن نمایند. قبل از اینکه روغن کاری کنید، لولاها و بندها را با دستمال کاغذی کملا تمیز نمایید
 • ابزارآلات خود را نیز تمیز کنید. تمیز کردن باکس شما بی فایده است اگر آن را با لوازم کثیف پر کنید. در حالی که منتظر خشک شدن باکستان هستید، تمام ابزارهای دستی خود را جمع کرده و با یک پارچه نرم پاک کنید. سپس یک سطل را با آب گرم پر کرده و مقدار توصیه شده پاک کننده عمومی مانند Pine-Sol یا Lestoil را در آن قرار دهید و وسایلتان را درون آن بریزید و  بگذارید حداقل نیم ساعت خیس بخورند.
 • بعد از خیساندن وسایل، یک برس سیمی بردارید و همه آنها را پاک کنید. پس از تمیز کردن و قبل از قرار دادن مجدد آنها، وسایل را به درستی خشک کنید.

ضروری ترین ابزارهای جعبه ابزار

ضروری ترین ابزارها، شامل وسایل و تجهیزارتی است که نیاز یک کاربر را در مواقع ضروری و اضطراری برطرف نماید. در این نوشته لیستی از این وسایل برایتان ارائه می دهیم تا با استناد به آن بتوانید باکستان را تکمیل کنید.

دریل

این وسیله انواع و مدل های مختلفی دارد که که متناسب با نیازتان باید آن را انتخاب نمایید. دریل های شارژی و برقی موجود در بازار هر کدام در شرایط مختلف کاری مورد استفاده قرار می گیرند. اگر مرتب از دریل برای سوراخ  کاری و بستن پیچ ها استفاده می کنید، یک دریل شارژی ۱۲ ولتی برای انجام کارهای ساده و آسان مناسب بوده و نوع ۱۸ ولتی مناسب برای انجام هر کاری می باشد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر زیاد از دریل استفاده می کنید بهتر است یک دریل برقی انتخاب کنید که طول کابل آن بلند باشد.

پیچ‌گوشتی‌

به همراه داشتن پیچگوشتی چه برای کاربران حرفه ای و چه برای غیر حرفه ای ضروری می باشد. چرا که از آن برای در کارهای خانگی، در تعمیرات، در کارهای الکتریکی جهت پیچاندن انواع پیچ و محکم کردن قطعات و یا باز کردن پیچ و جدا کردن آن از قطعه کار استفاده می کنند اما نکته قابل توجه این است که  اگر گنجایش زیادی ندارید، می توانید یک پیچ گوشتی با امکان تعویض سری آن تهیه نمایید.

انبر

برای محکم نگه داشتن اشیا حتما به این وسیله احتیاج  پیدا خواهید کرد. البته خم کردن و فشردن اشیا نیز از این وسیله استفاده می شود که به آن گاز انبر گفته می شود. انبردست ۷ اینچ ٬دم باریک ۸ اینچی و انبر کلاغی ۱۰ اینچی و انبر قفلی  را حتما خریداری نمایید.

چکش

برای وارد کردن ضربه به میخ، جا انداختن قطعات در ماشینها و شکستن اشیا به این وسیله احتیاج پیدا خواهید کرد. در بیشتر کار ها و تعمیرات خانگی به چکش میخ کش ۴۵۰ گرمی احتیاج می شود. اگر یک بار از این وسیله استفاده کنید قطعا متوجه ضرورت وجود آن خواهید شد.

تراز

جهت تشخیص افقی یا عمودی بودن سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. از این وسیله نجارها، سنگ‌تراشان، بناها، نقشه‌بردارها، عکاسان و فیلمبرداران استفاده می کنند. از خرید این وسیله غافل نشوید.

متر

متر نیز یکی دیگر از وسایل ضروری است که داشتن متر ۷ متری قفل دار، قطعا کاربردی خواهد بود. این قفل باید تیغه حداقل ۳ سانتیمتری داشته باشد تا بتواند در صورت باز شدن چند متری متر مانع از جمع شدن آن شود. البته انواع و اقسام مترها در بازار موجود می باشند که انتخاب آنها می تواند بر اساس نیاز شما باشد.

آچار فرانسه

آچار فرانسه از ابزارهای ضروری و پرکاربردی است که وجود آن بسیار مهم و ضروری می باشد. چرا که وسیله ای کاربردی و مهم بوده و انتخاب یک مدل با کیفیت می تواند مانع از سایش و صدمه دیدن پیچ ها و بست ها شود.

چراغ قوه

چراغ قوه ای بخرید که مقاوم و با کیفیت باشد. و در صورتی که مایلید بدون در دست گرفتن چراغ قوه به راحتی کار خود را انجام دهید بهتر است نوع اریب آن را تهیه نموده تا که بتوانید آن را در جایی قرار دهید یا مدلی را انتخاب کنید که دور سر بسته می شود.

تجهیزات ایمنی

حادثه خبر نمی کند و برای همین باید در موقع کار همواره از تجهیزات ایمنی نظیر عینک، دستکش، ماسک و گوشی ایمنی استفاده نمایید. پس این لوازم و تجهیزات بسیار ضروری بوده و هموراه باید با خود به همراه داشته باشید.

آچار یکسر رینگ

این آچار شامل آچارهای استاندارد SAE در سایز های اینچی و آچارهای متریک در سایز های میلی‌متری می باشند که هر دام کاربردهای مختلفی دارند. از آچارهای SAE جهت انجام تعمیرات خانگی  استفاده شده از آچارهای متریک جهت تعمیر اتومبیل و موتور  استفاده می شود.

کاردک

حتما می دانید که برای پاک کردن رنگ های و  برجستگی های به وجود آمده بر روی دیوار وجود یک کاردک لازم و ضروری است. برای این منظور بهتر است کاردکی بخرید که تیغه ۵ سانتیمتری داشته باشد.

خط کش

یک خط کش یک متری برای شروع کفایت می کند و می توانید بعد ها در صورت نیاز نوع بلند تر آن را بخرید. لازم به ذکر است برای اینکه هنگام کار، خط کش کمتر خم شود باید عرض خط کش بیشتر باشد.

کاتر

قطعا وجود یک کاتر در مواقع ضروری کمک رسان شما خواهد بود. پس بهتر است برای داشتن کاتری با تیغه ای همیشه تیز، چند تیغه زاپاس همراه خو داشته باشید.

1 پاسخ در “خرید بهترین جعبه ابزار

 1. سلام
  معرفی خوبی بود. بعضی از این محصولات رو ندیده بودم، ممنون که باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *