بهترین اورفرز نجاری

بهترین اورفرز نجاری

آشنایی با ابزار عمومی

خرید بهترین اورفرز نجاری

این که شما یک نجار باتجربه هستید یا یک مبتدی تازه کار، انتخاب و خرید بهترین اور فرز نجاری چیزی است که نمی توانید از آن صرف نظر کنید یا پروژه های خود را به خطر بیندازید. علاوه بر اره میزی، اورفرز احتمالاً تنها ابزار مفید و متنوع در کارگاه های نجاری برای ساده تر کردن کار است. با استفاده از این ابزار نجاری می توان عمل سوراخ کردن، ایجاد اتصالات، شکل دادن به لبه ها و انجام کارهای مختلف قالب را به بهترین نحو انجام داد. به عبارت دیگر، می توانید کارهای چوبی خود را با جزئیات و تزئینات باور نکردنی متحول کنید. خرید این دستگاه برای کارهای چوبی شما با توجه به تعداد بسیار زیاد انواع و برند های موجود در بازار می تواند کمی خسته کننده باشد. در این مقاله ما همه چیزهایی را که باید در مورد انتخاب بهترین روتر چوب بدانید، آورده ایم.

راهنمای خرید بهترین اورفرز نجاری

قبل از هر چیز باید بدانید که قرار است با این دستگاه چه کاری انجام دهید. با دانستن اینکه از این وسیله چه می خواهید، انتخاب آن می تواند ساده تر باشد. به عنوان مثال اگر می خواهید که از این وسیله در نرم و صاف نمودن لبه ها و یا بریدن پروفیل های کوچک استفاده نمایید، در اینصورت بهترین گزینه برای شما یک اورفرز ارزان قیمت و ساده است. ما اگر شما برای انجام کارهای پیشرفته تری مانند برش پروفیل های بزرگ تر، ایجاد اتصال دم چلچله ای، ساخت درب های برجسته می خواهید، بهتر است یک دستگاه با ویژگی های بیشتر و کامل تر خریداری نمایید.

انواع اورفرز نجاری

این ابزار کار با چوب به دو دسته تقسیم می شود:

اور فرز نجاری پایه ثابت:

 • تنظیم شده در عمق مدنظر و حفظ  عمق در طول استفاده از آن
 • امکان ایجاد عمق برش دقیق با استفاده از پایه ثابت
 • امکان ایجاد لبه و شکل دادن به چوب

اور فرز نجاری پایه متحرک:

 • امکان تغییر عمق در طی انجام کار
 • ایجاد عمق های گوناگون با استفاده از پایه متحرک
 • امکان قفل کردن پایه متحرک و تبدل آن به پایه ثابت
 • امکان نفوذ عمیق تر در قطعه کار
 • امکان کنترل حرکت عمودی و ایجاد شیارهای عمیق تر
 • امکان ایجاد برش ها، الگوها و قالب های دقیق تر
 • قابلیت تعویض پایه

قدرت

از نکات مهمی که در زمان مقایسه باید در نظر بگیرید، قدرت آنهاست. هر مدلی یک قدرت اسب بخار بیشینه و یک اسب بخار پایدار دارد. علاوه بر این مورد باید به سایز تیغه نیز توجه نمایید، چرا که ممکن است به قدرت بیشتری برای به حرکت درآوردن تیغه در قطعه کار نیاز داشته باشید. نکته دیگر توجه به آمپر این ابزار برقی است، تا به این طریق بتوانید پتانسیل واقعی قدرت را تشخیص دهید.

 • اسب بخار بیشینه: بیشترین قدرتی که یک دستگاه برای مدتی کوتاه با آن کار می کند.
 • اسب بخار پایدار: قدرتی که دستگاه در طی کار مداوم دارد.

کنترل سرعت متغیر

امکان انتخاب سرعت کار دستگاه با توجه به نوع کار و سایز تیغه مشخص می شود. به عنوان مثال در زمان کار با تیغه های بزرگتر، کاهش سرعت الزامی است چرا که کاربر تسلط بیشتری بر دستگاه خواهد داشت و ایمنی شخص را در زمان انجام کار تضمین می نماید. اکثر دستگا های میان رده و یا کامل، این ویژگی را دارند. لازم به ذکر است که در اورفرزهای پیشرفته سرعت بر اساس میزان بار و فشار کاری، کنترل می شود. این امر سبب می شود تا  تعداد دور در دقیقه ابزار در بازه صحیح باقی بماند.

سیستم تعویض تیغه

تمام اورفرزهای نجاری سیستمی دارند که از آن برای تعویض تیغه استفاده می کنند. اگر کارتان به این صورت است که مجبور هستید، مدام تیغه را عوض کنید، سیستم تعویض تیغه بدون ابزار، این کار را انجام می دهد. سیستم قفل محور نیز امکان تعویض تیغه با استفاده از یک آچار میسر می نماید.

جنس محفظه موتور

جنس محفظه موتور معمولا از فلز یا پلاستیک است:

 • محفظه فلزی: در صورت استفاده از طولانی مدت از دستگاه و حداکثر اسب بخار، افزایش  و دوام دستگاه در برابر ساییدگی و فرسودگی
 • محفظه پلاستیکی: کاهش دوام و استحکام دستگاه، سبک تر شدن آن و قابلیت حمل و آسودگی در بکارگیری

استارت نرم

ویژگی استارت نرم نشان دهنده توجه به ایمنی کاربر در موقع شروع کار است.  بدین صورت که به آرامی سرعت و قدرت خروجی خود را افزایش داده و بلافاصله پس از روشن شدن به حداکثر سرعت نمی رسد. در نتیجه از چرخش و کج شدن ابزار و صدمه به کاربر جلوگیری می کند.

طراحی دسته

طراحی دسته ارتباط مستقیم با راحتی کاربر دارد. دسته ها در مدل های مختلف فرق می کند و شکل های مختلف دسته برای ترجیحات مختلف شخصی و کارهای متفاوت وجود دارد. به عنوال مثال دسته D شکل، امکان کنترل دستگاه با دو دست و روشن و خاموش کردن آن بدون جدا نمودن دست از آن را برای کاربر میسر می کند. لازم به ذکر است که گاهی اوقات پایه دستگاه در طراحی دسته اثر گذار است.

طول سیم 

ویژیگی دیگری که در این ابزاربرقی مهم است، طول سیم و میزان کاربردی بودن آن می باشد. اورفرزهایی با طول سیم بلند امکان مانور بیشتری به کاربر می دهند. علاوه بر این، ممکن است دوشاخه ها در مدل های مختلف متفاوت باشند، به این صورت که دوشاخه می تواند معمولی و یا زاویه دار باشد یا سیستم گردان داشته باشد که  از درهم گیر کردن و آسیب تصادفی جلوگیری شود.

۳ کاربرد اور فرز نجاری

از این دستگاه برای ایجاد شیار بر روی سطح و لبه های چوب و ساخت انواع اتصالات چوبی استفاده می شود. به دلیل تیغه هایی که بر روی دستگاه نصب می شوند، می توان طرح ها، فرم ها و اتصالات زیبایی ایجاد نمود. از این دستگاه بیشتر برای انجام کارهای هنری و ظریف کاری استفاده می شود به عنوان مثال در منبت کاری و معرق کاری و غیره. در این نوشته قصد داریم تا ۳ کاری که با استفاده از این دستگاه می توانید انجام دهید، آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

ساخت قاب عکس چوبی

برای ساخت قاب عکس چوبی نیاز به یک سری ابزار دارید و مراحل زیر را قدم به قدم طی نمایید. در این صورت به راحتی می توانید قاب عکس دلخواهتان را طراحی کنید.

 1. برش قطعات را به وسیله اره گردبر انجام  دهید.
 2. به وسیله دستگاه گندگی، قطعات برش داده شده را صاف و یک دست کنید.
 3. با اره رومیزی یک زبانه برای قرارگرفتن شیشه و آینه ایجاد نمایید.
 4. برای اتصال قطعات چوب باید از دستگاه اره فارسی بر استفاده نمایید.
 5. برش ها را دقیق و تمیز انجام دهید تا بتوانید یک قاب مربع یا مستطیل ایجاد شود.
 6. برای متصل کردن قطعات مختلف به هم از میخ کوب یا منگنه کوب یا گیره های مخصوص این کار را استفاده کنید.
 7. برای چسباندن لبه های قطعات، از چسب چوب استفاده نمایید و به سپس با منگنه کوب لبه های فارسی در هر چهار طرف را به هم وصل کنید.
 8. برای اتصال بهتر و جلوگیری از لقی کار با استفاده از میخکوب لبه های قاب را میخ کنید تا چارچوب قاب محکم شود.
 9. از بتونه برای پر کردن سوراخ های حاصل از میخ ها استفاده نمایید.
 10. با استفاده از اورفرز نجاری لبه های کار را با تیغه دلخواه گرد کنید.
 11. بعد سطح قاب را سنباده بزنید و رنگ بزنید.

ایجاد شکل های تزیینی

ایجاد شکل ها و نقش و نگارهای زیبا برروی چوب خیلی جالب و زیبا ست. برای این کار می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برای  شروع کار، طراحی مورد نظر خود را توسط یک قلم بر روی چوب بکشید.
 2. برای طراحی می تواید از  پرگار، نقاله و یا گونیا استفاده  نمایید.
 3. در نهایت با استفاده از اور فرز نجاری مکان های مورد نظر را شیار دهید و یا خالی کنید یا تخت و صاف کنید.

ایجاد یک لبه گرد

برای اینکه بتوانید یک لبه گرد برای میزتان ایجاد نمایید می توانید از اورفرز استفاده نمایید. این کار بسیار ساده است و شما به راحتی می توانید این کار ار انجام دهید و نمای زیبایی به میزتان بدهید.

 1. دستگاه را در جایی که می خواهید قرار دهید.
 2. در مرحله بعد آنرا قفل نموده و عمق مورد نظر را تنظیم نمایید.
 3. در آخر دستگاه را روشن کرده و در طول لبه شروع به کار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *