نحوه برش سوراخ مربعی در چوب

نحوه برش سوراخ مربعی در چوب

آموزش های کاربردی

چگونه برش مربعی در چوب ایجاد کنیم؟

هر زمان که با چوب کار می کنید یا می خواهید از چوب چیزی درست کنید، باید سوراخ هایی با اشکال مختلف را در آنها برش دهید. اشکال می تواند مربع، مستطیل گرد و چند ضلعی باشند. این کار ممکن است دشوار به نظر برسد. اما شما از ابزار و تجهیزات مناسب استفاده خواهید کرد تا کاری که انجام می دهید به راحتی و بدون هیچ مشکلی پیش برود. وقتی نوبت به برش سوراخ های چوب می رسد، مربع ها و مستطیل ها ساده ترین اشکال برای برش هستند، بنابراین لازم نیست خیلی نگران روند کار باشید.

ایجاد حفره در چوب

اما قبل از شروع کار به چند نکته توجه نمایید:

ابزارهای لازم برای انجام کار

برای برش یک سوراخ مربع از چوب، باید چند مورد تهیه کنید که انجام این کار را برای شما امکان پذیر می کند. شما برای رسم تمام علامت گذاری ها، یک متر اندازه گیری و یک مداد نیاز دارید، به طوری که تمام برش ها دقیق را ایجاد نمایید.

اکنون برای ابزارهای برش، موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای انجام کار انتخاب کنید. شما می توانید یک ابزار برش چوب چند منظوره را انتخاب کنید، عمودبر گزینه خوبی است، سوهان نیز این کار را انجام می دهد. هرکدام را که انتخاب کنید؛ شما مجبور خواهید بود که تکنیکی متفاوتی را پیش ببرید.

و در آخر، شما باید از کاغذ سنباده استفاده کنید تا تمام لبه های جدیدی که با برش های چوب ایجاد کرده اید، صاف کنید.

اقدامات احتیاطی لازم

برای این کار، شما می خواهید با اشیا و ابزارهای تیز کار کنید. ایمنی شما از اهمیت بالایی برخوردار است. هنگام کار مجبورید چند قانون ساده را دنبال کنید و آنها را رعایت کنید.

اولاً، وقتی سوراخ چوب را می برید، مقدار زیادی ذرات ریز از چوب در هوا پخش می شوند که به راحتی به چشم شما  وارد می شوند. بنابراین، برای جلوگیری از هر نوع آسیب به چشم، باید عینک ایمنی را همیشه به چشم داشته باشید. در ضمن،اگر اتاقی که در آن کار می کنید سیستم تهویه خوبی نداشته باشد، ممکن است به سیستم تنفسی شما نیز آسیب برساند. علاوه بر این دو مورد،از آنجا که با اشیای تیز کار خواهید کرد، دستکش را فراموش نکنید.

و در آخر اینکه، هر ابزاری که استفاده می کنید دارای دفترچه راهنمایی است که حاوی دستورالعمل هایی برای انجام بهتر کار با آن است.پس برای کسب بهترین نتیجه به این مورد نیز توجه نماید.

چگونه سوراخ مربعی را در چوب برش دهیم؟

در حین برش چوب، ابتدا باید تصمیم بگیرید که کجا باید برش داده شود، زیرا اگر برش اشتباه باشد، باید ورق چوب را دور بریزید و از ابتدا شروع کنید.

نکته دیگری که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که باید اطمینان حاصل کنید که به دلیل برشی که ایجاد می کنید، سایر قسمتهای ورق چوبی آسیب ندیده یا خراشیده نشود.

اکنون،از اینجا به بعد، ما راهنمای گام به گام در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهیم را به شما خواهیم گفت، و همچنین نحوه انجام کار با استفاده از ابزارهای مختلف را توضیح خواهیم داد.

چگونه سوراخ مربعی را در چوب برش دهیم؟

مرحله ۱: رسم مربع روی چوب

در همان ابتدای کار باید اندازه گیری های لازم را انجام دهید و سعی کنید مشخص کنید که کجا باید سوراخ ایجاد شود. می توانید از یک الگو یا قالب استفاده کنید. الگو یا قالب را روی ورق چوب قرار دهید و سپس نقشه مربع را روی چوب بکشید. در صورت نداشتن الگو، می توانید از خط کش برای ترسیم شکل استفاده کنید.

مرحله ۲: برش سوراخ

ابزارها و تجهیزات زیادی وجود دارد که می توان برای ایجاد این برش استفاده کرد و هنگامی که مشخص کردید از کدام یک استفاده می کنید، فقط دستورالعمل و تکنیکی را که می توانید برای انجام کار  استفاده کنید، دنبال کنید.

مرحله ۳: با استفاده از کاغذ سمباده

آخرین مرحله این فرآیند استفاده از کاغذ سنباده در تمام گوشه ها و برش هایی است که ایجاد کرده اید. این مرحله،بدون توجه به اینکه از کدام وسیله می خواهید برای انجام این کار انجام دهید، باید انجام شود، در غیر این صورت، لبه های آن بسیار خشن خواهد بود.

با استفاده از اره عمودبر  و دریل، برش را بزنید

این ها متداول ترین ابزارهایی هستند که برای ایجاد سوراخ مربع شکل در یک ورق چوب استفاده می شود. و دلیل اصلی این امر آسان بودن و در دسترس بودن این وسیله هاست. می توان از آنها برای انجام پروژه های کوچک و بزرگ با ورق های چوبی که دارای ضخامت های مختلف هستند، استفاده کرد.

در ابتدا، باید یک دریل ستونی داشته باشید، سپس یک سوراخ در هر گوشه مربع ترسیم کنید. سوراخ هایی که ایجاد کرده اید به شما امکان می دهد گوشه ها را به راحتی برش دهید. دستگاه را خاموش کرده و دریل را کنار بگذارید و به سراغ ابزار بعدی بروید.

اکنون تنها کاری که برای شما باقی مانده است این است که با اره عمودبر در امتداد خطی که با مداد کشیده اید، برش دهید. وقتی چهار طرف را بریدید، برای انجام کار از یک حرکت چرخشی استفاده کنید.

ایجاد سوراخ مربعی در چوب با اره عمودبر و دریل

با استفاده از سوهان نجاری، برش را بزنید

این یکی از ابزاری است که اکثر مردم در فضای کار خود دارند، زیرا از آن برای موارد مختلف استفاده می شود. اما، برای اینکه بتوانید با استفاده از یک سوهان کار خود را به خوبی انجام دهید، به تلاش و زمان زیادی نیاز خواهید داشت. این بهترین وسیله برای استفاده در هنگام کار روی پروژه کوچک است اما برای ورقهای ضخیم چوب مناسب نیست.

در ابتدا، نوک آن را در گوشه ای از مربعی که ترسیم کرده اید، قرار دهید. سپس یک پتک بردارید و از آن برای ضربه زدن روی سوهان استفاده کنید. ضربات باید به اندازه کافی سخت باشد تا بتواند از میان ورق چوب عبور کند.

همین حرکت باید دنبال شود تا زمانی که سوهان تمام مسیر را طی کند. و سپس آن را بیرون بیاورید و همان کار را مجدد انجام دهید تا چهار خطی را که به عنوان مرجع ترسیم کرده اید، به همین روال انجام شود.

برش سوراخ مربعی با سوهان نجارینتیجه گیری

برش یک سوراخ مربع در چوب کار خیلی سختی نیست. شما فقط باید بدانید که چه کاری می خواهید انجام دهید و همچنین از روش های مناسب با ابزارهای مناسب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *