کارواش خانگی چیست؟

بهترین کارواش خانگی

آشنایی با ابزار

کاربرد کارواش خانگی

کارواش خانگی یا همان واترجت دستگاهی است که با استفاده از آن می توانید عملیات شستشو و نظافت سطوح مختلف را انجام دهید. مزیت استفاده از چنین دستگاهی صرفه جویی در زمان و هزینه است. می توان با استفاده از این دستگاه، ماشین، دوچرخه، حیاط، دیوارها و نمای بیرونی خانه، سنگ‌فرش‌ها، سقف، راهروها و پله‌های ساختمان، سطوح باغ‌ها و باغچه‌ها، آلاچیق‌، استخر را شست.

با استفاده از این دستگاه می توان در سریع ترین زمان ممکن این کارها را انجم داد و نتیجه مطلوب کسب نمود. اساس کار این دستگاه به این صورت می باشد که موتور دستگاه، آب را فشار بسیار بالا از طریق نازل به بیرون هدایت کرده و فشار بالای آب موجب تمیزی سطح مورد نظر می شود. در واقع جریان معمولی آب را به فشار قوی تبدیل می کند. و در دو نوع برقی و بنزینی تولید می شوند. نوع برقی که آلودگی ندارد برای محیط های بسته مناسب می باشد.

این دستگاه ها معمولا دارای اندازه های مختلف می باشند که به سه دسته قابل تقسیم می باشند.

کاربرد کارواش خانگی

طبقه بندی کارواش خانگی

کوچک:

 • کمترین میزان فشار آب یعنی۱۰۰ بار
 • مناسب شستشوی حیاط ،ماشین و دوچرخه
 • اندازه کوچک و جابه جایی آسان

متوسط:

 • دارای حداقل ۱۳۰ بار خروجی فشار آب
 • مناسب شستشوی قایق و نرده ها و نماهای ساختمانی

بزرگ:

 • دارای حداقل ۱۶۰ بار خروجی فشار آب
 • مناسب عملیات رنگ برداری و جرم گیری
 • بیشتر مصارف صنعتی دارند تا خانگی

راهنمای خرید بهترین کارواش خانگی

بهترین کارواش لزوما گران ترین آن نیست. بهترین نوع این دستگاه ها و یا هر دستگاه دیگر، مدلی است که بتواند نیاز شما را پوشش دهد. بدین منظور باید ابتدا نیاز خود برای استفاده از چنین دستگاهی را بدانید. به عنوان مثال اگر از این دستگاه، تنها به منظور تمیز کردن دوچرخه، اطراف پارکینگ و کثیفی های معمولی که ماندگاری بالا ندارند، می خواهید، استفاده کنید، مدلی معمولی با فشار حدود ۱۰۰ بار نیز برای شما مناسب است. لازم به ذکر است که مهمترین موارد در خرید این نوع محصول، یکی قدرت دستگاه است که باید متناسب با کارتان انتخاب شود و دیگری قابلیت کار با آب گرم، وزن و لوازم جانبی آن می باشد.

در ادامه تمامی ویژگی هایی که برای خرید، باید بدانید، آمده است. با ما همراه باشید.

راهنمای خرید بهترین کارواش خانگی

 • قدرت:

قدرت یک کارواش در حقیقت نشان دهنده  میزان حجم و فشار آب و توان موتور است و این ویژگی ها از مهترین مواردی است که توجه به آنها الزامی است.

 • توان موتور:

آب از طریق موتور پمپاژ می‌شود. توان بیشتر یعنی قدرت پمپاژ بیشتر.اما باید به این نکته توجه نمایید که با افزایش توان، مصرف انرژی هم بالا می‌رود و  این یعنی هزینه‌ برق بالا. دستگاهی انتخاب نمایید که توان موتور آن‌ نه به اندازه ای باشد در پاک کنندگی ضعیف عمل کند و نه به میزانی باشد که مصرف انرژی بالایی به همراه داشته باشد.

 • حجم آب خروجی:

حداکثر دبی، میزان جریان آب در یک دقیقه را نشان می دهد از خروجی دستگاه خارج می‌شود.هر چه این مقدار بیشتر باشد آب بیشتر از دستگاه خارج می‌شود و قدرت دستگاه در شست‌وشو بیشتر خواهد بود.

 • فشار آب خروجی:

حداکثر فشار آب ارتباط مستقیمی با قدرت پاک‌کنندگی دستگاه دارد و هرچه این مقدار بیشتر باشد دستگاه توانایی بیشتری در تمیز کردن سطوح و از بین بردن رسوبات از خود نشان می دهد.

 • حداکثر گرمای آب:

اگر برای شما شستشو با آب گرم مهم است،باید دقت کنید که کارواشی که قصد خرید آن را دارید،قابلیت کارکردن با آب گرم را دارد یا نه. استفاده از آب گرم زمان شست‌وشو را هم کاهش می‌دهد و مواد شوینده در تماس با آب‌گرم عملکرد بهتری از خود به جای می‌گذارند.

 • وزن دستگاه:

اکثر کارواش‌های خانگی قابل جابه‌جایی هستند اما نکته مهم این است که دستگاهی انتخاب کنید که در جابه‌جایی آن مشکلی نداشته باشید. یعنی به چرخ‌های آن دقت کنید و ببیند که آیا چرخ ها متناسب با وزن دستگاه طراحی شده اند و تحمل وزن دستگاه را دارند یا نه.

 • تجهیزات جانبی:

به همراه برخی از این دستگاه ها، لوازم جانبی نیز عرضه می گردد که می‌تواند در کارایی و راحتی استفاده از آن‌ها بسیار موثر باشد. پس در هنگام خرید، این مورد را نیز مدنظر قرار دهید.

 • نازل:

تنظیم کننده عرض آب خروجی می باشد با استفاده از آن می توان نقطه تمرکز آب خروجی را کم و زیاد نمود و در این صورت میزان فشاری که به یک نقطه وارد می‌شود، قابل تنظیم است. نازل های یک کارواش برقی درجات مختلف دارد که به این مورد نیز باید توجه نمایید. برای تمرکز بر یک نقطه جهت از بین بردن جرم و چربی می توان از نازل صفر درجه استفاده نمود اما برای سطوح آسیب پذیر باید نازلی انتخاب کنید که زاویه بیشتری بدهد و آب با عرض بیشتری از خروجی بیرون بریزید.

 • طول شیلنگ و سیم:

به وسعت محیطی که قرار است تمیز کنید، توجه نمایید. اگر محیط وسیع و بزرگ است، کارواشی خریداری کنید که طول شیلنگ و سیم بلندی داشته باشد.

 • دسته تفنگی:

با استفاده از دسته تفنگی می توان در حین روشن بودن پمپ دستگاه، جریان آب را به خوبی مدیریت نمود. پس در هنگام خرید به تجهیزات جانبی دستگاه توجه نمایید.

 • لنس:

بخش انتهایی لوله خروجی این دستگاه لنس است که بر اساس طول و نوع سری‌ای که دارند، تقسیم‌بندی می‌شوند. برخی از لنس‌ها، نازل قابل تنظیم دارند و با چرخش قطعه تنظیم‌کننده‌ای که روی لنس، قرار گرفته است، می‌توان درجه نازل را تغییر داد. این ویژگی بسیار کاربردی است. برخی از لنس‌ها تلسکوپی اند و طول آن‌ها قابل تنظیم است و می‌توان به کمک آن‌ها به نقاطی که در ارتفاع هستند، دسترسی پیدا کرد.

نحوه کار مخزن مواد شوینده در کارواش ها

برخی از این ابزارهای برقی دارای مخزن مخصوص مواد شوینده هستند که با استفاده از آن می توان به نظافت انواع سطوح چه عمودی و چه افقی پرداخت. به طوری که با به کار گیری آب پر فشار و نازل های مختلف، آلاینده های موجود در سطوح مختلف را زدود.

نحوه کار مخزن مواد شوینده به این صورت می باشد که شیلنگ مخصوصی در داخل مخزن حاوی مواد شوینده قرار گرفته که با پاشش آب و ایجاد خلا در انتهای این شیلنگ، مایع مخصوص به داخل آن وارد شده و به همراه آب بر روی سطوح کثیف پاشیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *