اصول اولیه کار با اره میزی

اصول اولیه کار با اره میزی

آشنایی با ابزار آموزش های کاربردی

مهم ترین اصول کار با اره میزی

اره میزی ابزاری کاربردی است که با ایجاد انواعی از برش ها نظیر برش های کامل، میانی، دندانه دار و… نیاز افراد را در پروژه های مختلف پاسخگو خواهد بود. اما کارایی این وسیله تنها در صورت استفاده صحیح و اصولی نتیجه دلخواه را برای فرد ایجاد خواهد کرد. از همین جهت داشتن اطلاعات کافی در رابطه با اصول کار با دستگاه مذکور، پیش از به کارگیری آن لازم است. در ادامه به بررسی اصول پایه در هنگام استفاده از این نوع اره پرداخته می شود.

اما جهت ایجاد برش های دلخواه و همچنین حفظ امنیت فرد، پیش از هر چیزی باید تنظیمات صحیح بر دستگاه اعمال شود. از این طریق می توان از حصول نتیجه مورد نظر اطمینان حاصل کرد. اما این تنظیم و کنترل شامل چه مواردی می شود؟

  •  مسطح بودن اره و عدم وجود انحراف بیش از۰٫۰۱۰ اینچ
  • ایجاد توازن مناسب در هنگام به کارگیری میزهای متصل برای افزایش فضای کار
  •  اطمینان از وجود روکش حفاظتی مخصوص تیغه ها (در راستای جلوگیری از برخورد دست و یا انگشت ها با تیغه)
  • به کارگیری جداکننده برای پیشگیری از خطر ضربه ها در حین استفاده از اره
  • عدم استفاده از تخته هایی با لبه های نامناسب و ناهموار در راستای کنترل وسیله و دقت در هنگام برش

نحوه برش صحیح با استفاده از اره میزی

برش به معنی جداسازی قطعات چوب از طریق تراش دادن آن است. استفاده از اره های میزی جزو متد های رایج برای این کار است.هنگام به کارگیری این اره برای داشتن برش های صحیح و دقیق، ایستادن در سمت چپ تیغه گزینه ی بهتری است. به این معنی که ریل جلویی رو به روی ران چپ فرد باشد.
دست راست فرد به اهرم فشار دسترسی خواهد داشت و امکان به حرکت درآوردن قطعه با بهره گیری از این اهرم فراهم می شود. باید از قرار گیری بازوی راست فرد در امتداد تخته اطمینان حاصل شود. تخته چوب باید با کمک انگشتان اشاره و میانی کنترل شده و در نزدیکی حصار ثابت بماند. وقتی که بخش انتهایی تخته از محدوده دسترسی دست چپ جلوتر برود، باید فرد دست خود را از سطح اره بردارد.

برش های باریک و کوتاه

جهت برش تخته های با عرض کمتر از ¼ ۱ اینچ، لازم است محفظه های برش برقی مورد استفاده قرار گیرند؛ زیرا در این ابزار، برش ها توسط حصار کنترل می شوند و تخته در امتداد تیغه های دستگاه هدایت می شود. همچنین این وسیله با بهره مندی از دسته های تعبیه شده بر روی خود امکان هدایت را برای فرد ایجاد می کند.

توجه به نکات مهم در انجام برش های عرضی

یکی دیگر از انواع برش های انجام پذیر توسط  این ابزار نجاری، برش های عرضی هستند که به صورت عمود بر محور تخته انجام می پذیرند. انجام این برش ها در رایج ترین طریق به صورت تنظیم زاویه ۹۰ درجه انجام میگیرد. در نظرگیری چند اصل در این باره موجب ایجاد برش های تمیز و مربعی می شود.

  • زمان انجام برش های عرضی روی تخته های بلند، باید حصار های کمکی با استفاده از پیچ ها به حصارهای اندازه گیر اتصال داده شود.
  • به منظور برش تخته جهت ایجاد قطعات کوچک و هم اندازه، به صورت همزمان، بهتر است اهرم متوقف کننده به حصار های برش وصل شود.
  • برای ایجاد برش های هم اندازه در چند تخته چوب بلند، اتصال این اهرم به حصار های اندازه گیر گزینه مناسبی است.
  • استفاده از یک محفظه ویژه برش های عرضی موجب دقیق تر شدن برش ها و همچنین ایمنی بیشتر می شود.

نحوه برش صحیح با استفاده از اره میزی

ضربات رو به عقب در هنگام کار

ضربات رو به عقبی که در هنگام کار ایجاد می شود، از جمله خطرات به کارگیری این وسیله است. هنگام قرارگیری تخته چوب مقابل حصار و هل دادن آن در امتداد اره، گاهی امکان از بین رفتن فشار ناشی از حصار ها وجود دارد. اگر این افت فشار صورت گیرد، احتمال دارد که قطعه در قسمت عقبی گیر کند. این به معنای حرکت تخته به سمت فرد خواهد بود.

محفظه های برش عرضی

این محفظه های ویژه دست فرد را از تماس با تیغه محافظت می کنند. همچنین موجب هدایت حصار ها به نزدیکی تیغه ها، به جای لبه ها می شوند.

جدا کننده

جدا کننده ها به سطح گلوگاه نقطه صفر وصل شده و جایگزینی ساده برای چاقو های جداکننده می باشند. مشابه چاقو های جداکننده، این قطعات نیز قادر به پیگیری از لیز خورد تخته های چوب هستند.

قطعات فشار

یکی از خطرات مهم در هنگام برش با این ابزار، هدایت کردن و اعمال فشار بر قطعات از طریق انگشتان است. قطعات خاصی در راستای هدایت قطعات چوب طراحی و ارائه شده اند که استفاده از آنها جایگزین مناسب تری خواهد بود. از این طریق امنیت فرد در هنگام کار بیشتر شده و خطر کمتری تهدید کننده خواهد بود.

استفاده از محافظ در هنگام کار

استفاده از همه ابزار لازم برای حفظ ایمنی واجب بوده و مهارت هر چند بالای فرد در کار با این وسیله، تضمین کننده امنیت او نخواهد بود. یک ابزار قوی و خطرناک مانند اره میزی در لحظه می تواند آسیب های جبران ناپذیری به بار بیاورد.

نتیجه گیری:

اره میزی قطعا یکی از ابزار های کاربردی طراحی شده است که قادر به ایجاد برش های بسیار تمیز، دقیق و متناسب با نیاز فرد می باشد. اما برای به کارگیری این وسیله به صورت صحیح و حفظ ایمنی در هنگام انجام کار، اطلاعات زیادی وجود دارند که دانستن آنها در افزایش مهارت افراد نیز بی تاثیر نخواهد بود. پیش از استفاده اطلاع از اصول مقدماتی و مسلط بودن به آنها لازم است. از همین رو در این مطلب تلاش شد تا در رابطه با این مطلب اطلاعات کافی ارائه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *