بهترین دستکش ایمنی مناسب کار

آشنایی با ابزار آموزش های کاربردی

چرا باید از دستکش ایمنی استفاده کنیم؟

اکثر اعمال را افراد از طریق دست های خود انجام می دهند و به همین علت این بخش از بدن بیش از سایر نقاط در معرض خطر است. از این رو حفاظت از دست ها در هنگام کار یکی از موارد بسیار مهم جهت حفظ سلامت کارمندان است. در انواع مشاغل خطرات مختلفی مانند مواد شوینده و شیمیایی، شکستگی شیشه، ابزار آلات تیز و برنده و… دستان را تهدید می کنند. بر اساس ادعای وزارت کار ایالات متحده آمریکا، ۲۵ درصد از کل آسیب های صنعتی را صدمات دست ها شامل می شود. در این میان ۷۰ درصد از آسیب های دستان ناشی از عدم استفاده کارمندان از دستکش ایمنی است. ۳۰ درصد مابقی نیز در اثر استفاده از دستکش نامناسب رخ می دهند.
بنابراین می توان این نوع آسیب ها را قابل پیگیری دانست. انواعی از دست کش های ایمنی در سایز های متفاوت و متشکل از مواد و طراحی مختلف در همین راستا ساخته شده اند. استفاده از نوع متناسب با خطرات تهدید کننده فرد و شغل او می تواند موجب عدم بروز هر گونه آسیبی شود. با این وجود اکثر افراد شاغل و در معرض خطر اطلاعات و آگاهی بسیار محدودی در این باره دارند. با توجه گزینه های بسیار متعددی که شامل طیف گسترده ای از دستکشهای ایمنی می شوند، انتخاب مورد متناسب با شرایط مورد نظر کار چندان آسانی نیست.

راهنمای خرید دستکش ایمنی مناسب

مشابه هر محصول ایمنی دیگر، دست کش های ایمنی نیز برای تاثیر داشتن در ضمانت سلامتی فرد، باید مطابق کاربرد موردنظر انتخاب شوند. برای انتخابی مناسب، پیش از هر چیزی باید دامنه خطرات احتمالی مشخص شده و موارد تهدید کننده شناسایی شوند. در صورت امکان جایگزینی ها ماشینی بهترین گزینه هستند اما در صورت عدم امکان، دست کش ایمنی و سایر تجهیزات حفاظت فردی، آخرین راه محسوب می شوند. البته در مقایسه با سایر اقدامات، دست کش ها اثر کمتری در محافظت دارند. با این وجود، در مواردی که عدم تماس اجتناب ناپذیر است یا کافی نیست، کارگران نیازمند استفاده از آن هستند.
اولین موضوع در تشخیص احتیاج به دستکش های ایمنی قرارگیری فرد در معرض بیش از یک آسیب است. برای مثال، در یک محل کار ممکن است افراد هم در معرض مواد خورنده باشند و هم ابزارآلات؛ در این صورت ملزم به استفاده از دستکش های ایمنی هستند. البته پیش از آن باید از یک متخصص بهداشت مشاوره گرفته شود. همچنین علاوه بر انتخاب درست باید نحوه استفاده صحیح نیز برای استفاده کنندگان تشریح شود تا اثر لازم را داشته باشد. زمان تعویض دستکشها، نحوه نگهداری از آنها و همچنین زمان شست و شوی آنها از جمله مواردی است که باید در نظر گرفته شود.

راهنمای خرید دستکش ایمنی مناسب

کاربردهای دستکش ایمنی

دستکشهای ایمنی از جمله تجهیزات ایمنی پوشیدنی هستند که برای امنیت دستان در حرفه های مختلف طراحی شده اند. طراحی این دستکشها بر اساس انواع مختلفی از آنها به گونه ای است که قابلیت حفاظت در برابر سایش، سوختگی، خوردگی و… را دارند. گذشته از استفاده از دستکش انتخاب نوع مناسب آن اهمیت دارد. مجموعه های مختلف این محصولات برای خطرات خاص و متفاوت طراحی و تولید شده اند.

شاید بسیاری از افراد اهمیت استفاده از دستکش ها را ندانند، اما این مسئله برای حفظ سلامت افراد باید جدی گرفته شود. اما سوال اینجاست که در چه مواردی کاربرد دارند؟ در ادامه به تک تک این موارد اشاره شده است:

آسیب های ناشی از زیست محیطی و مواد شیمیایی

در تمام مکان هایی که افراد با مواد شیمیایی سروکار دارند، خطر سوختگی و آسیب دیدگی وجود دارد. در هنگام نشت این گونه مواد تنها یک تماس ساده برای آسیب های فراتر از حد تصور افراد کافی است. سلسله ای از واکنش های شیمیایی برای تکثیر سریع آسیب در سطح پوست کفایت می کند. اما در صورت استفاده از دستکش فرد از صدمات مصون مانده و با ایمنی بیشتر قادر به انجام کار خواهد بود. نوع قابل استفاده در این موارد با نام دستکش مقاوم در برابر شیمی شناخته می شود.
آسیب های ناشی از ساییدگی

در بسیاری از مشاغل صنعتی، کارگران از آسیب هایی نظیر بریدگی ها و ساییدگی های ناشی از ابزارآلات تیز رنج می برند. دستکشهای ایمنی در این گونه موارد نیز به کمک شما آمده و قادر به محافظت از افراد هستند. علت لزوم استفاده دستکش های ایمنی نیز همین مسئله است. افراد مشغول در آهنگری، میدان های نفتی و یا ساختمان ها، همگی آنها نیازمند مصونیت از چنین خطراتی هستند. دست کش های مقاوم در مقابل برش در راستای تحقق همین هدف طراحی و ارائه شده اند. در کفه ی این دستکش ها روکش ضدبرش تعبیه شده و قسمت پشتی نیز تنها دارای محافظی پارچه ای است.

آسیب ناشی از ضربه

در مشاغلی که افراد با چکش و ابزار مشابه آن و یا ماشین های سنگین سروکار دارند، امکان بروز این نوع از آسیب ها وجود دارد. نکته قابل توجه این است که حتی در صورت برخورداری از دقت یا مهارت بالا نیز امکان بروز این ضربات وجود داشته و از این رو باید اطمینان از نکات مراقبتی حاصل شود. یکی از موثرترین گزینه ها در این موارد دستکشهای ایمنی ویژه این نوع مشاغل است. اثر این دستکشها در اصل کاهش شدت ضربه بوده و میزان اعمال فشار به دست فرد را کمتر می کند.

خطرات حاصل از حرارت و گرما

در برخی از مشاغل مانند جوشکاری و یا تولید شیشه، میزان حرارت بالایی در محیط وجود داشته و امکان آسیب دیدگی هایی ناشی از این گرما و حرارت وجود دارد. برای تولید برخی محصولات وجود این میزان از حرارت لازم است. از این جهت اجتناب از آن برای کارگران ممکن نیست. از این رو، استفاده از دستکشهای ایمنی طراحی شده برای این نوع مشاغل، تنها راه موثر برای حفاظت از دستان خواهد بود. جنس و طراحی این دسته از دست کش ها به گونه ای است که میان پوست دست و حرارت عایقی برای محافظت ایجاد می کنند.

ارتعاشات شدید و خطرناک

اسنتفاده از ابزار هایی مانند اره برقی، ویبراتور و یا چکش تخریب، آثار نه چندان جالبی بر بدن افراد خواهند داشت. ارتعاشات ناشی از فعالیت های مشاغل مختلف سلامتی کارگران را تهدید می کند، حتی اگر خود افراد در لحظه متوجه این آسیب نباشند. ارتعاش شدید باعث لرزش بدن و ایجاد آسیب و فشار جدی در مفاصل و عضلات و حتی صدمه به رگ های خونی شود. از این جهت مسئله محافظت در این موارد جدی تر از آن است که به نظر می آید! دستکش های ایمنی جذب کننده ارتعاش این عوارض جانبی را کاهش داده و راهکاری موثر در این باره محسوب می شوند.

شرایط آب و هوایی نامناسب

در برخی از مشاغل میزان دمای محیط اعتدال لازم را نداشته و کارگران باید سرمای موجود در محیط را در حین انجام کار متحمل شوند. از این جهت نیازمند راهکاری برای سهولت بیشتر در هنگام فعالیت در محل کار هستند. سرمای بیش از حد ممکن است باعث آسیب ها پوستی و یا ایجاد صدماتی در انتهای اعصاب شود. دستکش ایمنی ویژه این مشکل با ایجاد عایق در برابر سرما موجب حفظ حرارت بدن شده و صدمات ناشی از این مورد را خنثی می کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *