آموزش تیز کردن قیچی

آموزش تیز کردن قیچی

آموزش های کاربردی عمومی

آموزش تیز کردن قیچی به روش ساده

با گذشت زمان و با استفاده مداوم،همه قیچیها سرانجام لبه های تیزشان را از دست داده و کند می شوند. شاید در این مواقع به فکر خرید یک قیچی جدید باشید،اما بهتر است دست نگه دارید در این مقاله، چند روش ساده برای بر طرف کردن این مشکل وجود دارد که روش هایی ساده و در عین حال کم هزینه می باشند.

خرید ابزار دستی
مقایسه و خرید انواع ابزار دستی در فروشگاه دکتر ابزار

 

۷ روش ساده برای تیز کردن قیچی

پیچ گوشتی

این وسیله را حتما در جعبه ابزارتان دارید. آن را بردارید و شروع کنید به تیز کردن قیچی. برای این کار می بایست مانند شکل، پیچگوشتی را بین قیچی قرار داده و آن را باز و بسته کنید. این کار را تا زمانی که لبه ها تیز شوند ادامه دهید.

تیز کردن قیچی با پیچ گوشتیشیشه کوچک

وسیله دیگری که با استفاده از آن می توانید، این کار را به سادگی انجام دهید، شیشه کوچک بدون استفاده مانند شیشه مربا است. آن را برداشته و دهانه قیچی را باز کرده و در حالی که شیشه را محکم در دستتان نگه داشته اید، قیچی را باز و بسته کنید به طوری که انگار می خواهید شیشه را برش دهید. این کار را تا جایی ادامه دهید که حس می کنید، قیچیتان روان تر شده است.

تیز کردن قیچی شیشه مربا

کاغذ سنباده

مورد دیگر در لیست ما، کاغذ سمباده است. برای انجام این کار با این وسیله باید کاغذی با سایز ۱۵۰ تا ۲۰۰ یعنی کاغذی با دانه های درشت، تهیه کنید. طریقه گرفتن کاغذ مهم است. باید قسمت زبر آن به سمت بالا باشد. برای اینکه بتوانید با این روش قیچیتان را تیز کنید، باید حدود ده یا دوازده بار ؛عمل برش را تکرار کنید.

تیز کردن قیچی با کاغذ سمبادهورق آلومنیوم

ابتدا باید فویل یا ورقه آلومنیومی که طولی در حدود ۲۰ سانت دارد، تهیه نموده و سپس شروع کنید به تا زدن آن. در واقع نیاز به یک لایه ضخیم از ورق آلومینیوم خواهید داشت. برش زدن این ورق ضخیم به نوارهای باریک، سبب تیز شدن این ابزار دستی خواهد شد.

تیز کردن قیچی با ورق آلومنیومسنگ مخصوص

ابتدا باید دو لبه این ابزار را جدا نموده و سپس روی سنگ مقدار کمی آب بپاشید. بخش  داخلی لبه ها را روی سنگ کشیده و برای این کار حتما باید در یک جهت حرکت کنید. بعد از اینکه این عمل را چندین مرتبه انجام دادید، به سراغ لبه دیگر قیچی بروید و موارد گفته شده را بر روی آن اعمال نمایید. در آخر نیز بعد از اتصال دو لبه قیچی به هم، کاغذ یا مقوا را با استفاده از آن برش دهید. دلیل این کار از بین بردن ذرات ریز باقی مانده بر روی قیچی است.

تیز کردن قیچی با سنگ مخصوص

باطری قلمی

باتری را نوک قیچی بسته بین تیغه ها بگذارید. قیچی را روی بدنه باتری به سمت داخل دهانه قیچی تا انتها بکشید که قیچی باز شود. دوباره قیچی را ببندید به طوری که باتری نوک قیچی باشد( بین دو تیغه). اگر چند بار این کا را انجام دهید می بینید که قیچیتان تیز شده است.

سیم ظرفشویی

با سیم ظرفشویی به راحتی میتوانید این وسیله پرکاربرد را به سرعت تیز کنید. بدین منظور با قیچیتان، سیم ظرفشویی را چندین برش بزنید. با این کار ساده می توانید نتیجه خوبی کسب کنید.

نتیجه گیری:

همانطور که می دانید، استفاده مداوم از این ابزار کاربردی، سبب کند شدن لبه های آن  می شود و در نتیجه خاهید دید که مثل روز اول تیز نیست و به سختی چیزی را برش می دهد. در این گونه مواقع شاید به خرید قیچی نو فکر کنید، اما ابتدا روش های ارائه شده برای تیز کردن آن را امتحان کنید، در صورتی که نتیجه ای حاصل نشد، می توانید مبادرت به خرید نمایید.

خرید قیچی
مقایسه و خرید انواع قیچی در فروشگاه اینترنتی دکتر ابزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.