نحوه نصب لولاهای تخت

نحوه نصب لولاهای تخت

آشنایی با ابزار آموزش های کاربردی

نحوه نصب انواع مختلف لولا تخت

لولا تخت یکی از ابزارهای کلاسیک در اتصالات درب های داخلی و خارجی و پنجره ها به شمار می رود که کاربردهای گسترده ای دارد و امروزه هرکس در زندگی خود با این نوع یراق آلات برخورد داشته است. استفاده از این اتصال برای کابینت ها نیز به وفور مشاهده می شود، گرچه از نظر میزان محبوبیت برای کابینت ها یک گام پایین تر از لولا توکار قرار می گیرد که به خاطر ویژگی های زیبایی شناختی است. هرچه باشد، لولاهای توکار از بیرون مشخص نیستند و به همین خاطر شکیل تر هستند.
با توجه به این سطح استفاده قاعدتاً هرکس در زندگی خود به دفعات با اتصال مذکور روبرو می شود که طبیعتاً آشنایی با آن را باارزش می کند. به همین دلیل، در این مطلب به بررسی این ابزار می پردازیم و انواع آن و ویژگی های هر کدام را به بحث می گذاریم. با ما همراه باشید.

نحوه نصب انواع مختلف لولا تخت

معرفی انواع لولا تخت

کلیت و نحوه نصب این نوع یراق آلات، در انواع مختلف آن تغییر اساسی پیدا نمی کند، اما بسته به کاربرد با ویژگی های فنی متفاوتی روبرو هستیم که روش ساخت و ویژگی های عملیاتی را در هر مدل از هم تفکیک می کنند. بر این اساسT پنج دسته اصلی برای لولاهای تخت وجود دارد که عبارتند از:

  • پیانو: به طور مخصوص برای تحمل وزن های بالا ساخته می شوند و تکیه گاه محکمی برای لبه های در به شمار می روند. از نظر ارتفاع تنوع داشته و برای دریچه های سنگین و امثالهم کاربرد فراوانی دارند.
  • پروانه ای: این مدل برای قطعات چوبی بسیار ظریف و حساس مانند جعبه های کوچک کاربرد دارد. با وجود نامی که دارد، در حقیقت مدل های پروانه ای در شکل های مختلف مربع، دایره، پروانه و… طراحی و عرضه می شوند. در حقیقت نامگذاری آنها بیشتر برای شناسایی بر اساس یکی از شکل های خاصشان صورت گرفته است.
  • فلش: وزن این مدل بسیار پایین بوده و در سازه هایی مانند درب قفسه یا قطعات نجاری با ابعاد کوچک که نیاز به اتصالات سبک وزن وجود دارد، کاربرد دارد. سطح آنها کاملاً صاف بوده و برای نصب نیز به برش فرو رفتگی نیاز ندارند، با این حال این مزایا به قیمت استحکام کمتر این نمونه تأمین می شود.
  • بلبرینگی: دوام و ماندگاری آن در میان تمام مدل های این ابزار مثال زدنی است. به لطف بلبرینگ های تعبیه شده با عملکرد فوق العاده نرمی روبرو هستیم که آنها را به شدت برای موقعیت هایی مانند درب های ورودی که استفاده دائمی و فراوانی دارند، مناسب کرده است.
  • مدل T: شکل ظاهری آن به صورت حرف T انگلیسی بوده و اغلب در سوله های چوبی و فلزی رواج بیشتری دارد. استحکم بالا، امکان نصب آسان و کاربرد گسترده مهمترین مزایای آن هستند. با این حالت از آنجایی که پیچ های آن فاقد حفاظ هستند، امنیت چندان بالایی را در اختیار شما قرار نمی دهد.

نحوه نصب لولا تخت

بسته به نوعی که با آن روبرو هستید، نحوه نصب نیز می تواند متفاوت باشد. به طور کلی شکی نیست که این لولاها ظریف کاری قابل توجهی می طلبند، گرچه نصب آنها چندان دشوار نخواهد بود. با این وجود هرچه زمان بیشتری صرف کنید و با دقت بیشتری عمل نصب را انجام دهید، نتیجه بهتری هم می گیرید. به طور کلی سه مرحله برای نصب لوله تخت وجود دارد:

  • علامت زدن محل های برش
  • برش قطعه برای نصب لولاها
  • بستن لولاها

اولین کار این است که از مرکز برآمدگی لبه بیرون عرض لولا را اندازه گیری کرده و مقدار بدست آمده را از ۰٫۷۹ میلیمتر کم کنیم. این عدد فاصله لبه در یا کبینت برای بدست آمدن عرض فرورفتگی است. اندازه بدست آمده را با مداد روی لبه قطعه علامت بزنید و سپس باید لولاها را روی آنها قرار دهید. به کمک همان مداد، طرح لولاها را دور آنها بکشید. در نهایت باید ضخامت کاپ هر کدام را هم بدست بیاورید و میزان عمق آنها را روی قطعه علامت گذاری کنید.
برش را می توانید با اور فرز یا تیغه شیارزن انجام دهید. ابتدا خطوط علامت زده را برش بزنید و داخل آن با فواصل ۰٫۵ میلیمتری خط موازی به وجود بیاورید. بعد از اینکه برش های موازی تا عمق مناسب را زدید می توانید به کمک اسکنه با تیغه اریب داخل فرورفتگی را بتراشید. دقت داشته باشید هر چقدر وقت بیشتری بگذارید، طبیعتاً برش تمیزتری هم خواهید داشت، به خصوص در لبه ها.
با تکمیل شدن فرو رفتگی وقت اتصال رسیده است. لولاها را داخل فرورفتگی هایی که ایجاد کرده اید بگذارید تا از ایده آل بودن محل نصبشان اطمینان حاصل کنید. همان طور که لولاها سرجایشان قرار گرفته اند، به کمک میخ و چکش در محل سوراخ های پیچ روی قطعه سوراخ های کم عمق درست کنید. سپس این سوراخ ها باید گسترش پیدا کنند تا جا برای پیچ ها باز شود. طبیعی است در چنین مرحله ای به کارگیری دریل های برقی یا شارژی به شدت پیشنهاد می شود تا هم کار سرعت بیشتری پیدا کند و هم تمیزتر از آب دربیاید.
وقتی سوراخ ها حاضر شد، پیچ هایتان را وارد آنها کرده و به کمک پیچ گوشتی دستی یا برقی محکم کنید. اتصال شما نصب شده است و می توانید برای اطمینان پیدا کردن از عملکرد صحیح، آن را چند بار باز و بسته کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.