تفاوت تراز لیزری نور سبز و قرمز

تفاوت تراز لیزری نور سبز و قرمز

آشنایی با ابزار آموزش های کاربردی

ترازهای لیزری این روزها یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین وسایل برای مشاغلی مانند معماری، کابین سازی، نجاری و… به حساب می آیند و بر همین اساس طرفداران بسیاری هم دارند. با این وجود اگر اهل به کار بردن آنها باشید و با مدل های گوناگونی که از این محصولات در بازار یافت می شود برخورد کرده باشید، حتماً متوجه شده اید که جدا از دسته بندی های مبتنی بر ابعاد، تعداد محور و دقت، برخی مدل های موجود از نور سبز برای نشان دادن تراز خود بهره می برند در حالی که بقیه از نور قرمز استفاده می کنند. چرا این تفاوت وجود دارد؟ آیا این تفاوت رنگ در عملکرد دستگاه تأثیر می گذارد؟ کدامیک بهتر است؟ وجود این سوالات همان دلیلی است که در این مطلب تلاش کرده ایم به خاطر آنها ترازهای نور سبز و نور قرمز را با هم مقایسه کنیم. با ما همراه باشید.

چرا ترازهای لیزری دو رنگ عرضه می شوند؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید به تفاوت آنها از نظر ساختار بپردازیم. برخلاف آنچه که مصرف کنندگان عادی ممکن است تصور کنند، تفاوت های مهمی بین این دو رنگ وجود دارد و صرفاً با یک امر تزئینی روبرو نیستیم. کاربرد نور قرمز در ساخت این نوع از ابزارهای اندازه گیری، عمر به مراتب بیشتری نسبت به نور سبز دارد. به مرور زمان برخی صنایع و کاربردها نیازمند سطح دقت و نفوذ نور بیشتری شدند و طیف این رنگ که به طور کلی نفوذپذیری کمتری در میان رنگ های طیف رنگی دارد، دیگر قادر نبود پاسخگوی نیازها باشد.

نفوذپذیری طیف قرمزی که با چشم دیده می شود، از تمام رنگ های دیگر کمتر است، در حالی که در فواصل زیاد به سرعت پخش شده و دیدن آن دشوار می شود. پس باید تلاش می شد تا طیف دیگری با نفوذ بیشتر و پخش کمتر انتخاب شود. با این حال ساخت تراز در محدوده نارنجی، زرد، آبی یا بنفش هم دردسرهای خودش را داشت که بخش مهمی از آن به خوب دیده نشدن این رنگ ها و مشکل کوررنگی در میان برخی مصرف کنندگان برمی گشت. به همین دلیل تصمیم بر آن گرفته شد که از سبز استفاده شود. گرچه در سالیان اخیر بحث ارتقا و بهبود این تجهیزات مطرح شده است، اما حداقل تا آینده نزدیک بعید است رنگبندی جدیدی برای ترازهای لیزری مطرح شود و فعلا این ادوات در دو رنگ عرضه می شوند.

مقایسه تراز لیزری نور سبز با نور قرمز

مقایسه تراز لیزری نور سبز با تراز لیزری نور قرمز

قرمزی که در تراز استفاده شده است، از بسیاری جهات ایده آل به حساب می آید. در عمده فضاهای داخلی و خارجی این رنگ دید مناسبی دارد و اگر استفاده های شما در محیط هایی است که دقت و حساسیت بالایی نیاز نداشته و سطح نور و آلودگی محیط معقول است، لیزرهای قرمزی که به کرات پیدا می شوند کفاف نیاز شما را می دهند. اما در برخی فضاها نیازمند نفوذپذیری بیشتر و پخش نور کمتری هستیم. مهمترین این فضاها عبارتند از:

  • محیط های پر گرد و غبار
  • محیط های با روشنایی بسیار زیاد یا روشنایی بسیار کم
  • ترازگیری در محیط هایی که فاصله سطح کار با منبع لیزر بسیار زیاد است
  • کاربری های علمی و دانشگاهی مانند علوم تجربی، نجوم و ستاره شناسی که نیازمند دقت و حساسیت بیشتری هستند

دیود سبز در مقایسه با دیود قرمز در محیط یکسان ۴ برابر وضوح بیشتری دارد. به خاطر طول موج کمتر و انرژی بیشتر، چشم انسان حساسیت بیشتری نسبت به آن دارد و در نتیجه با وضوح بیشتری رنگ سبزی که این لیزرها تولید می کنند، می بیند. امروزه اختلاف میان این دو به حدی رسیده است که میزان روشنایی نور سبزی که این دیودها تولید می کنند بین ۱۰ تا ۵۰ برابر بیشتر از لیزرهای قدیمی قرمزی است که در بازار یافت می شوند.

 نتیجه گیری:

در این مطلب به بررسی ترازهای لیزری پرداختیم و بحث کردیم که چرا دیودهای آنها در دو طیف رنگی متفاوت عرضه می شوند. همانطور که گفتیم برخلاف باور عمومی این دو مدل با هم تفاوت های بسیار مهمی دارند و بر اساس کاربرد مد نظرتان باید یکی از آن دو را انتخاب کنید. هرچه کار دقیق تر بوده و فاصله بیشتری بین شما و محل ترازگیری وجود داشته باشد، دلیل بهتری برای به کار بردن مدل های نور سبز خواهید داشت. در غیر اینصورت مدل های قرمزرنگ به راحتی می توانند نیازهای شما را برطرف نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *