آموزش ساخت پیچ گوشتی مغناطیسی

آموزش ساخت پیچ گوشتی مغناطیسی

آشنایی با ابزار آموزش های کاربردی

آموزش گام به گام ساخت پیچ گوشتی آهنربایی

پیچ گوشتی مغناطیسی یا همان آهنربایی طراحی شده اند تا پیچ های کوچک جذب آن شوند. در این صورت دیگر از افتادن آن در جاهایی که دسترسی آنها سخت است، جلوگیری می شود و دیگر شاهد افتادن پیچ به علت کوتاه بودن سر پیچگوشتی نخواهید بود. در این مقاله آموزش گام به گام ساخت این ابزار کاربردی را خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

روش ساخت پیچگوشتی مغناطیسی

با استفاده از آهنربا

  • یک آهنربای قوی انتخاب کنید. هرچه آهنربا قوی تر باشد، مغناطیسی کردن نوک آن راحت تر و ساده تر انجام خواهد شد. بهتر است آهنربایی از جنس نئودیمیوم با کشش حدود ۱۰۰ گرم انتخاب کنید. لازم به ذکر است که یک آهنربای معمولی هم می تواند کار شما را راه بیندازد.

  • مطابق شکل آن را خوب تمیز کنید. هر نوع جرمی که روی آن مشاهده می کنید، از بین ببرید. در صورت نیاز به استفاده از پارچه مرطوب، بعد از استفاده، آن را کاملا خشک کنید.

  • در این مرحله آهنربا را مطابق با تصاویر از سمت دسته به سمت نوک بکشید. یک سمت آهنربارا روی سطح آن کشیده و این عمل را دوباره از سمت دسته به سمت نوک آن تکرار کنید. دلیل انجام این کار این است که، مناطق مغناطیسی کوچک با جهت یکسان در سطح فلزی این ابزار دستی ایجاد خواهد شد. فقط لازم است بدانید که اگر پیچ گوشتی، طول بلندی دارد، لازم نیست تمام طول آن را آهنربایی کنید. فقط این کار برای نیمه پایینی و نوک کفایت می کند.

  • حالا آن را کمی در دست چرخانده و آهنربا را روی سطح فلزی مجدد بکشید. فقط به این نکته توجه نمایید که می بایست، همواره از یک قطب آهنربا استفاده کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که تمامی سطح فلزی را پوشش دهد.

  • نوبت می رسد به تست این وسیله. نوک ابزار را به پیچ نزدیک کنید. اگر پیچ را به راحتی جذب نکرد، کافی است، مراحل قبل را تکرار نموده و دوباره امتحان کنید. اگر دوبره عمل نکرد، ایراد از آهنربا می باشد، آهنربای قوی تری را امتحان کنید.

با استفاده از باتری

  • در این روش کافی است یک تکه سیم روکش دار حدود یک متر را برداشته و مطابق شکل دو سر سیم را کمی لخت کنید. شاید بپرسید که ضخامت سیم باید چقدر باشد. برای پاسخ باید گفت”  ضخامت آن  ۰٫۶ میلیمتر تا ۱٫۳ میلیمتر  باشد، بهتر است.

  • حالا سیم را سفت و محکم به دور آن بپیچید. فقط اگر سایز پیچگوشتی کوچک است، سیم را دو بار به دور آن بپیچید. در این روش بید دقت کنید تا در در یک جهت مشخص، این عمل را انجام دهید. یعنی ساعتگرد یا پاد ساعتگرد.

  • حالا باید سیم را به باتری وصل کنید. برای این کار، انتخاب یک باتری ۶ یا ۹ ولتی ایده آل است.

  • حالا ابزاری که ساخته اید را تست کنید. اگر مراحل بالا را درست انجام داده باشد، یک پیچگوشتی مغتاطیسی دارید. باتری را جدا کنید. در هنگام اتصال به باتری همیشه مغناطیسی خواهد بود، اما سیم و پایانه های باتری به سرعت گرم می شوند.باتری را پس از ۳۰ تا ۶۰ ثانیه جدا کنید، سپس سعی کنید یک پیچ را با آن بردارید. در بیشتر موارد، همچنان مغناطیسی خواهد بود. اگر پیچ گوشتی پس از قطع شدن باتری، قدرت مغناطیسی خود را از دست داد، چند حلقه سیم دیگر بپیچید و دوباره امتحان کنید.

نتیجه گیری

در صورت استفاده از هر دو روش، شما به نتیجه مطلوب خواهید رسید. اما اگر وقت و زمان برای انجام این کار ندارید و هموراه به چنین ابزاری نیاز پیدا خواهید کرد، کافی است سری به فروشگاه اینترنتی دکتر ابزار بزنید و مدل های مختلف این ابزار دستی را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.