۶ صنعت پر مصرف جوشکاری

۶ صنعت پر مصرف در جوشکاری

عمومی

شش صنعتی که در آن از جوشکاری استفاده می شود

اصطلاح “جوشکاری” به تعدادی از فرایندها و ابزارهای مختلف برای اتصال فلز استفاده می شود. در این مقاله به معرفی شش صنعتی که در آن از جوشکاری استفاده می شود، اشاره ای خواهیم کرد.

  1. هوافضا
  2. صنعت خودرو
  3. ساخت و ساز و زیرساخت
  4. ساخت و تولید
  5. راه آهن
  6. کشتیرانی

جنگ جهانی در اوایل قرن ۲۰ عمدتا مسئول توسعه فرآیندهای جدید جوش کاری بود که هم مقرون به صرفه و هم قابل اطمینان بودند. فرآیندهای دستی ابتدایی مانند جوشکاری قوس فلزی محافظ (SMAW) بوجود آمد و امروزه همچنان محبوب است. سپس جوشکاری (MIG) و جوشکاری (FCAW) توسعه داده شد. پیشرفت در زمینه جوشکاری در پرتوی لیزر و جوشکاری روبات در قسمت دوم قرن بیستم ادامه داشت،که هر دو در محیط های صنعتی استفاده می شوند. اکنون ما در این مقاله از شش صنعتی که از جوشکاری در اشکال مختلف آن استفاده می کنند، نام خواهیم برد. اگرچه به زودی خواهید دید، این جوشکاری MIG است که موقعیت را در تمام صنایع اشغال می کند.

هوافضا

جای تعجب نیست، از آنجا که جوش کاری یکی از موثرترین روشهای ذوب فلز است، صنعت هوافضا کاربرد زیادی برای آن دارد. در حقیقت، مهندسان هوافضا برای ساخت اولین هواپیمای تجاری از جوشکاری استفاده کردند.
جوشکاری گاز زمانی روش استاندارد تولید بود – اکنون نیز برای تعمیرات هواپیما استفاده می شود – اما با جوشکاری قوس الکتریکی جایگزین شده است. این روش جایگزینی برای اکثر فلزات به خوبی کار می کند. جوشکاری TIG که در ابتدا توسط صنعت هوافضا برای کار با منیزیم ایجاد شده بود،در دهه ۱۹۴۰ محبوب شد. امروزه مهندسان از جوشکاری میگ برای ساخت هواپیما استفاده می کنند، در حالی که جوشکاری قوس پلاسما و جوشکاری مقاومت الکتریکی معمولاً برای اتصال ورق کاری و کار دقیق استفاده می شود.

هوافضا

صنعت خودرو

از آنجا که جوشکاری میگ پیوند فوق العاده محکمی حتی بین فلزات نازک تر ایجاد می کند، برای اتصال ورق های آلومینیوم در خط تولید ایده آل است. جوشکاری لیزر MIG به طور فزاینده ای در حال افزایش است زیرا تولید کنندگان خودرو از ماهیت مقرون به صرفه این فرآیند که عمق نفوذ بالاتری نیز ارائه می دهد،  استقبال می کنند. اتومبیل به هزاران جوشکاری احتیاج دارد، بنابراین تا زمانی که اوضاع به طور اساسی تغییر نکند، جوشکاری اصلی در صنعت خودرو باقی می ماند.

صنعت خودرو

ساخت و ساز و زیرساخت

جوش کاری به روش میگ با هدف اتصال فلزات غیر آهنی مانند آلومینیوم ساخته شده است. اگرچه در صنعت ساختمان،کارگران عمدتا از فولاد استفاده می کنند و جوش کاری MIG نیز به طور گسترده ای برای کار فولاد استفاده می شود.
با بیش از ۵۰٪ از فولاد تولید شده در سطح جهان در ساخت و ساز ساختمانهای تجاری و مسکونی  تقاضای زیادی برای جوشکاری در محل وجود دارد. فراتر از ساختمان، جوشکاری یک روش عالی برای ترمیم ماشین های آسیب دیده است.

ساخت و ساز و زیرساختساخت  و تولید

تولید انبوه همه چیز،از قطعات کامپیوتر تا سیم پیچ ماشین آلات،حوزه دیگری است که جوشکاری آرگون استفاده می شود. سرعت و مقرون به صرفه بودن آن به معنی راه حل ایده آل برای تولید با بازده بالا است. به طور کل ۶۰٪ از تمام مشاغل جوشکاری مبتنی بر تولید است. از مبلمان گرفته تا وسایل کشاورزی، قطعات کامپیوتر گرفته تا ماشین آلات معدن، هر چیزی که فکرش را بکنید که در یک خط تولید قرار بگیرد،در طی مراحل نیاز به جوشکاری دارد.

ساخت  و تولید

راه آهن

جوشکاری بخشی اساسی از صنعت راه آهن است. هنگامی که ریل های فولادی بیش از ۱۰۰ سال پیش باب شدند، جوشکاری برای اتصال به این ریل ها حیاتی بود. جوشکاری شات شکل نوینی از جوشکاری نقطه ای بود که در سال ۱۹۳۲ اختراع شد.
Pioneer Zephyr، اولین قطار ساده دیزل در آمریکا، توسط شرکت Budd، شرکت سازنده جوشکاری شات، ساخته شد. این غول فلزی یکی از اولین نمونه های جوشکاری نقطه ای است که برای تأثیر بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

راه آهن

کشتیرانی

از لنج های کروز و تانکرهای بزرگ گرفته تا کشتی های باری و ناوهای هواپیمابر، جوشکاری در ساخت بیشتر کشتی ها نقش دارد. به دلیل سرعت و صرفه جویی، از زمان جنگ جهانی دوم جوشکاری استاندارد در صنعت حمل و نقل بوده است. دقیقاً مانند صنعت ساخت و ساز، جوشکاری نیز یک فرآیند معمول برای تعمیر کشتی ها در هر شکل و اندازه است.

کشتیرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *