ابزارهای ضروری مکانیکی

آشنایی با ابزار

ضروری ترین ابزارهای مکانیکی

استفاده از ابزارها در مشاغل مختلف، کار را آسان تر می کند. این موضوع به ویژه در رابطه با مشاغلی که نیاز به مهارت دارند، بیشتر صدق می کند. یکی از این مشاغل، مکانیکی است که برای شروع کار، نیاز به یکسری لوازم و تجهیزات دارد. در این مقاله قصد داریم ضروریات دنیای مکانیکی را معرفی نماییم. داشتن این موارد به شما این امکان را می دهد تا انواع مختلفی از کارهای مربوط به تعمیر خودرو را انجام دهید.

ضروری ترین ابزارهای مکانیکی

مجموعه پیچ گوشتی

همه شرکت های خودرو سازی و ماشین آلات از پیچ ها برای اتصال قطعات در وسایل نقلیه استفاده می کنند و کلیه مشاغل تعمیر در سطح اولیه به پیچ گوشتی نیاز دارند. سعی کنید مجموعه ای با کیفیت بالا را خریداری نمایید تا مجبور نباشید هر چند وقت یک بار، هزینه اضافی بابت خرید مجدد بپردازید.

مجموعه آچار

آچارها نیز از جمله لوازمی هستند که تقریباً برای تعمیر هر خودرویی به آن نیاز پیدا خواهید کرد و از آنجایی که در خودروها از پیچ و مهره های متفاوتی استفاده می‌شود، می بایست از آچار های مختلفی استفاده نمایید. پس بهتر است، یک ست یا مجموعه خریداری نمایید که سایزهای مختلف را داشته باشد.

مجموعه آچاری خریداری نمایید که از جنس فولاد کروم وانادیوم باشد چرا  مقاوم بوده و می تواند سالها با حداقل ساییدگی دوام بیاورد. این آلیاژ به دلیل کیفیت بالایی که دارد، در ساخت اکثر ابزارهای دستی استفاده می شود.

مجموعه انبر

لوازم ضروری بعدی، انبر می باشد که از آن برای باز کردن اتصالات سفت، تعمیر ترمز و بسیاری از کارهای دیگر استفاده می شود. انبر قفلی و دم باریک هم معمولا از پرکاربردترین آنها بوده که می توان جهت تعمیر شیلنگ خنک کننده و انواع گیره‌ها، بالا نگه داشتن درپوش‌ها و سیم‌های بزرگ از آنها استفاده نمود.

آچار گشتاور

جهت باز و بسته کردن پیچ و مهره به صورت استاندارد استفاده می شود به طوری که مهره‌ها به راحتی باز شده و از سفت شدن بیش از حد و بریدن پیچ‌ها جلوگیری شود. کافی است دسته انتهایی آن را چرخانده و آن را به میزانی که بر روی آن حک شده، تنظیم نمایید. سپس به سفت کردن ادامه داده تا صدای کلیک را بشنوید.

چکش

برای صاف کردن قسمت هایی از خودرو که ضربه خورده، نیاز به چکش خواهید داشت. چکشهای سر گرد برای تعمیر چرخ‌ها و کارهای دیگر و چکشهای پلاستیکی برای سطوح ظریفی که نیاز به ضربه آرام دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

جعبه ابزار

از اقدامات ضروری در فضای تعمیرگاه، در نظر گرفتن مکانی مناسب جهت نگهداری هرچه بهتر تجهیزات تعمیرگاهی است. که این امر با خرید جعبه ابزار مناسب میسر می شود.

گریس پمپ دستی

گریس پمپ جهت گریس کاری و روانکاری یاتاقان، چرخ دنده، بلبرینگ مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از روغن و روغنکاری به موقع پمپها طول عمر و دوام خوردرو ها را تضمین می نماید.

جک سوسماری

با استفاده از جک، می توانید خودرو را تا فاصله کمی از زمین بلند کنید. در حای که جک سوسماری قادر است خودرو را تا فاصله یک متری نیز بلند نماید. کاربرد دیگر آن، بیرون آوردن خودرو از چاله می باشد.
این جکها طوری طراحی شده اند که ایمنی کاربر را تامین می کنند. به طور کلی می توان گفت در هر حالتی اگر از حالت عادی خارج شود، سیستم ایمنی وارد عمل شده و جک متوقف خواهد شد. به عنوان مثال اگر که باری بیش از ظرفیت به آن اعمال شود، متوقف خواهد شد.

پولی کش دستی

از دیگر تجهیزات گاراژی است که  انواع پولی، بلبرینگ و قطعه از روی شفت را می توان با استفاده از پولی کش بدون آسیب، جدا نمود. معمولا در دو نوع دوشاخه و سه شاخه تولید شده و سایز بازوها بستگی به سایز پولی دارد و با توجه به آن تغییر می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *