آموزش کار با اره زنجیری

آموزش کار با اره زنجیری

آموزش های کاربردی

نحوه استفاده از اره های زنجیری

شما نباید از این واقعیت غافل باشید که اره های درخت بر، از ابزارهای باغبانی قدرتمند و خطرناک هستند. بنابر این مهم نیست که چقدر حرفه ای هستید، همیشه باید قبل از استفاده از این دستگاه، اقدامات احتیاطی ایمنی را انجام دهید. یادگیری تکنیک های مفید برای عملکرد ایمن بسیار مهم است. لذا در این مقاله به آموزش کار با اره زنجیری پرداخته شده است و توصیه می شود برای استفاده آسان و ایمن مراحل زیر با دقت مطالعه نمایید.

  • دفترچه راهنمای کاربر را با دقت بخوانید

هر دستگاهی دفترچه راهنمای خاص خود را دارد که شما را در مورد نحوه استفاده  صحیح راهنمایی کرده و تمام نکات ایمنی و دستورالعمل ها را بازگو می کند.

  •  طبق نیاز کاری خود انتخاب کنید

اره های زنجیری مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند. شما باید طبق نیاز و نوع کار خود، مناسب ترین آن را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که بهترین اره، لزوما بهترین برای شما نخواهد بود.
افراد تازه کار باید به سراغ یک دستگاه سبک و متوسط  بروند و مدلی را انتخاب نمایند که بتوانند با خیال راحت آن را کنترل کنند. و اگر حرفه ای هستیدحتماً کارهای برش سنگین را با یک اره کوچک انجام نمی دهید. چرا که داشتن زنجیر و منبع تغذیه مناسب بسیار مهم است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید، مقاله زیر را مطالعه نمایید:

بهترین اره زنجیری

  • قبل از استفاده، محیط اطراف را آماده کنید

حتماً به خطوط برق ، ساختمانها ، اتومبیل ها و افراد اطراف خود نگاهی بیندازید. شما باید قبل از کار ، منطقه مورد نظر را آماده سازی کنید به نوعی که چیزی مستعد خطر نباشد. چرا که هر یک از این موانع می تواند خطر بزرگی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال اگر قصد دارید یک درخت را قطع کنید، باید محیط اطراف را آماده کرده و جهت سقوط را مشخص نمایید.

  • برای کاری که می خواهید انجام دهید، تصمیم بگیرید

با ارههای زنجیری کارهای مختلفی را می توان انجام دادو هر یک از آنها، روش های متفاوتی برای استفاده دارند. باید به این نکته توجه نمایید که  استفاده به طرق نادرست، نه تنها می تواند کار شما را دچار مشکل کند ، بلکه می تواند به شما آسیب برساند. بنابراین قبل از استفاده، تصمیم بگیرید که دقیقا می خواهید چه کاری انجام دهید. سه کار اصلی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

Felling: زمانی که می خواهید یک پایه بلند یا یک درخت آویزان را برش دهید.
Limbing: برای قطع و هرس و شاخه های درخت است. این کار را می توانید روی یک درخت ایستاده و همچنین بعد از قطع درخت انجام دهید.
Bucking: برای قطع چوب به قطعات مورد نیاز شماست.

  •  قبل از استفاده، آنرا به درستی چک کنید

وقت آن است که دستگاه خود را آماده و بررسی کنید. قبل از شروع کار، بررسی کنید که آیا زنجیره به درستی نصب شده است یا خیر. میزان کشش زنجیر باید به درستی تنظیم شود. زنجیرهای شل سبب آسیب شیار روی تیغه شده و مانع جا افتادن زنجیر روی شیار تیغه می شود. لازم است بعد از هر ۲۰ دقیقه استفاده، دوباره زنجیر ها را چک کنید.
در حالی که دارید پیچ تنظیم را سفت می کنید، تیغه را بلند نمایید تا زنجیر درست مقابل تیغه قرار بگیرد. لازم است بدانید که ،فشار زمانی کافی است که نتوانید چرخ‌دنده‌های زنجیر را از تیغه جدا کنید. اگر زنجیر به راحتی، روی تیغه حرکت می کند. پیچ‌های تیغه را سفت نمایید.
ترمز زنجیر باید برداشته شود زیرا در صورت تعویض ترمز زنجیر، دستگاه نمی تواند بچرخد. همچنین باید فیلتر هوا به درستی نصب شود.

  • سوخت و روغن را به درستی پر کنید

در صورت استفاده از اره های بنزینی، باید مخزن بنزین را با مخلوط صحیح سوخت و روغن پر کنید. آن را به نسبت مناسب پر کنید (رجوع به دفترچه راهنما)وگرنه،دستگاه می تواند در حین استفاده متوقف شود. در واقع اگر از نسبت مناسب استفاده نشود، دستگاه می سوزد و منجر به وضعیت خطرناکی می شود.
در مورد اره های برقی، منبع تغذیه باید با ولتاژ مورد نیاز، مطابقت داشته باشد. اگر از اره های شارژی استفاده می کنید، باید به طور کامل شارژ شود تا بتوانند انرژی لازم را برای انجام کار داشته باشد.

آموزش کار با اره زنجیری

  • اره خود را با خیال راحت روشن کنید

برخی از آنها دارای شروع الکتریکی هستند و برخی دیگر طناب استارت دارند. در صورت طناب استارت، باید آن را به شدت بکشید تا موتور  روشن شود. معمولا اگر دستگاه شما به خوبی تنظیم شود، ۴ تا ۵ کشش لازم است تا روشن شود.

در ابتدا ترمز زنجیر را برداشته و سپس کلید احتراق را بزنید، ساسات را بیرون کشیده و آن را روی حالت fast idle  قرار داده و قفل کنید. دستگاه را روی زمین گذاشته، پنجه‌ پای راستتان را درون حلقه‌ دستگیره‌ پشتی قرار دهید و دسته‌ی جلویی را با بازوی کشیده‌ چپ بگیرید. در این حالت باید طناب استارت را بکشید تا موتور روشن شود. ساسات را فشار دهید و fast idle را آف کنید. سپس، ترمز زنجیر را به سمت دسته‌ی جلویی کشیده تا ترمز زنجیر آزاد شود و بتواند برش را انجام دهد.

  •  روی یک تکه چوب تمرین کنید

هر بار که از اره درخت بر خود استفاده می کنید، ابتدا روی یک تکه چوب تمرین کنید. هرگز فراموش نکنید که همواره یک قطعه چوبی اضافی به همراه داشته باشید. این به شما کمک می کند تا بدانید که آیا برش های زنجیره ای شما به خوبی تنظیم شده اند و دستگاه به طور کارآمد کار می کند یا نه.

برای شروع کار، پاهایتان به عرض شانه باز کنید و در موقعیت متعادلی قرار دارید. توجه کنید که در حتما باید در یک طرف دستگاه قرار بگیرید و مستقیماً پشت آن قرار نگیرید. نیروهای مختلفی را در حین کار حس خواهید کرد. به عنوان مثال در صورت برش با زیر تیغه، شما را به سمت کار خواهد کشید، و در صورت کار با روی تیغه، شما را به عقب هل می‌دهد که در این حالت، دسته‌ی پشتی دستگاه را بگیرید یا بازویتان را مخالف جهت رانتان فشار دهید. این کار باعث می شود تا تسلط بیشتری روی دستگاه داشته و بتوانید به راحتی آن را کنترل نمایید.

  • ابزارهای اضافی با را همراه خود داشته باشید

در صورت گیر کردن زنجیر در چوب، باید برای این وضعیت آماده شوید. برخی ابزارها مانند چکش یا تبر می تواند در این موقعیت به شما کمک کند.

  • از دستگاه به درستی مراقبت کنید

بعد از استفاده از دستگاه، اجازه دهید تا کاملا خنک شود. اگر نمی خواهید مدت زیادی از آن استفاده کنید، توصیه می شود تمام سوخت آن را خالی کنید. این کار باعث می شود تا دستگاه سالم بماند و  حداقل تعمیرات را نیاز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.