نحوه مراقبت از ابزار باغبانی

نگهداری ابزارالات باغبانی

تعمیر و نگهداری ابزار

نحوه مراقبت از لوازم و ابزار باغبانی

یک روال منظم تعمیر و نگهداری،ابزارهای باغبانی را در  بهترین حالت ممکن نگه می دارد و به آنها کمک می کند تا مدت بیشتری دوام بیاورند. ابزارها نه تنها باید تیز باشند، بلکه باید تمیز و استریل نیز باشند. لوازمی که در معرض گیاهان یا خاک با هجوم باکتریایی، قارچی یا حشرات قرار دارند، می توانند این مشکلات را در سراسر باغ گسترش دهند. بعد از هر بار باغبانی فقط چند دقیقه طول می کشد تا لوازم باغبانی تان را تمیز کنید تا در دفعات بعدی که از آنها استفاده می کنید از باغ خود محافظت کنید.

۵ نکته ساده برای نگهداری از ابزارهای باغبانی

تعمیر و نگهداری ابزار لزوماً خسته کننده نیست. اگر چند دقیقه پس از هر بار استفاده به مراقبت از آنها اختصاص دهید ، در پایان فصل ساعت ها در زمان خود صرفه جویی کرده اید. در این بخش با پنج نکته ساده اما مهم آشنا خواهید شد. با دکتر ابزار همراه باشید.

  • بعد از هربار استفاده، وسایل خود را تمیز کنید. این امر می تواند به سادگی بستن بیل ها باشد. زمان کمی برای انجام این کارهای کوچک لازم است  اما در عوض، این لوازم در حالت عالی نگه می دارد و اطمینان می دهد که آنها برای استفاده در دفعات بعدی آماده هستند. ابزارها را بشویید و در معرض نور خورشید قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

گهداری از ابزارهای باغبانی

  • آنها را در یک منطقه خشک و محافظت شده ترجیحاً به دیوار آویزان کنید. واقعا کار اشتباهی است که  این لوازم  را بیرون از زمین و حتی زیر باران رها کنید و بعد که آنها دچار زنگ زدگی شدند، هزینه زیادی بابت از بردن زنگ زدگی نمایید.
    توجه داشته باشید که رطوبت دشمن ابزار باغبانی است. خاک مرطوب عامل اصلی خوردگی است، بنابراین همیشه  قبل از ذخیره سازی وسایلتان گل و گیاه های چسبیده به ابزار خود را بشویید و آنها را کاملاً خشک کنید. اگر در آب و هوای مرطوب زندگی می کنید یا مه زیادی وجود دارد ، بهتر است وسایل خود را داخل گاراژ یا سوله نگهداری کنید تا عمر آنها طولانی شود.
  • مرتباً قیچی های هرس را تمیز و روغن  کاری کنید. چرا که مستعد زنگ زدگی و رسوبات روی تیغه ها هستند. برای از بین بردن آلودگی از شکاف ها از یک برس سفت یا یک پد تمیز کننده استفاده کنید ، سپس تیغه ها را با آب گرم و صابون بشویید و کاملاً خشک کنید.
  • چند قطره روغن روان کننده مانند ۳-IN-ONE( روغن چند منظوره) را روی مفاصل و تیغه های محور بمالید و مقدار اضافی آن را با یک حوله پاک کنید. این همان چیزی است که پدربزرگ و مادربزرگ شما احتمالاً در قوطی قلع استفاده می کردند ، فقط اکنون در یک بطری پلاستیکی بسته بندی شده است.  این روغن در واقع سبب روانکاری قطعات متحرک در قیچی های مختلف، حل شدن زنگ زدگی روی تیغه های فولادی و محافظت از ابزارها در برابر خوردگی می گردد.

قطره روغن روان کننده ۳-IN-ONE( روغن چند منظوره)

  • بسیاری از مردم به سادگی از روغن زیتون (یا چیزی شبیه آن) برای این کار استفاده می کنند ، اما روغن زیتون فاسد شده و حالت چربی پیدا می کند. روغن چند منظوره ۳-IN-ONE به عنوان یک پاک کننده ، روان کننده و محافظ  عمل می کند.این  روغن برای نگهداری تجهیزات باغبانی مفید و کارامد است. همچنین می توانید از آن برای پوشاندن بیل و کج بیل خود به عنوان ضد زنگ استفاده کنید برای این کار، یک لایه فوق العاده نازک تنها چیزی است که شما نیاز دارید.
  • حواستان به دستگیره های چوبی نیز باشد.. در پایان فصل ، دستگیره های بیل ، چنگال و سایر وسایل باغبانی خود را برای علائم ترک خوردگی بررسی کنید. در صورت لزوم،آنها را صاف کنید. باید دسته های چوبی را هر از گاهی سمباده بزنید و با بذر کتان چرب کنید. از یک پارچه تمیز برای مالیدن روغن تمیز کننده استفاده کنید و بگذارید چند دقیقه خیس بخورد و در صورت لزوم مجدداً بمالید تا چوب دیگر روغن را جذب نکند. قبل از ذخیره لوازم، روغن اضافی را پاک کنید. هرگز این لوازم  را در معرض نور خورشید و باد و باران قرار ندهید. در صورتی که آنها را در فضای باز نگه داری می کنید، بهتر است از کاور ضد آب استفاده کنید و روی آنها را کاملا بپوشانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *