نحوه کار با متر لیزری

آموزش نحوه کار با متر لیزری

آشنایی با ابزار عمومی

نحوه کار با متر لیزری و نکات آن

یکی از بدیهی ترین و پرکاربردترین محصولاتی که در هنگام کار با ابزارآلات مختلف به کار می آید، متر است. در دوران باستان از یک میخ و یک طناب متصل به آن برای اندازه گیری فواصل گوناگون استفاده می شد که طی سال ها به مترهای نواری سنتی تبدیل گردید که هنوز هم در خیاطی به کار می روند. در زمینه ابزارآلات این متر مهندسی بود که به عنوان مهمترین جایگزین ابزارهای اندازه گیری قدیمی مطرح شد، اما این روزها مترهای لیزری که به دقت بالا و راحتی استفاده در کنار بالا بردن سرعت کار شهره هستند جای خود را به مرور در بازار باز کرده اند و شناخت نحوه کار با آنها و اشراف بر نکات قابل توجه در این زمینه بدل به یکی از مهمترین مسائل در این حوزه شده است.
در این مطلب به بررسی چگونگی کار با این ابزار پرداخته و مهمترین نکاتی که هنگام کار با آن باید مد نظر قرار دهید مطرح می کنیم تا بتوانید بهره برداری بیشتری از ابزارتان داشته باشید. با ما همراه باشید.

در صورتی که ابزاری که خریده اید جواب کار شما را نمی دهد و می خواهید متری دیگر با کیفیت عالی خریداری نمایید، توصیه ما مطالعه مقاله ” بهترین متر لیزری ” است که می تواند شما را در انتخاب  جنس و مدل و برند خوب کمک شایانی نماید.

نحوه کار با متر لیزری و نکات آن

کار با مترهای لیزری اصلاً دشوار نیست و بر خلاف دیگر انواع آن، حتی برای تعیین مسافت های بسیار طولانی هم به کمک فرد دومی نیاز ندارید. برای اندازه گیری به کمک این ابزار، آن را در یک انتهای مسیری که قصد دارید اندازه اش را بدست آورید قرار بدهید و پرتوی لیزر را به گونه ای بتابانید که بر روی نقطه انتهایی مد نظرتان قرار گیرد. اندازه گیری به کمک این محصول مشابه مترهای نواری و مهندسی قدیمی است، با این تفاوت که پرتوی لیزر وظیفه تعیین فاصله را بر عهده می گیرد. وقتی مطمئن شدید پرتو نقطه مد نظرتان را به درستی نشان می دهد، دکمه روی ابزار را فشار دهید. این کار مسافت را قفل کرده و پس از لحظه ای محاسبه، می توانید میزان آن را روی نمایشگر مشاهده کنید.

بسته به نیازی که دارید، نمونه هایی در بازار وجود دارند که خدماتی ورای تعیین فاصله دو نقطه روی یک سطح صاف را ارائه می کنند. مدل هایی وجود دارد که می توانند مساحت و حجم محاسبه کنند، محاسبات جغرافیایی بر روی سطوح ناهموار انجام دهند یا چندین مرحله متوالی محاسبه را در حافظه خود ذخیره کرده و به صورت یک مسافت نهایی گسترده ارائه نمایند. پس دقت داشته باشید که بسته به کاربرد، نحوه کار با محصول هم می تواند تغییراتی داشته باشد. اما اصل کارکرد همچنان یکسان است و این امر می تواند به شما کمک کند تا حتی با مدل های ناآشنا هم بتوانید با اندکی تلاش کار کنید.

نکات اصلی کار با مترهای لیزری

هنگام کار با این دستگاه در نظر داشتن برخی نکات می تواند هم کار شما را راحت تر کند و هم کمک کند تا نتایج دقیق تری بدست آورید. مهمترین این موارد عبارتند از:

  • به برد مدلی که در اختیار دارید دقت کنید. از آنجایی که یکی از اصول اندازه گیری در این دستگاه ها بازتابش پرتوی لیزر است، باید بدانید چقدر برد موثر در اختیارتان قرار می گیرد. اکثر مدل های ساده حداکثر ۲۰ متر برد دارند در حالی که نمونه های پیچیده تری با کاربردهای خاص هم وجود دارد که تا ۹۰ متر را پوشش می دهند.
  •  به کاربرد مد نظرتان توجه کنید. این ادوات به دلیل بهره گیری از فناوری لیزر اغلب دقت بالایی دارند، اما نمونه های گران قیمت تری هم در بازار پیدا می شوند که قادرند مسافت ها را به شکل شگفت انگیزی دقیق محاسبه کنند. باید توجه داشته باشید برای چه کاری می خواهید این محصولات را خریداری کنید. اگر کاربرد مد نظرتان برای مثال به دقت یک میلیمتری نیاز ندارد، بهتر است به سراغ مدل های ارزان تر بروید که بعضاً تا شش میلیمتر هم می توانند خطا داشته باشند. اگر نقاشی ساختمان، نجاری و کابینت سازی انجام می دهید این گزینه برای شما ایده آل است.
  •  به باتری و طول عمر مدلی که می خرید توجه کنید. اگر از ابزارتان مرتب استفاده می کنید، شاید بهتر باشد مدل مقاوم تر و گران قیمت تری بخرید. اما اگر به ندرت آن را از جعبه ابزار بیرون می آورید و برای کاربردهای ویژه ای به کارتان می آید، می توانید کمتر به خودتان سخت بگیرید و مدل کم هزینه تری تهیه کنید.
  • حافظه دستگاه را هم فراموش نکنید. بعضی مدل ها قادرند چند مرحله اندازه گیری متوالی را در حافظه نگه دارند. به این ترتیب می دیگر نیازی به یادداشت کردن ابعاد و جمع و تفریق آنها نیست. از آنجایی که حتی پیشرفته ترین مدل ها هم به ندرت بیش از ۹۰ متر برد دارند، اگر با فضاهای چند صد متری کار می کنید شاید بد نباشد دستگاهی تهیه کنید که حافظه نیرومندی داشته باشد. اما اگر در ابعاد کوچک اندازه گیری می کنید، اهمیت این امر کاهش چشمگیری پیدا می کند.

1 پاسخ در “آموزش نحوه کار با متر لیزری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *