راهکارهای مراقبت از ابزارهای نجاری

راهکارهای مراقبت از ابزارهای نجاری

تعمیر و نگهداری ابزار

آموزش نگهداری از ابزارآلات نجاری

ابزارهای نجاری مانند کودکان شما هستند و نیاز به توجه و مراقبت دارند. اگر از آنها به خوبی مراقبت نمایید، طول عمر و دوام بالایی خواهند داشت. برای این منظور، لازم نیست کارهای زیادی انجام دهید تا مطمئن شوید در وضعیت مطلوبی قرار دارند. برخی از کارهایی که شما باید انجام دهید شامل نگهداری و تمیز کردن مناسب است. همچنین، شما باید به طور مرتب آنها  را بازرسی و روغن کاری کنید. و در نهایت به دستور العمل هایی که در این مقاله آمده است، توجه نمایید. نگهداری و ذخیره درست، سبب می شود تا آنها سالها برای شما مثل روز اولشان کار کنند.

آموزش نگهداری از ابزارآلات نجاری

 ذخیره سازی

اولین کاری که باید انجام دهید این است که عادت کنید  وسایل خود را بعد از استفاده در مکان مناسبی که برای آنها در نظر گرفته اید، قرار دهید. در واقع ذخیره سازی درست اولین و مهترین نکته ای است که در حفظ و نگه داری آنها حائز اهمیت است. اطمینان حاصل کنید که کلیه وسایل و تجهیزات نجاری را در مکان های مناسب ذخیره می کنید. در ضمن وسایلی را که همراه بسته ها یا جعبه ها هستند در مکان های مشخص شده خود نگه دارید.
برای نگه داشتن ابزارهایتان از یک باکس یا جعبه استفاده نکنید و این عادت نادرست را کنار بگذارید. تمام وسایل و تجهیزات را در یک جعبه پر نکنید.  در واقع هر کدام از آها را درون جعبه مخصوص به خود قرار دهید و در ضمن، به خاطر داشته باشید که مراقبت از جعبه به اندازه مراقبت از ابزار مهم است.

نکته دیگر که باید به خاطر داشته باشید این است که رطوبت می تواند تجهیزات نجاری شما را خراب کند. به همین دلیل  وسایل خود را از مکان های مرطوب دور نگه دارید. ایده خوبی که به شما پیشنهاد می کنیم، آویزان کردن و سازماندهی آنهاست. برای این کار می توانید یک قفسه روی دیوار خود بسازید و هر وسیله را در جای مشخصی قرار دهید.

تمیز کردن

نکته دوم تمیز کردن وسایل دستی و ابزارآلات برقی است. برای تمیز کردن وسایل برقی ممکن است به کمپرسور هوا احتیاج داشته باشید. اما چون سر و صدای زیادی به همراه دارد بهتر است از دستگاه بلوور کمک بگیرید. و اگر هیچ کدام از اینها در دسترس نبودند، می توانید با یک پارچه و آب صابون سطح وسایلتان را تمیز کنید. قطعات ممکن است نیاز به روغن کاری داشته باشند. این کار را با روغن با کیفیت انجام دهید.
در مورد ابزارآلات دستی نیز باید گفت، آنها را با آب و صابون تمیز کنید. پس از شستن آنها به درستی خشک کنید.  از خشک کردن وسایل خود غافل نشوید زیرا ممکن است منجر به زنگ زدگی شود. از طرف دیگر دسته آنها باید با روغن کتان پاک شود زیرا این روغن دستگیره ها را سالم نگه می دارد و ظاهر خوبی به آنها می بخشد.

 مراقبت از ابزارهای نجاری

بازرسی و ترمیم

در مرحله اول، آنهایی که  دارای شکاف، ترک خوردگی و … هستند، بازرسی کنید و در صورت لزوم آنها را ترمیم نمایید. اگر شکاف و ترک خوردگی واقعاً بزرگ است و امکان ترمیم وجود ندارد، برای خودتان ابزاری جدید خریداری کنید.
دومین کاری که می بایست انجام دهید این است که مراحل اولیه زنگ زدگی را بررسی کنید. اگر زنگ زدگی عمیق نیست و امکان برطرف کردن آن وجود دارد، فورا این کار را انجام دهید.

تیز کردن

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید، کند بودن وسایل شماست. این ایده خوبی است که هر شش ماه یکبار تمام ابزارهای مورد نیاز خود را تیز کنید. پس از آن به ابزارهای شارژی، برقی خود توجه کنید. آنها به روغن کاری و مراقبت منظم نیاز دارند. همواره به خاطر داشته باشید که اگر چه نگهداری و بازرسی زمان بر و شاید خسته کننده باشد اما هزینه تعمیرات و یا خرید ابزاری جدید بسیار پرهزینه خواهد بود.

روغن کاری

روغن کاری برای افزایش طول عمر ابزارها امری ضروری است. روغنکاری ابزار دستی بسیار ساده است اما برای ابزارهای قدرت، کمی پیچیده تر می باشد. چرا که قطعات زیادی دارند. اگر وسایل برقی را روغن کاری نکنید ممکن است دچار نقص شوند، و هزینه تعمیر زیادی روی دستتان بگذارند. بنابراین مرتباً این کار را انجام دهید.

نکته حائز اهمیت این است که قبل از روغنکاری، حتما دفترچه راهنمای محصول را مطالعه نمایید. ممکن است قطعاتی وجود داشته باشند که نباید آنها را روغن کاری کنید. ممکن است شما با این کار،آسیب بیشتری به آن وارد نمایید.

نگهداری از ابزارآلات نجاری

مطالعه دفترچه راهنما 

آخرین چیزی که در مورد حفظ ابزارهای چوبی خود باید به خاطر داشته باشید این است که دفترچه راهنمای هر محصول را به درستی مطالعه نموده و نکات و دستور العمل های ذکر شده در آن را رعایت نمایید. در واقع دفترچه راهنما چیزی است که شما باید مرتبا از آن استفاده نموده و همواره آن را در دسترس نگه دارید.

نتیجه

نجاری، یک هنر است و یک هنرمند باید بداند که چگونه باید از وسایل و تجهیزات خود به درستی مراقبت و نگه داری نماید، تا طول عمر و دوام بالایی داشته باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *