ویژگی های یک دریل ارگونومیک

ویژگی های یک دریل ارگونومیک

آموزش های کاربردی

۳ ویژگی یک دریل ارگونومیک

به جرات می توان گفت که دریلها از جمله پرکاربردترین ابزار به شمار می رود. و وسیله ای است که از آن در هر خانه ای استفاده می شود. کارگاه ها، تعمیرگاه ها و مشاغل مختلف نیز نیاز به این دستگاه دارند و از آن برای انجام کارهای مختلف از سوراخ کردن دیوار برای نصب پرده تا ساخت انواع وسایل چوبی استفاده می کنند. از آنجایی که این دستگاه کاربردهای وسیعی دارد لذا می بایست در انتخاب آن دقت نمود بخصوص کاربرانی که می خواهند کا را با سرعت و دقت و کیفیت بالایی انجام دهند. اگر دریل انتخابی ساختاری غیر استاندارد و نامناسبی داشته باشد، یقینا سبب بروز مشکلات جسمانی و عضلانی می شود.

از این رو کاربران می بایست برای جلوگیری از این اتفاق، به دنبال دریلی باشند که با اصول ارگونومی ساخته شده باشد. یعنی تمامی استانداردهای لازم برای انجام کار را داشته باشند تا سلامتی فرد در هنگام کار تضمین شود. از این رو سه ویژگی مهمی که یک دریل ارگونومیک می بایت داشته باشد در این مقاله آمده است. با دقت به این موارد در هنگام خرید می توانید بهترین گزینه را انتخاب و خرید نمایید.

3 ویژگی یک دریل ارگونومیک

مهم ترین ویژگی های یک دریل ارگونومیک

وزن:

  • وزن دریلی که انتخاب می کنید، بستگی به به نوع کاربری و نحوه نگهداری آن دارد.
  • برای مصارف خانگی و انجام کاری های سبک، بهتر است دریلی معمولی و سبک وزن انتخاب شود تا کاربر در مدت زمان طولانی کار با آن خسته نشود.
  • جهت کار با یک دست، انتخاب دستگاهی با  وزنی برابر یا کمتر از ۱٫۵ کیلوگرم مناسب است.
  • جهت کا ربا هر دو دست، انتخاب دستگاهی با وزنی بیشتر و حدودا ۲ تا ۳ کیلوگرم ایده آل است.
  • وزن یک دریلی که با اصول ارگونومی طراحی و ساخته شده است، می بایست  به طور یکنواخت در بدنه آن توزیع گردد. در این صورت کاربری راحت و تعادل بیشتر در حین کار حاصل می شود.

ابعاد:

ابعاد دریلی که انتخاب می کنید، بسیار مهم است چرا که در صورتی که ابعاد استانداری نداشته باشد نمی توان از آن برای سوراخکاری سطوح در ارتفاع استفاده نمود. لذا علاوه بر وزن، می بایست ابعاد و سایز مناسبی داشته باشد بتوان آن را در صورت کار در ارتفاع و در صورت لزوم ( برای استراحت یا تعویض مته) به جیب یا بند لباس کار یا گوشه نردبان آویزان کرد. اما در صورتی که ابعاد آن نامناسب باشد عملا کار با آن در ارتفاع بسیار دشوار خواهد بود و کاربر برای تعویض مته می بایست به پایین برگردد.

حمل و نقل آسان و بدون دردسر این وسیله نیز مورد دیگری است که به ابعاد آن بستگی دارد. لذا باید دستگاه ابعاد مناسبی داشته باشد تا بتوان از آن در خودرو، داخل جعبه ابزار و … استفاده نمود.

دسته: 

در صورتی تسلط بر دستگاه در هنگام کار با آن می توان، بهترین نتیجه را به دست آورد. لذا داشتن دسته ای ارکونومیک و استاندارد برای دریلی که انتخاب می کنید، بسار مهم است.

جنس دسته دریل ها در طراحی ارگونومیک، معمولا بافت لاستیکی دارند تا از تعرق و لرزش دست جلوگیری گردد. در نتیجه تسلط  بر دستگاه حاصل می گردد و در نهایت کیفیت مطلوب حاصل می شود.پس به طور کلی جنس دسته می بایست طوری باشد که اصطکاک کافی بین دسته و دست کاربر به وجود آید.

طراخی دسته می بایست طوری باشد که از انتقال لرزش به دست کاربر تا حد ممکن جلوگیری کند. در غیر این صورت تمرکز کاربر از بین می رود و در نتجیه کاهش بهره وری و امکان به وجود آمدن موقعیت های خطرناک به وجود خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.