قفل کمدی و انواع آن

قفل کمدی و انواع آن

آشنایی با ابزار

بسته به نیازهای امنیتی در محیطی که قصد دارید آن را ایمن سازی کنید، گزینه های مختلفی در دسترس شماست. قفلها از دیرباز یکی از گزینه های در دسترس با ایمنی برتر بوده اند که با صرف هزینه ای اندک می توانستند اهداف مد نظر افراد را برآورده نمایند. قفلهای مختلف با مدل های گوناگون و طراحی های متفاوت طی سال ها به بازار این ابزارآلات معرفی شده است که قفل کمدی یکی از نمونه های متأخر و جدیدتر آنهاست.
با پیشرفت فناوری و آشنا شدن افراد مختلف با نحوه طراحی، عملکرد و باز و بسته شدن انواع قفلها اکثر انواعی که زمانی ایمنی انکارناپذیری داشتند امروزه محل تردید هستند. از شاه کلیدها و باز کردن با مفتول ها تا توانایی کپی کردن سریع کلید، همگی نقاط ضعفی هستند که در نمونه های قدیمی تر به وفور مشاهده می شود. علاوه بر این، مدل های قدیمی تر نسبت به رطوبت، حرارت و آلودگی های محیطی به شدت حساس بوده و با قرارگیری در معرض آنها به سرعت فرسوده می گردند. اینجا بود که به منظور تأمین امنیت در محیط های حساس که نمی شد از درب های قطور و گران قیمت ضد سرقت استفاده نمود، مدل های کمدی معرفی شدند.
قفلهای کمدی بسته به کاربرد خود دارای ویژگی ها و شرایط عملکردی متفاوتی هستند، اما تنها نکته ای که در میان تمام آنها مشترک است، بهره گیری از یک ساختار الکترونیکی برای باز و بسته شدن است. به طور کلی مهمترین انواع سیستم های باز و بسته کردن این ابزارآلات عبارتند از:

 • سیستم وارد کردن رمز عبور: در دو نوع صفحه کلید حقیقی و مجازی
 • سیستم شناساگر: شناساگر اثر انگشت، مردمک چشم و امثالهم
 • کارت الکترونیک: اغلب در هتل ها کاربرد دارد. در این نمونه دو کارت قادرند یک قفل را باز کنند.
 • فرکانس رادیویی (RFID): در این مدل اغلب از یک تگ، برچسب یا مچ بند خاص برای شناسایی فرد بهره برداری می شود که به خصوص در محیط هایی مانند بانک ها و اماکن تجاری کاربرد دارد.

انواع قفل های کمدی از نظر کاربرد

بهترین روش برای دسته بندی این نوع یراق آلات، تقسیم آنها به کاربردهایشان است. این مورد از آنجایی مطرح می شود که بسته به کاربرد، طراحی ها و ویژگی های قفلها تغییر می کنند در حالی که اصول عملکردی آنها ثابت باقی می ماند. به عبارت دیگر کاربرد نحوه باز و بسته شدن و خصوصیات و چگونگی عکس العمل نسبت به محیط را تعیین می کند. دقت داشته باشید که نام مصطلح هر نوع به این معنا نیست که مدل مذکور مثلاً تنها برای هتل به کار می رود. کاربردهای این محصول به صورت گسترده و در هر جایی که نیاز به سطح امنیتی بالایی باشد، قابل تعمیم است.
بر این اساس، دسته بندی این نوع محصولات از نظر کاربرد شامل موارد زیر است:

 • باشگاهی: نام آن به خاطر این است که در اصل برای محیط های باشگاهی طراحی شده است. در این مدل هم می توان از کارت و هم می توان از رمز عبور استفاده نمود. مهمترین ویژگی آنها توانایی ثبت تعداد بسیار بالایی رمز در طول دوران عملیاتی خود و همچنین بهره برداری از یک رمز مادر است که در مواقع اضطراری می توان از آن برای باز کردن درب کمد استفاده نمود.
 • استخری: از بسیاری جهان مشابه نوع باشگاهی است و کاربردهای عمومی مشترکی با آن دارد. این مدل در حال حاضر در سطح جهان به عنوان یکی از ملزومات در استخرهای عمومی به شمار می رود که می تواند به طور همزمان چندین رمز را ذخیره سازی نموده، اما تنها برای کلید یا کارت معینی درب کمد را باز کند.
 • هتلی: همان طور که از نام آن مشخص است، این مدل همان قفل کارتی رایجی است که در هتل ها به کار می رود. توانایی کار با دو کارت عادی و یک کارت مادر برای تنظیمات، سطح ایمنی بالا و عمر عملیاتی قابل توجه مهمترین مزایای آن به شمار می روند.

اصلی ترین مزایای قفل کمدی در مقایسه با سایر مدل ها

مزایای اصلی این نوع محصولات عبارتند از:

 • به دلیل اینکه تنظیمات آنها تنها به وسیله یک کلید، کد یا کارت مادر انجام می شود، مهمترین مزیت آنها سطح امنیت بسیار بالایی است که ارائه می دهند.
 •  نصب آنها نیاز به تجربه یا مهارت خاصی ندارد و هرکسی می تواند با حداقل دانش تکنیکی آن را انجام دهد.
 •  به دلیل مصرف اندک برق، می توان آنها را با باتری و بدون نیاز به سیم کشی راه اندازی نمود.
 •  زیبایی، ظرافت و شیک بودن جزو مزیت های منحصر به فرد آنها به شمار می رود.
 •  تحمل حرارت، رطوبت و تنش مکانیکی در این نمونه ها بسیار بالاست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.