بهترین کولیس

بهترین کولیس

آشنایی با ابزار

خرید بهترین کولیس

کولیس به سبب وجود تنوع در اندازه گیری یک نوع ازمهم ترین ابزارهای اندازه گیری است و  از آن جهت برای سنجش دقیق عمق، قطرها و طول های داخلی و خارجی استفاده می شود. اندازه گیری عمق شیار، قطر داخلی استوانه یا قطر قطعه کار و یا ارتفاع قطعات متفاوت مثال هایی از استفاده ی این وسیله هستند.
با استفاده از کولیسها می توانید ابعاد مورد نظرتان را مستقیما و با دقت بالا و خطای کم اندازه گیری کنید. دارای دقت اندازه گیری متفاوتی هستند و گاه قابلیت سنجش اجسام تا مرتبه صدم میلی متر را نیز دارند.

راهنمای خرید بهترین کولیس

در این بخش قصد داریم تا راهنمایی های لازم جهت خرید این ابزار را ارائه نماییم. این وسیله کاربردی، انواع متفاوتی دارند که در ادامه با کاربرد و نحوه استفاده از آنها آشنا خواهید شد و سپس می توانید با علم بر آنها، بهترین کولیس را انتخاب و خرید نمایید.

راهنمای خرید بهترین کولیس

کاربرد 

در زمینه های مختلف کاربرد های وسیعی دارند. برخی از این موارد عبارتند از:

 1. مهندسی مکانیک
 2.  ساخت خودرو
 3. فلزکاری
 4.  پزشکی
 5. تراشکاری

انواع 

طرز خواندن اندازه ها به نوع سنجش وسیله وابسته است. به طور کلی نوع سنجش این ابزار به سه دسته طبقه بندی می شود که ما آنها را به شما معرفی می کنیم:

 1. ساده (متداول ترین )
 2. عقربه ای
 3. دیجیتال (دقیق ترین )

دقت و دامنه ی سنجش

 • به لحاظ دامنه ی اندازه گیری از ۰ تا ۱۵، ۰ تا ۲۰ و ۰ تا ۳۰ سانتی متر جزء سایز های رایج و پر مصرف کولیس محسوب می شوند.
 • از نگاه سیستم (واحد) اندازه گیری به دو دسته ی اینچی و میلی متری تقسیم می شوند که دقت آنها نیز به طور معمول ۰۱|۰ و ۰۲|۰ میلی متر و ۰۰۰۵|۰ و ۰۰۱|۰ اینچ می باشد.

کولیس ساده ( ورنیر )

شناخته شده ترین و متداول ترین نوع به شمار می آید که در اکثر آزمایشگاه ها و کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و به علت ثابت ماندن دهانه هایش به سهولت جهت سنجش قطر داخلی یا خارجی بسیار مناسب است. به علاوه اندازه گیری عمق نیز توسط آن میسر می باشد.

 • نحوه ی خواندن 

بعد از تنظیم وسیله برای سنجش اول عدد صحیح را باید بخوانید، آخرین خط درجه بندی در قسمت ثابت کولیس عد صحیح را به شما نشان می دهد. پس از آن باید عدد اعشاری را از روی قسمت متحرک کولیس بخوانید. به این گونه که از صفر شروع و تا اولین خطی که قسمت های متحرک و ثابت روی هم قرار گرفته اند، بشمارید تا مقدار اعشاری را به دست آورید.
بر حسب دقت اندازه گیری این مقدار اعشاری می تواند دو واحد دو واحد یا پنج واحد پنج واحد، افزایش و حرکت داشته باشد.

کولیس عقربه ای

این نوع تشابه زیادی با نوع ساده دارد اما به جای درجه بندی خطی دارای یک عقربه جهت نمایش طول است  کارکرد آن به کمک یک چرخ دنده و سطح دندانه دار است. انواعی از آنها قابلیت اندازه گیری ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر را دارند و دقتی بین دو صدم تا یک هزارم میلی متر را دارند.

 • نحوه ی خواندن 

اندازه گیری و خواندن با این نوع از کولیسها راحت تر است. به این صورت که عددی که عقربه نشان می دهد را به عددی که از روی خط کش اصلی خواندید، اضافه می کنید. جهت افزایش در کولیس عقربه ای یک پیچ برای ثابت نگه داشتن عقربه موجود است.

کولیس دیجیتالی

پیشرفته ترین نوع کولیس است. مشابه وع عقربه ای است اما به جای عقربه، یک صفحه نمایش دارد که طول را نشان می دهد. کمترین دقت آن در حدود یک صدم میلی متر است و به طور معمول از انواع دیگر دقیق تر بوده و به علاوه دارای قابلیت تبدیل واحد (به سانتی متر، میلی متر، اینچ و …) می باشد.
دارای حافظه است و برای مشاغل و مواردی که امکان خواندن عدد در لحظه نیست، یک گزینه ایده ال می باشد. از قابلیت های دیگر آن اتصال به کامپیوتر است که با متصل شدن به برنامه های آماری می توانید داده ها را نمایش داده و پردازش کنید.

 • نحوه ی خواندن

مشخصا متوجه شده اید که استفاده از دیجیتالی از دو نوع دیگر به علت ویژگی های قابل توجهی که دارد، آسان تر است. اندازه های ثبت شده روی نمایشگر نشان داده می شوند و شما به اعداد و ارقام اندازه گیری های قبلی هم از طریق حافظه ی دستگاه دسترسی خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.