آموزش کاربا اره عمود بر

آموزش کاربا اره عمود بر

آشنایی با ابزار آموزش های کاربردی

آموزش گام به گام کار با اره عمود بر

اره عمود بر یکی از متنوع ترین ابزارهای برقی است که می توانید در کارگاه خود داشته باشید. این دستگاه می تواند موادی مانند چوب ، فلز  و PVC را برش دهد، همچنین برش های مستقیم و منحنی را به راحتی ایجاد نماید. هنگام کار با یک اره برقی، حتماً از تیغه مناسب موادی که برش می دهید، استفاده  نموده و حتما از تجهیزات ایمنی استفاده کنید.

طریقه انتخاب و نصب تیغه اره عمود بر

۱٫تیغه فولاد کربنی را انتخاب کنید تا چوب و پی وی سی را برش دهد. اگر پروژه شما نیاز به قطع چوب، پی وی سی یا لمینیت دارد، تیغه فولادی کربنی سخت کاری شده را انتخاب نمایید. بر روی بیشتر تیغه ها نوع متریال مورد استفاده قرار می گیرند. به بسته بندی یا برچسب چاپ شده مستقیم بر روی تیغه نگاه کنید.

آموزش گام به گام کار با اره عمود بر

۲٫برای برش ورقه های نازک فلزی از تیغه بی متال استفاده کنید. از آنجایی که فلز ماده ای سخت تر از چوب است، برای برش آن به یک تیغه سفت تر نیاز است. این تیغه ها دندان های فولادی سخت کاری شده دارند و می تواند برش نرمتر و انعطاف پذیرتری داشته باشد. بنابراین یک تیغه یا مجموعه ای از تیغه های مخصوص برش فلز را انتخاب نمایید.

برش ورقه های نازک فلزی

۳٫برای ایجاد برش های تمیز و دقیق، از یک تیغه دندانه دار استفاده نمایید. تیغه های دندانه دار، دندان های بیشتری روی تیغه (در هر ۱ اینچ (۲٫۵ سانتی متر) دارند. تیغه های دندانه دار استاندارد برای برش فلز یا چوب ساخته شده اند. تیغه های چوبی دارای ۱۲ دندان در هر ۱ اینچ (۲٫۵ سانتی متر) هستند، در حالی که تیغه های فلزی می توانند تا ۳۶ دندان در هر ۱ اینچ در ۲٫۵ سانتی متر داشته باشند. تیغه های دندانه دار وقتی که با سرعت کمتری استفاده شوند، بهتر عمل می کنند و کمتر آسب می بینند.

یجاد برش های تمیز و دقیق

۴٫از یک تیغه درشت استفاده کنید تا چوب سریعتر برش داده شود. تیغه های دندانه درشت، دندان کمتری دارند.( در هر ۱ اینچ (۲٫۵ سانتی متر) و بیشتر برای برش چوب استفاده می شوند. اگر شما در یک پروژه، نیاز دارید تا با سرعت بالایی کار کنید، یک تیغه با دندانه های درشت را انتخاب کنید تا کار سریعتر تمام شود. اما باید توجه داشته باشید که تیغه های دندانه درشت سطح کار را خراب و چوب را خرد می کنند.

 استفاده از تیغه درشت برای برش سریع چوب

۵٫ این دستگاه دارای تیغه اتصال T شکل می باشد که دارای ۲ شکاف در قسمت بالای تیغه است. در واقع نوع اتصال مورد نیاز شما بستگی به مدل اره تان دارد. دفترچه راهنمای دستگاه را بررسی کنید تا ببینید به چه اتصالی نیاز دارید.
در برخی از مدلها یک اهرم کوچک وجود دارد که با چرخاندن آن می توانید تیغه را در آن جای دهید. تیغ را به محض قرار دادن آن بکشید تا مطمئن شوید که محکم بسته شده است. برای بیرون آوردن تیغه اتصال T، نیز می توانید اهرم  یا ضامن کوچک را چرخانده و تیغه را بیرون بکشید. به این مدل اصطلاحا اتومات گفته می شود.

یغه اتصال T

۶٫تیغه اتصال U را با استفاده از آچار آلن یا پیچ گوشتی پیچ کنید. پیچ را در جای خود نگه دارید و با آچار آلن یا پیچگوشتی تا زمانی که تکان نخورد، محکم کنید. برای بیرون آوردن تیغه، پیچ را در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخانده و تیغه را بیرون بکشید.
برخی از اره ها می توانند تیغه اتصال T و اتصال U را بپذیرند. کتابچه راهنمای دستگاه را خوب بخوانید تا قبل از خرید ببینید تیغه های جدید با چه نوع اتصالی سازگارند.

تیغه اتصال U

مراحل کار با اره عمودبر

۷٫ پس از اینکه تیغ اره خود را در دستگاه قرار دادید و از ایمن بودن تیغ ها اطمینان حاصل کردید، سیم را به یک پریز برق وصل کنید و اگر اره عمودبر شارژی دارید، بسته باتری را در پورتی که در پشت دستگاه  است، قرار دهید.

۸٫ از عینک ایمنی و ماسک گرد و غبار استفاده نمایید. قبل از شروع کار، دهان و بینی خود را با ماسک بپوشانید تا گرد و غبار وارد مجاری تنفسی تان نشود و دلیل استفاده از عینک این است که در صورت برگشت مواد به سمت شما، از چشمانتان محافظت شود.

ماسک گرد و غبار

۹٫ متریالی که قصد برش آن را دارید را به سطح کار خود ببندید تا حرکت نکند. برای نگه داشتن آن باید حداقل از ۲ گیره استفاده کنید. اگر هنوز به راحتی حرکت می کند، از گیره های اضافی استفاده کنید.

۱۰٫ دکمه استارت روی دسته را فشار دهید تا اره شروع به کار کند. ماشه را تا تا زمانی که کار برش تمام نشده، نگه دارید. اکثر اره برقی ها دارای کلید قفل هستند. اگر اره شما این امکان را دارد، آن را با انگشت شست خود فشار دهید تا ماشه در محل خود قفل شود، بنابراین لازم نیست تمام مدت آن را نگه دارید.

۱۱٫سرعت حرکت تیغه را میتوانید تنظیم کنید. در صورت تنظیم بر روی بر روی عدد بالاتر، تیغه سریعتر حرکت می کند. بهتر است در ابتدا، سرعت دستگاه را کم کنید. در صورت نیاز به برش های دقیق یا هنگام برش فلز، از سرعت کمتری استفاده کنید.
لازم به ذکر است که بعضی از اره ها دارای یک ماشه با سرعت متغیر هستند، به این معنی که وقتی آن را بیشتر فشار دهید، تیغه سریعتر حرکت می کند.

۱۲٫از چه سرعتی باید استفاده کنید؟

در هنگام برش فلز و pvc از سرعت پایین استفاده کنید تا مواد آن ذوب نشود.

از سرعت نسبتا بالا برای برش چوب استفاده کنید تا در هنگام برش تعداد لرزش ها کاهش یابد.

 

۱۳٫ قسمتی که می خواهید برش دهید را با مداد رسم کنید. هنگامی برش، در امتداد قسمت بیرونی خط علامت زده شده حرکت کنید تا موادی که قصد برش آن را دارید،بیش از حد برش نزنید.

ساختن قطعات مختلف با اره عمود بر

۱٫از لبه شروع کنید و در ابتدا آهسته حرکت کنید، مطمئن شوید که با خط علامت زده شده همراهید. صفحه اصلی را در برابر متریال مورد نظر قرار داده و مطمئن شوید که در امتداد خط مستقیم حرکت می کنید. اره را تا زمان برش کامل رها نکنید.
توجه داشته باشید که هرگز نباید به دستگاه فشار وارد کنید، زیرا ممکن است تیغ را بشکنید. بگذارید دستگاه کار را برای شما انجام دهد.

۲٫یک تیغه دندانه دار نصب کنید و سرعت اره خود را به کمترین حالت تنظیم نمایید. اره را به آرامی در امتداد منحنی که می خواهید، هدایت کنید و پشت اره را در جهت مخالف جایی که می خواهید تیغه بپیچید، راهنمایی کنید.

۳٫برای برش با زاویه به دنبال پیچ در قسمت پایین یا عقب صفحه اره بگردید و آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سست شود. بعد از تنظیم زاویه، پیچ را محکم کنید تا در جای خود محکم شود. صفحه را در برابر سطحی که می خواهید برش دید، قرار دهید. تیغه شما اکنون باید در زاویه مورد نظر شما برش دهد. معمولا برش با زاویه های ۴۵ درجه برای ایجاد اتصالات تمیز بین چوب متداول است.

برش با زاویه

۴٫ برای ایجاد سوراخ بر روی سطح مورد نظر باید از یک مته استفاده کنید. با یک مته حفاری شروع کنید که کمی بزرگتر از عرض تیغه اره شما باشد. این امر به شما امکان می دهد، در هر منطقه ای از سطح کاری که میخواهید، سوراخ ایجاد نمایید.

نتیجه گیری:

هر کاربری می بایست با توجه به نیاز و نوع کاری که میخواهد انجام دهد، می بایست مناسب ترین نوع اره عمودبر را انتخاب نماید. اره های مختلفی در بازار ابزار هستند، گران قیمت، در حد متوسط و ارزان

مدل های ارزان قیمت: معمولا قدرت و آپشن های کمی دارند و یه اره معمولی هستند.

مدل های قیمت متوسط: معمولا مجهز به دیمر کنترل سرعت هستند. قدرت کافی و آپشن های مهم برای انجام برخی از کارها را دارند.

مدل های گران قیمت: مجهز به موتور قوی هستند، به طور معمول مجهز به گیربکس  وده وتمامی آپشن های مورد نیاز یک کاربر را دارند و ایده آل برای انجام کارهای مداوم صنعتی به عنوان مثال قابلیت کنترل سرعت، چراغ LED، تعویض آسان تیغه بدون نیاز به ابزار، تغییر زاویه پایه بدون نیاز به ابزار و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *