کاربرد دستگاه فرز در جوشکاری

کاربرد دستگاه فرز در جوشکاری

آشنایی با ابزار

موارد استفاده از سنگ فرز در جوشکاری

هنگام جوشکاری TIG یا MIG نمی توان اهمیت کار بر روی سطوح تمیز را بیان کرد. دستگاه فرز به شما کمک می کند تا سطوح را به آسانی صاف و تمیز نمایید به طوری که بتوانید ساعت ها از زمانتان را  نیز صرفه جویی  کنید. عمده ترین کاربردهای این ابزار، برش فلزات و تمیز کردن سطوح فلزی قبل و بعد از جوشکاری است. اما در ادامه کاربردهای دیگر آن نیز شرح داده شده است.

تمیز کردن فلز قبل از جوشکاری

برای جلوگیری از جوش کاری ضعیف، تمیز کردن سطوحی که ممکن است دارای رنگ، چربی، خاک یا زنگ زدگی باشند،بسیار مهم است. عدم تمیز کردن سطح ممکن است منجر به نقایصی شود زیرا ناخالصی ها بیشتر اوقات جوش را آلوده نمی کنند و باعث ضعف آن در طول زمان می شود. اگر با یک سطح فلزی با گریس سر و کار دارید، حتما آن را با یک حلال تمیز و سپس آن را خشک کنید. اما در هنگام تمیز کردن سطوح فلزی برای پاک کردن ناخالصی های سرسخت و آماده سازی فلز برای جوشکاری، یک سنگ فرز لازم و ضروری است.

تمیز کردن فلز بعد از جوشکاری

پس از جوشکاری MIG یا TIG، سرباره حاصل از جوش کاری غیرمعمول نیست و سطح جوش داده شده نامرتب به نظر می رسد. می توانید از یک چکش، کاغذ سنباده یا برس سیمی برای تمیز کردن سطح استفاده کنید اما با استفاده دستگاه مذکور سریعتر و به نتیجه بهتر خواهید رسید.

برش فلز

هنگام برش فلز نازک نیازی به استفاده از برش دهنده پلاسما نیست. این وسیله کاربردی می تواند بدون نیاز به تأمین تجهیزات دیگر، به برش سطوح فلزی نازک کمک کند. سریع است و می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کند.

بهترین دستگاه فرز برای جوشکاری

بهترین دستگاه فرز برای جوشکاری

انتخاب صحیح دستگاه مخصوصاً برای کاربرانی که برای اولین بار قصد خرید چنین ابزاری را دارند، سخت است و توجه به چندین فاکتور اهیمت بسزایی دارد. در اینجا یک چک لیست از همه مواردی که باید در هنگام بررسی برای انتخاب ابزاری که مناسب شما است و باید به آنها توجه نمایید، آورده شده است. با مطالعه آن می توانید بهترین دستگاه فرز برای جوشکاری را خریداری نمایید.

خرید سنگ فرز
مشاهده و مقایسه انواع سنگ فرز در فروشگاه دکتر ابزار

برقی یا شارژی

وقتی نوبت به قابلیت حمل می رسد، دستگاه های بی سیم یا شارژی در مقایسه با دستگاه های سیم دار یا برقی ترجیح داده می شوند. اما لازم است بدانید که فرزهای شارژی به دلیل استفاده از باتریها، معمولا سنگین تر از مدل های برقی هستند.
علاوه بر وزن اضافی، این ابزارها نمی توانند خروجی زیاد را مدیریت کنند زیرا به عملکرد باتری متکی هستند. اگر قصد دارید در خارج از کارگاه خود از آنها استفاده کنید، حتما باتری اضافی به همراه داشته باشید. اگر می خواهید قدرت بیشتری داشته باشید، توصیه می کنیم نوع برقی این دستگاه را تهیه کنید زیرا آنها می توانند بدون نیاز به شارژ مجدد یا تعویض باتری برای مدت طولانی بدون توقف کار کنند.

دور در دقیقه (RPM)

فرزها با چرخش بیشتر در هر دقیقه، هنگام استفاده، نیروهای بیشتری ایجاد می کنند. به یاد داشته باشید، بسیار مهم است که همیشه قبل از قرار دادن صفحه برش یا دیسک،حداکثر دور در دقیقه را بررسی کنید. استفاده از دیسک هایی با دور در دقیقه کمتر از دستگاه، ممکن است منجر به آسیب دیدگی دیسک شود.

سرعت متغیر یا ثابت

قابلیت کنترل سرعت به شما امکان می دهد تا سرعت کلی دور در دقیقه را افزایش یا کاهش دهید. ابزارهایی با سرعت متغیر ارجح هستند چرا که اگر قصد دارید از آنها برای صیقل دادن فلزات یا سطوح حساس استفاده کنید. با یک ابزاری که سرعت ثابت دارد، قادر به تغییر سرعت کلی هنگام جوش کاری نخواهید بود.

خرید مینی فرز
مشاهده و مقایسه انواع مینی فرز در فروشگاه دکتر ابزار

قدرت / آمپر

دستگاه هایی با  آمپراژ بالا می توانند پروژه های سنگین تری را انجام دهند. پروژه های سنگین مانند جوشکاری لوله های ضخیم به آمپراژ بالاتر و دیسک های بزرگتر احتیاج دارند که قدرت خروجی آن ۱۵A باشد.

نوع دیسک

انواع مختلف دیسک برای این دستگاه وجود دارد که شامل دیسک های برش، دیسک های فلپ و … می باشند. هر دیسک اهداف مختلفی را انجام می دهد، این بدان معناست که بسته به نوع کار جوشکاری، ممکن است از شما خواسته شود که از انواع دیسک ها استفاده کنید.

اندازه دیسک

بیشتر دستگاه ها از دیسک هایی با قطر ۴ اینچ استفاده می کنند. دیسک های ۴ اینچی مناسب هستند زیرا به راحتی در سطوح مختلف قرار می گیرند، سبک وزن هستند و استفاده از آنها آسان است. در دستگاههای صنعتی بسته به نوع سطوح، از دیسک هایی به بزرگی ۹ اینچ استفاده می شود.

سهولت تغییر دیسک

محصولی را که انتخاب کنید که قابلیت تعویض سریع صفحه را داشته باشد. به این نکته توجه داشته باشید، هرگز هنگام روشن بودن دستگاه، دیسک یا صفحه برش را عوض نکنید.

ایمنی

جوشکاری یک فعالیت نسبتاً پرخطر است، خصوصاً اگر در این زمینه تجربه کافی نداشته باشید. به همین ترتیب، توصیه می کنیم اقدامات کافی برای افزایش ایمنی  انجام دهید. هنگام کار همیشه از عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید. هنگام خرید دستگاه سنگ فرز نیز نیز به مواردی مانند کلید محافظ ایمنی نیز دقت کنید.

اندازه

حمل و استفاده از دستگاه سبک تر به راحتی امکان پذیر خواهد بود. بعلاوه ، ابعاد کوچکتر مناسب هستند، زیرا می توانند در کوچکترین سطوح استفاده شوند. اما، برای پروژه های صنعتی، شما به ابزاری بزرگتر احتیاج دارید که سنگین تر هستند و کارکرد دشوارتری دارند. اما جوشکارهای مبتدی بهتر است از مینی فرز دسته بلند برای شروع کار استفاده نمایند.

خرید ابزار برقی
مشاهده و مقایسه انواع ابزار برقی در فروشگاه دکتر ابزار

قیمت و ضمانت

از آنجا که دستگاه شما به طور مداوم در سطوح سخت و بالقوه فلزات سنگین مورد استفاده قرار می گیرد، انتخاب یک دستگاه با دوام و با کیفیت بسیار مهم است. بهتر است به سراغ برندهایی مانند برند متابو، دیوالت و ماکیتا بروید.


 

تفاوت فرز با مینی فرز


نتیجه گیری:

اکنون که ما به طور کامل تمام موارد را بررسی کردیم، اکنون توپ در زمین شما قرار دارد تا یکی از بهترین گزینه ها را انتخاب کنید که تضمین کننده کار شما در تمام فعالیت های جوش کاری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *