ابزارهای بادی بهتر است یا برقی 

ابزارهای بادی بهتر است یا برقی 

آشنایی با ابزار عمومی

مقایسه ابزارهای بادی و برقی

در این مقاله قصد داریم به مقایسه ابزارهای بادی و برقی بپردازیم و نقاط قوت و ضعف هر یک از آنها را بیان نماییم. هر کدام از این ابزارها کاربرد ها و قابلیت های منحصر به فرد خود را دارند اما اینکه کدام یک بهتر است بستگی به انتخاب شما دارد. پس قبل از خرید ابزار مورد نیاز به بررسی مزایا و معایب آن بپردازید و با سبک و سنگین کردن آن و همچنین نوع کاری که می خواهید انجام دهید اقدام به خرید نمایید.

بی شک دنیای گسترده ابزارآلات صنعتی، چالش های مقایسه را روز به روز بیشتر کرده و لازم است در حوزه فنی ابزار و کارکرد های آن اطلاعات کافی را کسب کنیم. کارربردها و توانایی های هر یک از دسته بندی های ابزار بادی و برقی می تواند توجیه کننده استفاده بیشتر از آن برای کاربرد های مشابه باشد. توان مصرفی هر دستگاه از جمله شاخص هایی است که می تواند اهمیت زیادی داشته باشد.

ابزار آلات بادی

این ابزارها که به ابزارهای پنوماتیک نیز معروف هستند دارای یک موتور قدرتمند می باشند که هوای فشرده را پمپاژ می کند تا هوای فشرده داخل دستگاه هنگام خارج شدن، نیروی لازم را برای به حرکت در آوردن این ابزارها را ایجاد کند. هوا از طریق کمپرسور هوا به ابزارها از طریق شیلنگ انعطاف پذیر منتقل می شود.

این ابزارها معمولاً ارزانتر از ابزارهای برقی هستند و می توانند به راحتی و به دفعات تعویض شوند. همچنین سبکتر و کوچکتر از ابزارهای برقی می باشند.

از آنجا که جریان هوا از کمپرسور قابل تنظیم است، این ابزارها می توانند گشتاور بیشتری را به شما ارائه دهند، این امکان را برای شما فراهم می کند که کارها را سریعتر و آسان تر انجام دهید.

 

ابزار آلات بادی

بزرگترین نقاط ضعف ابزارهای بادی

  • هزینه اولیه: کمپرسورهای هوا ارزان نیستند. حتی پیدا کردن کمپرسورهای دست دوم یک پیشنهاد ناخوشایند است. اگر بتوانید یک موردی پیدا کنید که نشتی نداشته باشد.
  • تعمیر و نگهداری: حتی اگر از مدل کم مصرف نیز استفاده شود،برنامه تعمیر کمپرسور هوا باید رعایت شود.
  • شیلنگ: حتی اگر از کمپرسور باد قابل حمل نیز استفاده کنید، شما باید شیلنگ را از کمپرسور به ابزار خود وصل کنید.علاوه بر این، شیلنگهای هوا ارزان قیمت به نشتی معروف هستند وحتما باید از شیلنگ هوا با کیفیت وخوب استفاده کنید.
  • کمپرسور باد: سنگین و پر سر و صدا هستند. حتی بی صدا ترین کمپرسورها حدود ۶۰ دسی بل سر و صدایی ایجاد می کنند.

ابزارآلات برقی

در مقابل، استفاده از ابزارهای برقی پیچیدگی و دردسر کمی دارند و لازم نیست از کمپرسور استفاده کنید و در انتظار پر شدن کمپرسور باشید. در مورد راحت بودن  ابزارهای برقی شکی نیست. اما این دستگاه ها نیز معایب و نقاط ضعفی دارند.

ابزارآلات برقی

بزرگترین نقاط ضعف ابزارهای برقی

  • هزینه اولیه: ابزارهای برقی معمولاً گرانتر از نسخه های پنوماتیک آنها هستند.
  • برق مورد نیاز: بدیهی است که برای تأمین برق ابزارهای برقی به برق نیاز دارید. کمپرسورها می توانند هوا را در مخازن خود ذخیره کنند ، اما ابزارهای برقی برای عملکرد نیاز به برق دارند.
  • کابل برق: درست مانند شیلنگهای موجود در کمپرسورها، باید توجه داشته باشید که کابل ابزار شما کجاست و معمولاً قابل تعویض نیست.دائما باید مراقب آسیب ندیدن سیم‌ها نیز باشید.
  • حرکت محدود: قابلیت حرکت شما را محدود کرده و به عبارتی شما را به یک دیوار متصل می کنند و همچنین خطرهای استفاده از برق تنها در صورت استفاده از ابزار برقی ممکن است.

نتیجه گیری:

متخصصان غالباً از ترکیبی از برق و پنوماتیک استفاده می کنند و بسته به نیاز از هر دو وسیله استفاده می کنند. این بستگی به کار شما دارد. تحقیق  و بررسی نمایید که کدام وسیله برای انجام کارتان مناسب است. خرید نسخه برقی یا بادی از یک ابزار باید براساس استفاده شخصی شما باشد. اما با پیشرفت فناوری، تولید و استفاده از مدل های برقی بی سیم بیشتر شده و با استفاده از این دستگاه ها بسیاری از مشکلات کاربران بر طرف خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *