مانومتر چیست

مانومتر چیست؟

آشنایی با ابزار

مانومتر چیست و چه کاربردی دارد؟

نام دیگر این دستگاه، رگلاتور می باشد. از این وسیله که در واقع یک نوع فشار سنج است، جهت اندازه گیری فشار استفاده می شود. در دسته بندی ابزارهای جوش و برش جای می گیرد و از لوازم ضروری این دسته به شمار می رود. چرا که از آن جهت کاهش فشار گاز کپسول در جوشکاری و یا برش فلزات استفاده می شود.

درباره کاربرد های این وسیله حیاتی و مهم می توان به گفت” جهت اندازه گیری مستقیم فشار و  همچنین اندازه گیری غیرمستقیم مقادیر سطح و جریان در آزمایشگاههای پیشرفته، صنایع شیمیایی و پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند”. در خرید این دستگاه نباید کوتاهی کرد چرا که خطرات جبران ناپذری به سیستم ها و افراد وارد خواهد شد.

اگر بخواهیم از کاربردهای متداولی که دستگاه فوق دارد، بیان نماییم میتوان به پر کردن مخازن، مشخص نمودن نشتی سیستم ها و حتی اندازه گیری فشار لاستیکها و … موارد دیگر اشاره نمود. اما همواره برای انتخاب نوع مناسب و ایده آل این فشار سنج که در سیستم های مختلفی نصب و به کار برده می شوند، می بایست اطلاعاتی دقیقی در رابطه با سیستم و شرایط انجام فرایند در آن را داشته باشید.

مانومتر چیست و چه کاربردی دارد؟

بد نیست در رابطه با روش کار  این دستگاه ها نیز اطلاعاتی داشته باشذ:

معمولا از گیج و فلومتر جهت اندازه گیری فشار ورودی و خروجی گازها استفاده می کنند. برخی از آنها دو گیجه هستند و یکی فشار ورودی و دیگری فشار خروجی را نشان می دهد. در برخی دیگر، تنها یک گیج طراحی شده است که فشار ورودی با آن قابل اندازه گیری است. در این نوع مانومترها فشار خروجی با بار کم، با فلومتر سنجیده می شود.

در مدلهای فشار ثابت، تنها یک فلومتر طراحی شده و فشار خروجی با یک گیج اندازه گیری و سنجیده می شود. به این صورت که، فشار گاز خروجی را روی یک درجه مشخص و ثابت نگه میدارند تا جلوگیری شود از خروج فشار متغیر.

کاربرد انواع مانومتر

 • برای تقلیل فشار گاز کپسول در جوش کاری و یا برش فلزات قابل استفاده می باشند.
 • از کاربردهای دیگر آن می توان به اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا اشاره نمود. با استفاده از تغییر فشار میتوان ارتفاع از سطح دریا را در هواپیما، موشک و … اندازه گرفت.
 • مورد دیگر، جهت اندازه گیری عمق و ارتفاع مورد استفاده قرار میگیرند. به عنوان مثال سطح مایعات در مخازن و مکان اجسام معلق در مایعات و بسیاری از موارد مشابه با این وسیله به راحتی قابل اندازه گیری است.
 • همچنین برای اندازه گیری جریان نیز کاربرد دارند. به عنوان مثال میتوان جریان داخل یک لوله با این وسیله اندازه گرفت.

راهنمای خرید مانومتر

به طور کلی برای خرید هر ابزاری نیاز به یک سری راهنمایی می باشد تا بتوان با دید باز نسبت به خرید آن وسیله اقدام نمود. برخی از ابزارآلات صنعتی نیاز به راهنمایی خاصی ندارند اما برخی دیگر نیاز به تخصص خاصی دارند. در این صورت باید به دنبال راهنمای خرید باشید تا در نهایت محصولی را خریداری نمایید که دقیقا به آن نیاز دارید. در ادامه اشاره ای داشته ایم به آیتم های مهمی که در هنگام خرید می بایست به آنها توجه نمایید:

 1. اندازه صفحه
 2. نوع و دامنه فشار
 3. میزان دقت اندازه گیری
 4. نوع واحد اندازه گیری
 5. نوع اتصال به فرآیند
 6. محدوده دمایی
 7. تاییدیه یا استاندارد بین المللی
 8. در صورت نیاز، مشخص کردن نوع فشارخروجی

انواع مانومترهای موجود در بازار

مانومترهای مختلفی در بازار موجود می باشند که هر کدام به شکل های مختلفی طراحی شده اند و کاربردهای مختلف در شرایط مختلف دارند. شما میتوانید با شناخت انواع آن و کسب اطلاعات کافی در رابطه با عملکرد آن، بهترین و مناسب ترین نوع را انتخاب نمایید.

انواع مانومترهای موجود در بازار

از لحاظ نوع عملکرد:

 1. مانومترهای دیجیتال
 2. مانومترهای روغن
 3. مانومترهای اکسیژن

از لحاظ جنس:

 1.  برنجی
 2.  آب کروم
 3. استیلی

از لحاظ شکل ظاهری:

 1. مورب
 2. حلزونی
 3. U شکل
 4. C شکل
 5. مارپیچی

از لحاظ نوع فشار:

 1. با سنسور فشار مهر شده
 2. با سنسور فشار تفاضلی
 3. با سنسور فشار مطلق
 4. با سنسور فشار خلا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.