آموزش نکات نجاری برای تازه کارها

عمومی

نکات مهمی که هر نجار تازه کاری باید بداند

همان طور که می دانید، حرفه نجاری از جمله شغل هایی است که بازار کار خوبی هم ایران و هم در خارج از کشور دارد چرا که بسیاری از لوازم و تجهیزات در اطراف ما از جنس چوب ساخته شده اند. از این رو تقاضای زیادی برای این شغل و یادگیری مهارت های آن وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات مهمی که هر نجار تازه کاری باید بداند، آشنا سازیم.

خرید چوب های صاف

درست است که پیدا کردن چوب های صاف و بدون پیچ و تاب سخت و زمان بر است اما  توجه داشته باشید که دیگر در حین کار، مشکلات و دردسرهای کار با چوب های خمیده را نخواهید داشت. یک ترفند ساده برای خرید الوار این است که، تخت چوب را از بالا به پایین در حالی که یک سر آن بر روی زمین است جلوی صورت خود بگیرید زاویه آن را از بالا به پایین نگاه کنید. این روش کمک می کند تا یک تخته چوب پیچ و تاب دار را بشناسید.

شناخت پر کاربردترین ابزارهای نجاری

یکی از راه های که کمک می کند تا در این حرفه سریع تر پیشرفت نمایید، شناخت لوازم پرکاربرد نجاری است که یکی از آنها، گونیا می باشد که بیشتر جهت برش چوب در قالب مشخص استفاده می‌ گردد. گونیا برای اندازه گیری زاویه ۴۵ درجه ایده ال است. البته لازم به ذکر است که این وسیله کاربردهای دیگری نیز دارد که آن را تبدیل به ابزاری پرکاربرد در دنیای نجاری کرده است.

شناخت گونه‌ها و درجه‌های مختلف چوب 

از مهمترین مواردی که باید به آن توجه نمایید، شناخت گونه های مختلف چوب است. چرا که کار با گونه های مختلف به مهارت نیاز دارد که می بایست به مرور این مهارت را کسب نمایید. اما توصیه ما در ابتدای کار، استفاده از چوب کاج است چرا که این نوع چوب در بسیاری از پروژه ها برای ساخت لوازم خانگی و مبلمان استفاده می شود و علاوه بر این در سایزهای مختلف و با قیمت بسیار مناسب در بازار یافت می شود.

یادگیری طریقه خواندن ابعاد الوارها

یادگیری چگونگی خواندن ابعاد الوار از ضروریات این حرفه می باشد. به عنوان مثال باید بدانید سایز  ۴*۳ به چه معنا می باشد. مهارت خواندن ابعاد چوب ها کمک خواهد کرد تا در زمینه طراحی نقشه کار، خرید الوار و اندازه‌ کلی پروژه به مشکل نخورید.

آموزش نکات نجاری برای تازه کارها

تماشای ویدئو های آموزشی

امروزه ابزارهای زیادی در بازار موجود می باشند که تهیه  و کار کردن با همه آنها مقرون به صرفه نیست. در ابتدا و برای آشنایی بیشتر با انواع و اقسام ابزارهای موجود در بازار بهتر است ویدئو های آمورزشی و کاتالوگ های آنها را کم کم مطالعه نموده و در صورت نیاز به هر یک از آنها، کم کم اقدام به خرید نمایید.  بدین منظور می توانید سری به فروشگاه اینترنتی دکتر ابزار بزنید. در این فروشگاه تمامی ابزارهای برقی، شارژی، بادی، تجهیرزات گاراژی و مکانیکی و نجاری، دستی و … با ذکر مشخصات فنی آورده شده است.

یادگیری تکنیک ها با منابع مختلف

برای یادگیری تکنیک های نجاری به یک منبع اکتفا نکنید، سعی کنید روش های ساده و نوین را برای انجام کارهای مختلف را یاد بگیرید و چیزی را بیخود پیچیده نکنید.

تمرین و صبر زیاد

بسیاری از افرادی که به تازگی پای در عرصه یادگیری نجاری گذاشته اند، تصور می کنند که می بایست تمام لوازم و تجهیزات نجاری را تهیه نمایند. اما باید به این نکته توجه نمایید که نیازی به پرداخت پول هنگفت برای خرید انواع و اقسام لوازم نیست. همان طور که نجارهای قدیم با کمترین امکانات کار خود را پیش می بردند، شما نیز در ابتدای کار خود، می توانید با کمترین امکانات کار خود را پیش ببرید. توجه داشته باشید که این حرفه نیاز به تمرین و صبر فراوان دارد.

فراگیری مهارت کار با متر 

شاید کار کردن با متر ساده به نظر برسد، اما باید بدانید که در نجاری کار راحتی نیست. چرا که برای انجام کار بی عیب و نقص حتی ۱ میلیمتر هم اهمیت دارد. یعنی اندازه گیری ها باید بیش از حد دقیق باشند تا بتوان کار عالی طراحی و تولید کرد. پیشنهاد می شود، متری تهیه کنید که تمام واحدهای اندازه گیری را روی نوار خود داشته باشد. با این کار، اندازه گیری و خواندن متر بسیار آسان خواهد شد.

نتیجه گیری

در انتها می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه مهارت ها و یا ابزارآلات نجاری  که با آنها کار کرده اید را با ما به اشتراک بگذارید و بگویید چه تجاربی در این زمینه داشته اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *