متداول ترین سوالات در مورد موتور برق ها

متداول ترین سوالات در مورد موتور برق ها

آشنایی با ابزار

سوالات رایج در مورد ژنراتور برق

هنگام خرید ژنراتور، فاکتورهای زیادی باید  در نظر گرفته شود، از جمله هزینه، اندازه و ظرفیت برق. تصمیم گیری درست بر اساس این عوامل برای اطمینان از اینکه بهترین مقدار ممکن را از مولد خود دریافت می کنید، بسیار مهم است. در این نوشته قصد داریم تا برخی از سوالات متداول شما را پاسخ دهیم. اگر سوال دیگری دارید، در صورت تمایل با ما تماس بگیرید یا کامنت بگذارید تا ما بتوانیم به شما کمک کنیم تا در مورد خرید یک موتور برق آگاهانه تصمیم بگیرید.

قبل از خرید دستگاه فوق شما باید در نظر بگیرید:

 1. ظرفیت توان ژنراتورها چقدر است و آیا از نیازهای شما پشتیبانی می کند؟
 2. آیا به اندازه کافی خروجی دارد تا بتواند تمام مواردی را که می خواهید را پوشش دهد؟
 3. چقدر پر سر و صدا است؟
 4. مدل دیزلی بهتر است یا بنزینی؟
 5. مخزن سوخت چقدر بزرگ است و چند ساعت کار می کند؟
 6. آیا می توان دستگاه را به راحتی حمل کرد؟
 7. برای راه اندازی آن به چه لوازم جانبی نیاز است؟

مناسب ترین سایز ژنراتور کدام است؟

انتخاب نوع مناسب و متناسب با نیاز بسیار مهم است. اگر ژنراتوری را خیلی کوچک انتخاب کنید، نمی توانید وسایل سنگین مانند یخچال را راه اندازی کنید و یا دستگاه های ضروری را در هنگام قطع برق به طور موثر اداره کنید. علاوه بر این، اضافه بار بیش از حد، ممکن است منجر به خرابی آن و همچنین آسیب رساندن به تمام وسایلی شود که از توان آن استفاده می کنند.

از طرف دیگر، اگر ژنراتوری بیش از حد بزرگ انتخاب کنید، بیشتر از هزینه مورد نیاز برای خرید، نصب، سوخت، تعمیر و نگهداری آن هزینه می کنید. انتخاب مدل بیش از حد بزرگ، ممکن است منجر به هزینه اولیه بسیار زیاد و غیرضروری شود. ناگفته نماند که فقط اجازه خواهید داد ظرفیت اضافی هدر رود.

اندازه دستگاه شما به تعداد و نوع وسایل برقی که قصد دارید آنها را اجرا کنید، بستگی دارد. وسایل گرمایشی و سرمایشی مانند تهویه هوا و یخچال و فریزر انرژی زیادی مصرف می کنند. برای تأمین انرژی چنین وسایلی به یک موتور برق بزرگتر نیاز دارید. از طرف دیگر، اگر می خواهید چراغ های خانه خود یا ابزار کوچک برقی را روشن کنید، می توانید مدل کوچکتری را انتخاب کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید میزان توان لوازم خانگی شماست. تجهیزاتی مانند فن و پمپ دارای قطعات متحرک هستند، در هنگام راه اندازی، برق زیادی مصرف می کنند اما برای ادامه کار به انرژی زیادی احتیاج ندارند. دلیل این امر این است که موتور (یا هر قسمت متحرک) برای حرکت از حالت ایستاده به حالت عادی کار خود، به نیروی بسیار بیشتری نیاز دارد. موج مصرف برق هنگام راه اندازی این لوازم خانگی می تواند باعث از کار افتادن دستگاه شود، حتی اگر ظرفیت اندازه آن برای وات کارکرد تمام لوازم خانگی شما کافی باشد. هنگامی که موتورهای الکتریکی بخشی از لوازم شما هستند، باید سه برابر موتور (اسب بخار) را به میزان بار ثابت مورد نیاز خود ضرب کنید.

نکته دیگر که توجه به آن بسیار مهم است، محاسبه توان استارت لوازم موتوری می باشد. برای کاهش هزینه تهیه این نوع ابزار می توان استارت همه آنها را با هم در نظر نگرفت و آنها را به نوبت روشن نمود.  به عنوان مثال اگر قصد روشن کردن یخچال و پمپ آب را دارید بهتر است ابتدا یخچال را روشن نموده تا به توان دائم خود برسد و سپس پمپ آب.


بهترین موتور برق


تبدیل کاوا به کیلووات:

برای تبدیل kva به kw به ضریبی به نام ضریب قدرت یا PF نیاز است. در بار‌های القایی مانند موتور‌های الکتریکی یا ترانسفورماتور‌ها شکل موج جریان عقب‌تر از ولتاژ است این ضریب مقداری کمتر از یک دارد. برای دیزل ژنراتور‌ها این ضریب مقداری در حدود ۰٫۸ است و فرمول تبدیل مقدار kva به kw به شکل زیر است:


نحوه‌ی محاسبه و تبدیل کاوا( KVA) به کیلو وات(KW) برای دیزل ژنراتور:

kw=kva*0.8


محاسبه اندازه ژنراتور استاندارد

 • مدل های پایین رده (تا ۲ کیلووات): ایده آل جهت استفاده یخچال (۷۰۰ وات)، سیستم دزدگیر خانه (۱۰۰ وات)، لپ تاپ (۲۰۰ وات)، ۵-۱۰ لامپ ( ۲۵۰ وات)، شارژر تلفن همراه (۲۰ وات)
 • مدل میان رده ( تا ۳٫۵ کیلووات):  ایده آل برای استفاده یخچال ( ۷۰۰ وات )، لپ تاپ ( ۲۰۰ وات)،۵-۱۰ لامپ ( ۲۵۰ وات )، شارژر تلفن همراه (۲۰ وات)، سیستم دزدگیر خانه (۱۰۰ وات) همراه با: کولر گازی ۱۰۰۰۰BTU توان ۱۰۰۰ وات یا یکی از  این موارد : تستر (۱۲۰۰ وات )، سشوار (۱۲۰۰ وات)، ماشین ظرف شویی (۱۲۰۰ وات)، گرمکن برقی ( ۱۵۰۰ وات)، قهوه ساز (۱۰۰۰ وات)
 • مدل بالا رده ( ۷٫۵ کیلووات): بهترین انتخاب برای استفاده یخچال (۷۰۰ وات)، لپ تاپ (۲۰۰ وات )، ۵ تا ۱۰ لامپ ( ۲۵۰ وات )، شارژر گوشی همراه (۲۰ وات)، سیستم دزدگیر خانه (۱۰۰ وات)، کولر گازی ۱۰۰۰۰BTU توان ۱۰۰۰ وات به همراه : پمپ آب (۱۲۵۰ وات)، پمپ مخزن (۹۰۰ وات)، کوره با گاز پروپان یا طبیعی (۸۰۰ وات )
 • مدل ثابت ( تا ۲۰ کیلووات): قیمت بالایی به نسبت سایر مدل ها دارد اما تقریبا برای هر آنچه زیر یک سقف نیاز دارید کاربرد دارد.

اگر ژنراتور  را بیش از حد بارگیری کنیم چه اتفاقی می افتد؟

به عنوان یک قاعده، مدل های قابل حمل هرگز نباید بیش از حد بارگیری شوند، با این وجود همه آنها می توانند دو برابر خروجی نرمال را برای مدت کوتاهی (به عنوان مثال در هنگام راه اندازی) فراهم کنند.

به عنوان مثال، موتور برقی ۴٫۴ کیلوولت آمپر می تواند با حداکثر ۳۵۰۰ وات در حال اجرا و ۷۰۰۰ وات برای شروع کار کند.

نکته مهم: اگر یک ژنراتور برق برای مدت زمان طولانی با اضافه بار کار کند، موارد زیر اتفاق خواهد افتاد:

 • گرم شدن بیش از حد موتور
 • گرم شدن بیش از حد دینام، که باعث سوختن سیم پیچ ها می شود.
 • خرابی درجه غلظت روغن که باعث فشار کم روغن و خرابی موتور می شود.
 • طول عمر دستگاه کاهش می یابد.

کدام موتور برق برای یک آپارتمان مناسب تر است؟

موتور برقها با کمک سوزاندن سوخت که می تواند بنزین، گازوئیل و یا گاز باشد، برق تولید کنند. برای منازل مسکونی می توان از هر سه مدل یعنی بنزینی، گازی و یا دیزلی استفاده نمود. اما لازم به ذکر است که رایج ترین آنها جهت مصارف خانگی، نوع بنزینی است. سوخت آنها تنها بنزین بوده و نمی توان به همراه سوخت های دیگر استفاده کرد. ویژگی خوبی که دارند این است که عمر شان بسیار بیشتر از سایر انواع موتور برقها بوده چرا که سوخت بنزین برای موتور مناسب تر است.

موتور برق مناسب بر مبنای میزان قطعی برق کدام است؟

 • در صورت که در منطقه ای سکونت دارید که در آنجا برق دائماً قطع می گردد، در این صورت خرید موتور برقی از نوع بالا رده ( ۷٫۵ کیلووات ) توصیه می شود. این دستگاه ها طوری طراحی شده اند که می توان آنها را به پنل برق متصل نمود و از آنها برای روشن کردن و به کار انداختن پمپ آب، وسایل گرمایشی و تهویه مطبوع و … بهره برد.
 • اگر  قطعی برق گه گاهی(دو یا سه بار در ماه) اتفاق می افتد، انتخاب مدل هایی تا ۳٫۵ کیلووات بهترین گزینه ممکن است. در این صورت نباید از وسایل غیر ضروری مانند کولرگازی، پمپ آب، ماشین لباس شویی و … استفاده نمایید.
 • اگر در منطقه شما قطعی برق به ندرت اتفاق می افتد ولی نگران قطع برق احتمالی به دلیل استفاده از وسایل الکتریکی پزشکی هستید، بهتر است از مدل کیفی را انتخاب نمایید.

موتور برق دیزلی بهتر است یا بنزینی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *