نکات سرویس و نگهداری اره زنجیری

نکات سرویس و نگهداری اره زنجیری

تعمیر و نگهداری ابزار

اره های زنجیری (که در بین اغلب مردم به نام اره درخت بر برقی هم شناخته می شوند) تجهیزاتی بسیار کاربردی در برش مواد به خصوص برش چوب هستند. فرقی نمی کند برند، سایز و مشخصات دستگاهی که خریداری کرده اید چیست، چون در هر صورت تولیدکنندگان این ابزار تلاش می کنند پیش از هر ویژگی دیگر به دوام بالا و عمر طولانی این ابزار باغبانی بپردازند. با این وجود اگر قصد دارید اره خود را بیش از یک دهه مرتب مورد استفاده قرار دهید، باید حتماً به سرویس و نگهداری آن توجه ویژه ای داشته باشید. در این مطلب به این موضوع می پردازیم و بحث می کنیم که چه کارهایی باید برایتان در اولویت باشند. با ما همراه باشید.

اره درخت بر زنجیری : نکات اصول حفط و نگهداری 

در ادامه به سراغ برخی از مهمترین نکات تعمیر و نگهداری اره های زنجیری می رویم. دقت داشته باشید این نکات فارغ از نوع کاربرد، برند و اندازه دستگاهتان باید مورد توجه قرار بگیرند، پس به بهانه اینکه تجهیزات شما از برند مشهوری هستند یا فروشنده به شما عمر عملیاتی بالای آنها را قول داده است، اهمیت آنها را نادیده نگیرید.

اره درخت بر و نکات حفط و نگهداری آن

آموزش نگهداری و سرویس اره زنجیری

  1. نگذارید دستگاه سوخت تمام کند: اگر از مدل هایی استفاده می کنید که سوخت هایی مانند بنزین مصرف می کنند، هرگز نباید بگذارید دستگاه سوخت را به طور کامل مصرف کند و به اصطلاح «خشک کار کند». نشانه این اتفاق صدای بلندتر و تیزتر دستگاه هنگام روشن بودن نسبت به زمان های عادی است. ممکن است تحریک شوید که در این حالت فشار بیشتری آورده و سریعتر برش را تمام کنید، اما دقت کنید که این کار در عوض مصرف سوخت را بالاتر برده و ممکن است حتی باعث سوختن موتور شود.
  2. زنجیر را همیشه تیز نگه دارید: تیز نگه داشتن زنجیر کمک فراوانی به کاهش فشار وارده به موتور دستگاه می کند. در فضاهای جنگلی، امکان این موضوع وجود دارد که حین برش زنجیرتان به سنگ یا خاک سخت برخورد کند و به همین دلیل به سرعت کند شود. در چنین وضعیتی هم مجدداً ممکن است وسوسه شوید که کار برش را سریعتر تمام کنید، اما این کار می تواند تبعات سنگینی برای سلامت دستگاه شما به همراه داشته باشد. پکیج های تیز کردن زنجیر در بازار به وفور یافت می شوند که اغلب شامل یک هادی دندانه و یک سوهان هستند.
  3. زنجیر را همیشه تمیز نگه دارید: از نظر فنی این مورد رابطه مستقیم با نکته قبلی دارد. برخی اره ها طوری طراحی می شوند که خاک اره را از روی زنجیرشان پاک می کنند، اما در بسیاری موارد هم این امکان وجود ندارد یا حضور میزان بیش از حد بالای آلودگی باز هم باعث کقیف شدن دستگاه می شود. در این حالت بهتر است پیش از هر بار استفاده، یک بار زنجیر را به کمک آچار پرچ از جای خود باز کنید و آن را کاملاً تمیز نمایید. در نتیجه دستگاه برش راحت تری انجام می دهد و کمتر هم داغ می کند.
  4. مقدار سفت بودن زنجیر را مدام چک کنید: عملکرد این دستگاه بر اساس به گردش درآوردن زنجیر روی تیغه است و بنابراین اگر به هر دلیلی زنجیر شما شل شده و از تیغه آویزان باشد، فرآیند برش با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. پس لازم است که حتما در بازه های زمانی کوتاه بررسی کنید که زنجیر دچار شل شدگی نشده باشد و اگر اینطور بود، آن را تنظیم کنید.
  5. نگذارید سوخت به مدت زیاد داخل دستگاه بماند: اگر از مدل های بنزینی استفاده می کنید، نباید بعد از استفاده بگذارید مخزن آن پر از سوخت باشد. بنزین باقی مانده داخل مخزن جدا از صدمه ای که به دستگاهتان می زند، به مرور زمان فاسد خواهد شد و اگر از اره ای با سوخت فاسد استفاده کنید، موتور آن صدمات جبران ناپذیری را متحمل می شود.

نتیجه گیری:

در این مطلب نیم نگاهی به نکات برجسته نگهداری اره درخت بر زنجیری پرداختیم و پنج مورد از مهمترین آنها را به طور خلاصه شرح دادیم، مسائلی که دستکم گرفتن آنها در بهترین حالت باعث کم شدن عمر مفید دستگاهتان شده و در بدترین حالت به سوختن موتور و خرابی اساسی آن منجر می شوند. اگر قصد دارید از تجهیزاتی از این دست استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم این نکات را هم گوشه ذهن خود نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *