22 نوع انبر های مختلف دکترابزار

معرفی ۲۲ نوع انبر

آشنایی با ابزار

انبر ها به عنوان یکی از مفیدترین ابزارهایی هستند که در هر جعبه ابزاری وجود دارند. اما آیا میدانید بیش از ۲۲ نوع انبر با کاربردهای مختلف وجود دارد؟

در این مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت و شما را با کاربردهایی که هر یک از آنها آشنا خواهیم ساخت:

 1. انبر پرس
 2. انبر پانچ
 3. انبردست مورب
 4. انبر بست شیلنگ
 5. دم باریک
 6. انبر میخ کش
 7. انبر خار بازکن
 8. انبر خار جمع کن
 9. انبر کلاغی
 10. انبر سیم پیچ
 11. انبر باتری
 12. دم باریک سرکج
 13. انبر فنر ترمز های کاسه ای
 14. انبر بوم کش نقاشی
 15. انبر دست ترکیبی
 16. انبر پلمپ
 17. گاز انبر
 18. انبر کابل بر
 19. انبر آرماتور بندی
 20. انبر الکتریکی
 21. انبر فیلتر بازکن
 22. انبر برش PVC

انواع انبر و کارهای آن

با مطالعه این مقاله می‌توان با انواع انبرهای رایج و حرفه ای و کاربردهای هر یک آشنا شده تا بدین وسیله در سریع ترین زمان ابزار مورد نیاز کار را یافته و کار را راحت تر و بهتر انجام داد. با دکتر ابزار همراه ما باشید.

انبر پرس

این انبرها در شبکه و مخابرات استفاده می‌شود. انبری با  انعطاف پذیر بالا می باشد که معمولا در صنعت رایانه از آن استفاده می‌شود.

انبر پانچ

برای ایجاد اتصالات ثابت یا موقت  ایده آل می باشد. مناسب متریال هایی مانند کاغذ، پارچه، چرم، واشر و پروفیل و … می باشد.

خرید انواع ابزار دستی از دکترابزار

انبردست مورب

به عنوان انبر برش مورب، انبر برش جانبی و سیم برش شناخته شده است. فک به صورت یک لبه زاویه طراحی شده برای برش سیم های ضخیم است. در نجاری و همچنین کارهای الکتریکی مفید هستند.

انبر بست شیلنگ

به عنوان انبر بست شیلنگ یا انبر شیلنگ رادیاتور شناخته می شود. برای فشرده سازی شیلنگ طراحی شده اند و اتصال را محکم تر می کند.

دم باریک

بسیار انعطاف پذیر، می توان آن را برای خم شدن، شکل دادن و برش سیم استفاده کرد. کاربردهای وسیعی دارند که در برق کشی، جواهر سازی و مهندسی شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انبر میخ کش

نوعی گاز انبر می باشد عملکرد آن همانند برداشتن شی با ناخن است. قسمت بالایی فک به صورت منحنی است تا سبب خراشیدگی یا برش در هنگام خارج کردن میخ از چوب یا دیوار نشود. لازم به ذکر است که از این وسیله کاربردی جهت قطع کردن میخ نیز استفاده می شود. در ضمن نگهداشتن اشیاء نیز با این میخ کش امکان پذیر است که می بایست نیرو به صورت یکنواخت وارد شده و از تمامی لبه فک کمک گرفته شود.

خرید انواع انبر از دکترابزار انبر خار باز کن

همچنین به عنوان انبر حلقه، انعکاسی وحلقه قفل شناخته شده است. به شیارهای دایره ای یا جسم گرد دیگر متصل می شوند. هنگامی که بسته می شود، حلقه می تواند آزادانه چرخش کند، اما قادر به حرکت در سمت چپ نیست. آنها معمولا برای چرخ دنده ها در دوچرخه های کوهستانی و وسایل نقلیه مشابه استفاده می شود.

انبر خار جمع کن

برای بستن خار( قطعه‌ای شبیه واشر  که جهت نگهداشتن یا قفل چند قطعه به همدیگر استفاده می‌شود.) در دو نوع سر راست و سر کج عرضه می گردد که جهت بستن خارهای دور از دسترس طراحی شده است. یک فنر دارد که برای راحتی کاربر هنگام باز و بسته شدن آن در نظر گرفته شده است.

انبر کلاغی

به عنوان انبر شیار مشترک و یا انبر سرکج معروف هستند. مجهز به زبانه‌های کشویی و قابل تنظیم که نیمی از این زبانه‌ به صورت منحنی و نیم دیگر آن نیز صاف است. برای راحتی هرچه بیشتر کاربران،انبر کلاغی در سایزهای مختلفی ساخته شده‌اند و برای انجام کارهای خانگی نیز بسیار مناسب هستند.

 

انبر سیم پیچ

فک های این ابزار شامل دو رشته ای می باشد که یکی از بزرگتر های دیگر است. سیم پیچ در اطراف فک ها به طور عمده در جواهرات استفاده می شود تا کلاه ها، سیم های گوش و تعدادی از اجزاء حلقه شکل دیگر را تشکیل دهند.

انبر باتری

به طور عمده در صنعت خودرو برای حفظ پیچ و مهره بر روی باتری های ماشین و کابل های جهنده مورد استفاده قرار می گیرند. فک پایین تر کمی کوچکتر است و هر دو فک خیلی ضخیم هستند تا آنها را با دوام تر کند.

 

دم باریک سر کج

دارای فک هایی هستند که در زاویه ۴۵ یا ۹۰ درجه خم شده اند. در ساخت جواهرات، کارهای الکتریکی و سایر مشاغل که با شکل دادن سیم ارتباط دارند، مفید هستند.

انبر فنر ترمز های کاسه ای

یکی دیگر از ابزارهای مفید خودرو است. این انبردستها در واقع چند منظوره اند که کار تعویض لنت  را بخوبی انجام  می دهند. برای تعویض لنت ترمز های کاسه ای بعد از قرار دادن لنت در جای مخصوصش باید فنر نگهدارنده آنرا به صفحه پشت لنت متصل کرد که عملا بدون این انبر نه تنها غیر ممکن بلکه کار وقت گیر و بسیار سختی می باشد.

انبر بوم کش نقاشی

یک ابزار ارزشمند برای هنرمندان است که برای کشیدن پارچه روی بوم استفاده می شود. یک انبر خوش دست است که از فلز بسیار محکم ساخته شده و روی دسته ها دو روکش پلاستیکی قررا گرفته که برای گرفتن این انبر بسیار مناسب است، علاوه بر آن فک های این بوم کش دارای دو روکش پلاستیکی بسیار خوب است که به راحتی میتواند هر پارچه ای را گرفته و با کشش مناسب روی بوم قرار دهد.

انبردست ترکیبی

چند منظوره و مناسب گرفتن قطعات، باز و بسته کردن پیچ و مهره و همچنین برش سیم وکابل می باشد. این انبردست دارای فک هایی است که  برای راحت تر گرفتن قطعات طراحی شده است.

انبر پلمپ

این انبر برای پرچ کردن و متصل کردن کاغذ طراحی شده است. البته کاغذهایی که دیگر نیازی به جدا کردن آنها نیست. با این ابزار دستی می توان تعداد زیادی کاغذ با عمق و قطر مختلف را پرچ کرد. پس از قرار دادن دو پرچ در دو طرف دهانه‌ی این وسیله و قرار دادن کاغذها بین این دو با وارد کردن فشار به دسته‌ها، دو طرف دهانه به هم نزدیک شده و پرچ را داخل کاغذ فرو می‌کنند. با این روش کاغذها طوری به هم وصل می شوند که جدا کردن آنها ممکن نیست.

گاز انبر

جهت گرفتن موقت یک جسم و یا قطع کردن آن استفاده می شود. ابزاری پرکاربرد در کفش دوزی، پینه دوزی، نجاری و … می باشد.

انبر کابل بر

با استفاده از  سیم چین معمولی نمی توان کابل هایی با ضخامت و قطر زیاد را برید. به هیمن دلیل  انبرهای مخصوصی به نام کابل بر طراحی شده اند که دسته ها و فک های بسیار قوی دارند و مناسب ایده آل جهت بریدن سیم های کلفت و انواع کابل می باشند.

انبر آرماتور بندی

برای کارهایی نظیر خم کردن مفتول، بریدن و پیچاندن سیم بهره گرفته می شود که تمامی آنها در فرایند آرماتوربندی مورد نیاز است. به همین دلیل است که نام آن را انبر آرماتور بندی گذاشته اند. کله گی آن کاملا تخت و بدون انحنا است به این ترتیب نقطه کاملا همسطح را گرفته و یا قطع می کند. ساختار تیغه های فک به این صورت است که یک طرف صاف و سمت دیگر تیز است و همین باعث برش تمیز و بدون لبه می گردد. تیغه فک آرماتور بند از انواع دیگر تیز تر بوده و برای بریدن سیم، مفتول، پیچ، میخ و انواع فلزات نرم مناسب است. در بعضی از تیپ ها لبه کناری انبر تخت است که از این قسمت برای ضربه زدن هم می توان استفاده کرد.

انبر الکترونیکی

نام دیگر آن، انبر مینی می باشد. ابعاد کوچکی دارند و جهت کارهای ظریف مخابراتی و الکترونیکی طراحی و ساخته شده اند. مناسب تعمیرات لوازم خانگی، برد و قطعات کامپیوتری و حتی فنر زدن کتب در لوازم التحریری هاست.

انبر فیلتر بازکن

برای باز و بستن انواع فیلتر موتور کاربرد دارد و در سه حالت مختلف استفاده می شود. حداکثر میزان باز شدن دهانه آن معادل۱۲ سانتیمتر است. دندانه های طراحی شده در قسمت داخلی فک ها سبب گیرایش بهتر، بدون لغزش قطعه کار می شود.

انبر برش pvc

جهت بریدن قطعات لوله های پی وی سی از انواع کمان اره، فارسی بر و کاتر استفاده می شود که بهترین انتخاب قیچی یا انبر برش پی وی سی و دارای دو فک می باشد که یکی ثابت و منحنی است برای قرار گیری لوله داخل آن طراحی شده است و فک دیگر متحرک بوده و  تیغه برش از جنس تفلون دارد. از فک ثابت برای نگهداشتن لوله و از فک متحرک برای برش استفاده می شود.

 

1 پاسخ در “معرفی ۲۲ نوع انبر

 1. چقدر دنیای ابزار باهاله ها، چقدر انبر و تجهیزات وجود داره . برای هرکاری که بخوای انجام بدی وسیلش وجود داره.عاشق ابزارم و هر ابزار دستی جدیدی که تو بازار ببینم میخرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *