قسمت های مختلف پیچ گوشتی

قسمت های مختلف پیچ گوشتی

آشنایی با ابزار عمومی

پیچ گوشتی و اجزای مختلف آن

پیچ گوشتی یکی از اساسی ترین ابزارهای دستی است که برای باز و بستن انواع پیچ استفاده می شود. انواع مختلف پیچگوشتی وجود دارد اما در اینجا می خواهیم قسمت های مختلف پیچ گوشتی را مورد بررسی قرار دهیم.

هر یک از چهار مؤلفه اصلی یک پیچگوشتی هدف خاص خود را دارد. این ابزار دارای انواع مختلف می باشد که متناسب با نوع و محل قرار گیری پیچ مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله شما را با قسمت های مختلف آن و کاربرد هر قسمت آشنا خواهیم ساخت.

پیچ گوشتی و اجزای مختلف آندسته پیچ گوشتی  Handle

دسته بزرگترین قسمت یک پیچ گوشتی دستی است و به صورتی طراحی شده است که به راحتی در دست قرار می گیرد. همان طور که گفته شد پیچ گوشتی ها انواع مختلفی دارند برخی دارای دسته باریک و برخی دیگر دسته های ضخیم تری دارند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند.

لازم به ذکر است که امروزه برای  سرعت بخشیدن به کار از پیچ گوشتی برقی و شارژی استفاده می کنند که این ابزارها دارای یک بدنه ثابت با نوک و سری قابل تغییر دارند.

میله Shank

میله قسمتی است که به دسته متصل شده و در اندازه های مختلف ساخته می شوند. برخی دارای میله بلند و برخی دیگر از میل های کوتاه تشکیل شده اند. این قسمت معمولا از فولاد سخت کاری شده تولید می شود که طول عمر و دوام بالایی دارد.

برخی از پیچگوشتی ها از میله هایی ساخته می شوند که یک پوشش پلاستیکی غیر رسانا قوی دارند که بییشتر در بین برق کاران رایج می باشد.

تیغه Blade

این قسمت که در بخش انتهایی پیچ گوشتی دستی است، بسته به عملکرد ممکن است تخت، استوانه ای یا مخروطی باشد. تیغه های پیچگوشتی پایداری را به نوک می افزایند و گشتاور بهتری را فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که تیغه غالباً مترادف با نوک تلقی می شود که عملکرد آنها با هم کمی متفاوت می باشد.

نوک Tip

احتمالاً نوک تیغه مهمترین قسمت است. نوک پیچگوشتی در سر پیچ قرار می گیرد. نوک پیچگوشتی انواع مختلفی دارد که شامل دو سو ، چهار سو ، شش سو ، مربعی، ستاره ای و غیره می باشند.

نکات ایمنی کار با پیچ گوشتی هانکات ایمنی کار با پیچ گوشتی ها

  1. از پیچگوشتی ها برای سوراخ کاری اجسام استفاده ننمایید.
  2. هرگز از پیچگوشتی ها برای تخلیه بار الکتریکی خازن یا باطری استفاده ننمایید.
  3. از پیچ گوشتی مگنت دار یا آهنربایی در مواقعی که امکان دسترسی دشوار است، استفاده نمایید.
  4. از پیچگوشتی های معمولی در مکان هایی که جریان برق وجود دارد، استفاده نکنید.
  5. برای باز کردن یا بستن پیچ هایی با دور بالا از پیچ گوشتی جغجغه ای یا برقی استفاده نمایید.

متداول ترین پیچ گوشتی ها

در این بخش از مقاله قصد داریم تا به معرفی متداول ترین پیچ گوشتی های موجود در بازار آشنا سازیم. با ما همراه باشید:

متداول ترین پیچ گوشتی ها

تخت یا دوسو

نوک تختی دارد و به دو  صورت طراحی شده اند. در یک نوع قطر نوک با قطر میله برابر بوده و مناسب جهت کار در فضا های محدود است و نوع دیگر، قطر نوک پهن تر از قطر میله بوده و مناسب برای پیچ های دارای سر بزرگتر. سایز بندی با توجه به عرض انتهای میله بوده  و با میلی متر یا اینچ اندازه گیری می شوند.

چهارسو

نوک آنها از چهار پره ساخته شده که رو به انتها باریک شده و در انتهای نوک به هم می رسند  در طلا سازی، تعمیرات ساعت تا کار با ماشین آلات سنگین مناسب و کاربرد دارند. سایز آنها با عددی مشخص می شود که از شماره صفر تا شماره چهار است.  لازم به ذکر است که شماره ۲ متداول ترین اندازه در بین آن ها به شمار می رود.

ستاره ای

نوک آنها از طرح شش پره ی به شکل ستاره ساخته شده که پیچ های ستاره ای کاملاً چفت می شود و چون طراحی اش مانع از بیرون لغزیدن نوک از درون سر پیچ می شود، امکان اعمال نیروی چرخشی بیشتری را به کاربر می دهد. نوک این پیچگوشتی ها با عمق بیشتری درون سر پیچ قرار می گیرد اما سر پیچ به راحتی خورده نمی شود لازمی به ذکر است که نباید  نیروی چرخشی زیاد  به آن وارد کنید جرا که نوک آن خواهد شکست و بیرون آوردن آن سخت است.

شش پر

این نوع پیچگوشتی شش پر دارد و مشابه مدل ستاره ای است ولی با این تفاوت که طرح آن شش ضلعی بوده و نوک ضخیم تر و مقاوم تری در برابر شکسته شدن دارد.

معرفی پیچ گوشتی های خاص

در این بخش به معرفی پیچگوشتی هایی پرداخته ایم که کاربری خاص دارند و به گونه ای طراحی شده اند که کاربر بدون احساس خستگی و به راحتی می تواند کار خود را انجام دهد.

تخت کابینتی

این نوع از پیچ گوشتی ها در موارد خاصی استفاده می شوند. برای بستن پیچ هایی مناسب می باشند که می خواهند درون سوراخی جای بگیرند. برای اینکه به لبه های سوراخ آسیب نرسد، باید از پیچگوشتی ای استفاده کرد که دقیقا اندازه پیچ باشد.

جغجغه ای

طراحی این وسیله به گونه است که امکان چرخش پیچ فقط در یک جهت میسر می شود یعنی  با چرخاندن آن در یک جهت می توانید پیچ را سفت یا شل  کنید. در این صورت کاربر بدون جابه جا کردن دست، کار خود را انجام دهد. بعد ازپیچاندن پیچگوشتی با دست،  لازم نیست آن را از پیچ خارج کنید و دوباره با مناسب شدن زاویه دست خود وارد پیچ کنید، برای این کار کافیست تا دسته را در جهت خلاص حرکت دهید تا به زاویه مناسب برسد. لازم به ذکر است این مدل معمولا سری های قابل تعویض دارد. در ضمن سوراخ های آهن ربایی داشته تا سری های ۱/۴ ایچی را در خود جا دهد.

همه کاره 

این مدل از یک دسته و یک میله تشکیل شده است و انواع سری های مختلف برای پیچ های مختلف را دارد. با استفاده از این ابزار دیگر لازم نیست چندین پیچگوشتی را با خود حمل کنید و فقط کافی است سری های آن را تعویض کنید.

۹۰ درجه

در جاهاییکه فضای کافی وجود ندارد، استفاده از آن توصیه می شود تا امکان باز کردن و بستن پیچ ها فراهم شود.

 مشتی

با توجه به اندازه کوچکی که دارد، مناسب جاهایی است که امکان کار کردن با مدل های دسته بلند وجود ندارد. این مدل، نوع جغجغه‌ای نیز دارد که با استفاده از آن کاربر به راحتی می تواند کار کند.

ساعتی

ایده آل برای انجام کار‌های ظریف با پیچ‌های ریز می باشد. در ابعاد کوچک تولید شده و بخش انتهایی آن جدای از بدنه می چرخد و سبب می شود تا در حالی که این قسمت در کف دست قرار گرفته، خود پیچ گوشتی بین انگشتان چرخانده شود.

تقویت پذیر

انتهای دسته یک قطعه به شکل مهره تعبیه شده است که میتوانید آچار را دور این قسمت قرار دهید  و پیچ‌هایی که نیاز به سفت شدن بیشتر دارند یا پیچ‌هایی که به شدت سفت شده و به راحتی باز نمیشوند، راحت‌تر باز و بسته کرد.

 عایق

مناسب جهت کار با جریان‌های برق تا ۱۰۰۰ ولت ایده آل است. این مدل دسته و میله ای با روکش عایق دارد که ار برق گرفتگی کاربر در حین انجام کار جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که  برای محافظت از کاربر، پوشش لاستیکی بر روی هر دو قسمت دسته و میله قرار داده شده است.

 دسته T

دسته T شکل و بزرگ آن سبب می شود تا نیروی گشتاور بیشتری به پیچ وارد شده و پیچ راحتتر و سریع تر باز و بسته شود. مدل جغجغه ای این مدل نیز در بازار موجود می باشد.

 چکش خور

یک قطعه آهنی تخت به خود میله پیچگوشتی متصل شده است که سبب میشود تا کاربر بتواند  با وارد کردن ضربه چکش به انتهای آن از آن برای ضربه زدن استفاده نماید.

 

مقالات مجله خبری دکتر ابزار را، با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *