بهترین موتور برق

بهترین موتور برق

آشنایی با ابزار

خرید بهترین موتور برق

خرید بهترین موتور برق برای سازمان ها و مکان هایی که وجود برق در آنها ضروری است، بسیار مهم است و باید دستگاهی را انتخاب نمایند که بتواند نیازهایشان را پوشش دهند. این وسیله در صنعت نیز جایگاه خوبی داردو در بسیاری از فرآیند های صنعتی هر دستگاه می تواند مجهز به موتور برق اختصاصی خود شود تا در مواقع لزوم از خارج شدن دستگاه در خط تولید جلوگیری شود.

به طور کلی تامین کننده برق اضطراری است و انتخاب و خرید این وسیله نیاز به یک سری اطلاعات دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است. لازم به ذکر است که نام دیگر این وسیله ژنراتور یا ژنراتور برق می باشد.

خرید بهترین موتور برق

انواع موتور برق

به طور کلی موتور برق های به دو دسته قابل تقسیم می باشند:

 • سه فاز و تک فاز
 • بنزینی و  دیزلی و گازی

راهنمای خرید بهترین موتور برق

خرید موتور برق برای مصارف خانگی، صنعتی نیاز به دانستن یک سری اطلاعات در موتور ویژگی های موتور برق ها دارد. راهنمای خرید بهترین موتور برق به شما کمک خواهد کرد تا متناسب با نیاز خود، بهترین نوع این وسیله را انتخاب نمایید. با ما همراه باشید

قدرت و خروجی ها

موتورهای برق  قدرت و قیمت متفاوتی دارند. باید بدانید که به چه مقدار  قدرت نیاز دارید. چیزی که اهمیت دارد این است که شما باید چیزی که لازم دارید بخرید به طوری که هزینه اضافی پرداخت نکنید. موتور برق ها از لحاظ قدرت در چند کلاس قابل دسته بندی هستند و در یک بازه توانی چند مدل برای انتخاب وجود دارد.

هر موتور برقی دارای توان خروجی و  توان کار است که توان کاری، نشان دهنده میزان توان، در صورت استفاده مداوم و بی وقفه بوده و توان خروجی یا حداکثر توان هم برای مدت کوتاه قابل ارائه است.

ژنراتور ۲۰۰۰ واتی

 • کمترین و بهترین قیمت را دارند.
 • سایز و اندازه کوچکی دارند.
 • اکثر از نوع بنزینی می باشند.
 • ایده آل برای کمپینگ و گردش تفریحی می باشد.

ژنراتور ۲۰۰۰ واتی

 

ژنراتور ۵۰۰۰ واتی

مناسب برای  سایت کارگاهی است.

تامین کننده برق چند ابزار برقی  است.

ژنراتور ۵۰۰۰ واتی

 

ژنراتور۷۰۰۰ واتی

قابلیت حمل دارد اما وزن بیشتری نسبت به دو مدل بالا دارد. (۹۰ کیوگرم)

مناسب سایت های کارگاهی بدون برق به اضافه چراغ ها و پنکه ها به همراه چندین ابزار برقی

ژنراتور۷۰۰۰ واتی

ژنراتور ۱۰۰۰۰ واتی

بهتر است به طور مستقیم به فیوز ورودی سیم کشی کنید.

تامین کننده برق یک کارگاه ساختمانی بزرگ و یا حتی یک منزل مسکونی

ژنراتور ۱۰۰۰۰ واتی

طریقه استفاده

 • اگر شما هر روز از موتور برق در گارگاهتان استفاده می کنید بهتر است به دنبال مدل هایی باشید که کاربری کارگاهی داشته باشند.
 • مدل هایی که کاربری کارگاهی دارند، گارانتی بیش از یک سال  خواهند داشت و این یک مزیت است
 • در صورت استفاده به صورت غیر دائم، مانند برق اضطراری و یا گردش های تفریحی، می توانید یکی از برندهای معروف را انتخاب نماید.

اندازه مخزن سوخت

 • هرقدر مخزن سوخت بزرگ تر باشد، دستگاه مدت زمان بیشتری تا زمان سوخت گیری کار خواهد کرد.
 • اگر توان مصرفی شما کمتر باشد مدت زمان بیشتری کار خواهد کرد و اگر بیشتر باشد بالعکس.
 • در صورت انتخاب مخزن بزرگ و پر بودن مخزن، وزن دستگاه بیشتر می شود.

خروجی ها

 • خروجی بعضی از ژنراتورهای کوچک ۱۲۰ ولت متناوب است و شاید چند خروجی یو اس بی نیز داشته باشد.
 • در ژنراتورهای بالای ۴۰۰۰ وات، خروجی ۲۴۰ ولت نیز وجود دارد.
 • اگر تمایل دارید که ژنراتور را مستقیم به پنل برق وصل نمایید، باید ژنراتور خروجی ۲۴۰ ولت  انتخاب کنید.
 • اگر می خواهید ژنراتور در فضای باز باشد، ژنراتوری انتخاب کنید که خروجی های محافظت شده GFCI داشته باشد.

نوع استارت

 • هندل فنری قیمت کمتری نسبت به استارت الکتریکی دارد.
 • ژنراتور سیار برای استارت از باطری سربی استفاده میکنند. البته گزینه لیتیوم یون هم در بازار وجود است.

نوع سوخت 

 • ژنراتورهای بنزینی: رایج ترین نوع می باشد و سوخت آن براحتی قابل تامین می باشد.
 • ژنراتورهای دیزلی: مصرف سوخت کمتری دارند اما تهیه گازوئیل به آسانی تهیه بنزین نیست.
 • ژنراتورهای شارژی: با پنل های خورشیدی کار می کنند، بدون صدا و عدم تولید آلودگی بوده اما گران قیمت و مدت زمان شارژ شدن طولانی و توان خروجی کم در حدود ۱۸۰۰ وات دارند.

آلودگی صوتی

 • طراحی بی صدا در موتور برق های کوچک امکان پذیر است.
 • موتوربرقهایی که کلاس ۴۰۰۰ وات به بالا دارند، امکان طراحی بی صدا وجود ندارد.
 • نو دیزلی صدای بیشتری نسبت به نوع بنزینی دارند.

سیستم EFI

 • با وجود این سیستم دیگر نیاز به کاربراتور و سرویس کاری آن نیست.
 • با این سیستم، دستگاه در هوای سرد راحت تر استارت می خورد.

کیت چرخ

 • همه موتور برق ها کیت چرخ را ندارند و در هنگام خرید کیت چرخ ها را باید جداگانه خریداری نمایید.
 • نصب کیت چرخ ها بسیار ساده است و با ابزارهای معمولی در چند دقیقه انجام می شود.

میله های حمل بالاکش

برخی از ژنراتورها میله های حمل بالاکش دارند که با استفاده از آن می توانید دستگاه ژنراتور را به سطحی مرتفع تر انتقال دهید. در زمان خرید به این ویژگی نیز توجه نمایید.

چگونگی انتخاب یک موتور برق برای یک گارگاه

فرض کنید یک گارگاه کوچک نجاری دارید که در آن ۳ دستگاه موجود می باشد. در اینجا راهنمایی خواهیم کرد که چه موتور برقی می تواند نیاز شما را پوشش دهد:

دستگاه شماره یک۱۵۰۰ وات- توان شروع به کار ۳۰۰۰ وات
دستگاه شماره دو ۱۵۰۰ وات- توان شروع به کار ۳۵۰۰ وات
دستگاه شماره سه ۱۵۰۰ وات-توان شروع به کار ۳۲۰۰ وات


فرمول: جمع توان مصرفی همه ابزارها+ بیشترین توان اضافی برای شروع به کار ( توان پرقدرت ترین ابزار)


۳ ابزار ۱۵۰۰ واتی ۴۵۰۰ وات قدرت در حین کار نیاز دارند و دستگاه شماره دو برای شروع به کار ۲۰۰۰ وات بیشتر نیاز دارد که بیشترین مقدار ما به تفاوت نسبت به سایر ابزارها می باشد. پس با اضافه نمودن این مقدار به مجموع توان مصرفی در کار مداوم، نیاز به ۶۵۰۰ وات قدرت خواهد بود. پس حداقل به یک ژنراتور ۷۰۰۰ واتی نیاز هست.

نکته۱: در یک زمان تنها فقط یک ابزار باید کار کند نه چند ابزار با هم: در این صورت یک ژنراتور ۴۰۰۰ واتی کافی است.

نکته ۲: در آینده نیاز به اضافه کردن ابزارهای دیگر داریم: در این صورت بهتر است از ابزارهای شارژی استفاده نمایید که بهترین گزینه ممکن برای این کار است.

نکات ایمنی کار با موتور برق

در این بخش قصد داریم تا نکات ایمنی و طریقه نگهداری و حفاظت از ژنراتور برق ها را برایتان شرح دهیم. با مطالعه آن و رعایت تمامی نکات گفته شده، باید ها و نبایدهای استفاده از این دستگاه ها را فرا خواهید گرفت.

انتخاب مکان مناسب برای نصب

بهترین مکان برای نصب چنین دستگا ه هایی، فضای بیرون و دور از درب و پنجره است. دلیل این امر، به جز سر و صدای بلند، بخارهای مضر خارج شده از آن می باشد. علاوه بر موارد گفته شده داغ شدن دستگاه نیز دلیل دیگری است که باید آن را در فضای باز نگه داری کرد. مکان و فضای در نظر گرفته برای آن نیز، باید کاملا خشک و عاری از رطوبت باشد.

بررسی میزان سوخت مخزن

قبل از روشن کردن دستگاه، میزان سوخت مخزن را بررسی نموده و مطمئن شوید که مخزن سوخت کافی را داشته باشد. و هرگز قبل از چک کردن این موضوع دستگاه را روشن ننمایید. برای این کار کافی است نشانگر سوخت را چک کنید.

بررسی روغن موتور 

دستگاهی که روغن کاری نشده باشد، به صورت خوب و روان کار نخواهند کرد و در دراز مدت، طول عمرشان کاهش خواهد یافت. با روغنکاری کردن قسمت های متحرک دستگاه به روانسازی آن کمک خواهید کرد. پس هرکز این نکته را فراموش نکنید.

بررسی فیلتر هوا

کار فیلتر های هوا، رساندن هوای سالم و پاک به موتور دستگاه است. پس برای اینکه موتور دستگاه تان هوای پاک تنفس کند، فیلتر ها را چک کنید و در صورت خرابی آن را تعویض و در صورتی که خاکی و کثیف است، آن را تمیز نمایید.

خاموش کردن کلید قطع کننده مدار

قبل از روشن کردن دستگاه، کلید کنترل خروجی برق را خاموش نمایید با این کار، از آسیب رسیدن به شخص و دستگاه، در‌صورت استفاده نادرست، جلوگیری خواهد شد.

باز کردن شیر سوخت

جریان سوخت به درون دستگاه با استفده از شیر سوخت کنترل می شود. پس قبل از روشن کردن دستگاه، باز کردن این شیر را فراموش نکنید.

طریقه روشن کردن صحیح دستگاه

موتور برق ها یا هندلی اند یا استارتی. بعد از روشن کردن دستگاه، باید کمی به آن زمان دهید تا گرم شود. در مرحله بعد باید کلید قطع کننده مدار را روشن کرده تا برق در آن جریان پیدا کند.

طریقه اتصال به وسایل الکتریکی

برای اتصال وسایل برقیتان به ژنراتور، دو راه امکان پذیر است، اتصال مسقیم و یا استفاده از سیم سیار به عنوان رابط بین موتور برق و وسایل برقی. در صورتی که به  ژنراتور نیازی ندارید یا در مواقع سوخت‌دهی به آن، می توانید آن را خاموش نمایید. برای خاموش کردن دستگاه، دکمه قطع‌کننده مدار را روی حالت OFF قرار داده و سپس آن را خاموش کنید. در نهایت، شیر سوخت موتور برق را ببندید.

محاسبه میزان سوخت قابل ذخیره سازی

برای محاسبه میزان سوخت ذخیره سازی، مقدار زمانی‌ که ژنراتور می‌تواند با یک مخزن پر، روشن باشد را بررسی نمایید. در این صورت می توان میزان سوخت لازم برای ذخیره‌سازی را محاسبه نمایید.
و نکته دیگر نوع سوخت مصرفی است. لازم است بدانید که استفاده از سوختهایی که به جز سوخت های مصرفی دستگاه و در واقع استفاده از سوخت نامناسب،  ممکن است سبب آسیب رساندن به دستگاه شود. ژنراتورها، گازوئیلی، گازی یا بنزینی هستند.

طریقه سوخت گیری مجدد

ابتدا باید دستگاه را خاموش نمایید و تا سرد شدن دستگاه، صبر کنید چرا که سوخت گیری موقعی که دستگاه داغ است، بسیار خطرناک است.

تمیز کردن دستگاه در فواصل زمانی  مشخص

از آنجا موتور برق دستگاهی که در مواقع اضطراری و در موقع قطع برق استفاده می شود، پس بهتر است طوری از آن نگهداری کنید که هر زمان که به آن نیاز داشتید، آماده به کار باشد. برای این کار باید آن را در فواصل مشخص و معینی چک کنید و تمام بخش های آن را تمیز نموده و آن را روغنکاری کنید. سپس دستگاه را روشن نمائید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

مقالات مجله خبری دکتر ابزار را، با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *